توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496093
بهبود فضای کسب و کار اولویت وزیر صنعت
ابوالفضل خلخالی، 5 مرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۴
با توجه به شرایط فعلی صنعت و آسیب‌هایی که تاکنون این بخش از سیاست‌های نامناسب گذشته دیده، لازم است وزیری با پایه‌های علمی و دانش مدیریت بر مسند کار وزارت صنایع قرار گیرد.

تجارب فنی و مدیریتی وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم می‌تواند به ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه‌ها با صنایع مختلف کشورمان منجر شود تا جایی که خلأهای موجود علمی در صنایع گوناگون ایران برطرف شده و زمینه ارتقای صنایع با همت بخش خصوصی مهیا شود.

نبود چنین زمینه‌ای عامل کاهش تعامل صنعت با بدنه دولت می‌شود در بسیاری از موارد بی‌اطلاعی وزرا از نیازهای بخش صنعت کشورمان باعث شده تصمیم‌گیری‌ها علیه تولید باشد تا جایی که اگر بگوییم خود دولت بزرگ‌ترین مانع فضای کسب و کار کشورمان است دور از واقعیت سخن نگفته‌ایم.

اکنون موانع بسیاری در بخش‌های مختلف دولتی مثل سازمان تأمین اجتماعی، اداره مالیات و‌... سر راه تولید قرار دارد، در حالی که اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانست ارتباط مناسب و قدرتمندی با دیگر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برقرار کند با ارائه لوایحی مناسب فضای کسب و کار برای تولید‌کنندگان بهبود می‌یافت، اما نه‌تنها تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است، بلکه در برخی موارد شاهد تسویه حساب‌های شخصی وزرای صنعت، معدن و تجارت با بخش خصوصی و تولیدی کشورمان بوده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت آینده باید با استفاده از تمام امکانات و ارتباطاتی که در اختیار دارد به سمت کاهش تصدیگری دولت در بدنه صنعتی و معدنی کشورمان گام بردارد تا تجربه‌ای همانند آنچه در خودروسازی داشتیم تکرار نشود، هرچند تنها راهکار مناسب برای دستیابی به چنین پیشفرضی، اعتماد و تعامل دقیق با بخش خصوصی است.

سیاستگذاری‌های اشتباه گذشته و همچنین بی‌اعتمادی به توانمندی بخش خصوصی باعث شده صنعت کشورمان امروز در شرایط بحرانی‌تر از گذشته قرار گیرد.

به این دلیل که در زمان تحریم‌های خصمانه غرب علیه کشورمان سعی شده با رانت‌های موجود، بیشترین ارتباط را با صنایع چینی برقرار کنیم، به صورتی که اگر در گذشته فقط نگران ورود محصولات بی‌کیفیت چینی به ایران بودیم امروز صنعت کشورمان را در خطر می‌بینیم.

غیر‌منطقی بودن نحوه ارتباط با صنایع مختلف چینی باعث شده به هر دلیل اگر چین با ایران دچار مشکلاتی مثل آنچه با غرب تجربه کردیم، بشود قطعا صنایع کشورمان شرایطی به مراتب بدتر از گذشته تجربه می‌کنند، چون وابستگی به قطعات و صنایع چینی آنها را به نوعی از فناوری‌های نوین دور کرده است.

اگر بخواهیم در یک جمله شرایط وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت آینده را ترسیم کنیم باید تنها به این نکته اشاره کرد که وزیر دولت دوازدهم در این وزارتخانه لازم است قبل از هرچیزی به بهبود فضای کسب و کار بپردازد چون اکنون بزرگ‌ترین مانع توسعه صنعتی ایران خود دولت است.

دکتر  - استاد دانشگاه
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۰۸:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۱۴:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۸:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۷ ۱۳:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۰۹:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۹ ۱۱:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۰۸:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۳ ۰۶:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۰۷:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۴ ۱۱:۱۹
 
 
کلمات کلیدی : بهبود فضای کسب و کار+ فضای کسب و کار+وزیر صنعت+دولت دوازدهم+تولید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.