توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 330690
آخرین تحرکات انتخاباتی در دو جبهه اصول گرا و اصلاح طلب
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۵
آخرین تحرکات انتخاباتی در جبهه اصولگرایانتنها ۱۷ روز دیگر به برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری زمان باقی مانده است، هر چه قدر زمان جلو تر می رود تحرکات در دو جبهه اصلاح طلب و اصول گرا بیشتر می شود و مرز بندی های بین دو جناح بییشتر به چشم می خورد.

به گزارش تابناک، در روزهای گذشته، با توجه به اینکه شورای نگهبان اسامی تایید و رد صلاحیت شگان کاندیداها را اعلام کرد، دو گروه رسما وارد فاز انتخابات شده اند، اما در این میان به نظر می رسد که جبهه اصول گرایی بیش از گروه رقیب تحرکات خود را آغاز کرده است و حتی لیست های انتخاباتی خود را در برخی از از شهر های بزرگ تکمیل کرده است.

از روز گذشته نیز با تکمیل شدن لیست شورای ائتلاف در شهر تهران و بعضی از کلان شهرهای دیگر نزیر اصفهان، برخی کاندیداهای وفادار به شورای اصولگرایی از جمله ابرهیم آقامحمدی، حسین ابراهیمیان و حجت الاسلام سقای، به احترام لیست نهایی شورا انصراف خود را از کاندیداتوری دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کردند.

با این وجود و صرف نظر از این اعتراضات انفرادی ،دو جریان و یا دو جمعیت دیگر اصولگرایی که ممکن است روزهای آینده قصد ارائه فهرست انتخاباتی در تهران را داشته باشند، یکی اعضای فراکسیون رهروان ولایت مجلس کنونی هستند که با رصد فعالیت های انتخاباتی آنان می شود این گونه نتیجه گرفت که آنان به هر صورت در درصدد ارائه فهرست انتخاباتی در تهران هستند؛ حال ممکن است آنان یا به صورت مستقل فهرست خود را اعلام کنند و یا با ائتلاف با جریان اعتدالی در دولت به این کار مبادرت ورزند که هذر دوی این گزینه ها در حال حاضر محنمل به نظر می رسد.

از سویی دیگر در انتخابات مجلس در چهار سال گذشته در کنترل دو جبهه متحد اصولگرایی و جبهه پایداری، علی مطهری و دوستان نزدیک به وی ائتلاف صدای ملت را معرفی و با آن لیست در انتخبات مجلس شرکت کردند. این روزها اگر چه زمزمه پیوستن علی مطهری به لیست اصلاح طلبان به گوش می رسد، اما وی خود در چندین نوبت گفته است که وی لیست صدای ملت را ارائه خواهد کرد. این در حالی است که نام علی مطهری در لیست های کاندیداهای متقل نیز به چشم می خورد.

همه این احتمالات در کنار یک احتمال دیگر مطرح است و آن اینکه شورای ائتلاف اصولگرایان هم این انعطاف را خواهد داشت که در روزهای آینده در صورت ضرورت تغییراتی محدود را در لیست انتخاباتی خود ایجاد کند. چرا که این شورا در روزهای گذشته با تغییر در لیست خود و افزودن برخی چهره های جوان به این لیست، نشان داد که آمادگی های لازم برای تغییرات جدید را دارد.

با اینکه به نظر می رسد اتحاد به صورت کامل در جریان اصول گرایی ایجاد خواهد شد، خبر ها در جبهه رقیب کم رنگ تر است، اصلاح طلبان همچنان در انتظار تجدید نظر شورای نگهبان هستند، و امید وار هستند تا در روزهای باقی مانده شورای نگهبان قانون اساسی تغییراتی در لیست تایید صلاحیت شده ها ایجاد کند.

محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اعتقاد دارد که هنوز زمان کافی برای بستن لیست منسجم باقی مانده و باید منتظر نظر نهایی شورای نگهبان بود، همچنین وی در باره زمان و چگونگی انجام آن نیز گفته است: اصلاح‌طلبان لیستی خواهند داد تا مردم با خیال راحت بتوانند به همه آن لیست رأی دهند و تا چند روز آینده با توجه به اینکه اعلام شده ممکن است تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان افزایش پیدا کند لیست خود را ارائه خواهیم کرد و چگونگی انتشار لیست و اجماع احتمالی با سایر جریان‌ها بماند برای زمانی که لیست اعلام عمومی شد.

آخرین تحرکان انتخاباتی دو جناح را در زیر دنبال کنید:


اصول گرایان:


حضور اصلاح‌طلبان را در مجلس تهدیدی برای نظام نمی‌دانیم

محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم گفت: اگرچه اصلاح‌طلبان به عنوان حزب رقیب، تهدیدی برای اصولگرایان محسوب می‌شوند اما اصلاح طلبانی که به مجلس می‌آیند و رأی می‌آورند را به هیچ وجه تهدیدی برای نظام نمی‌دانیم.

باهنر یادآور شد: در بین اصولگرایان شاید ۳ یا ۴ گرایش جدی وجود داشته باشد کما اینکه در بین اصلاح‌طلبان هم گرایش‌های مختلفی هست که چون خط و مرزشان مشخص نیست آدم‌ها ممکن است خیلی راحت از این جریان به آن جریان منتقل شوند، بنابر این تعهدات حزبی و تشکیلاتی معمولا تعهدات قرص و محکمی نیست.

دعوت از کاندیداهای فهرست اصولگرایان در جلسه ماه آینده جامعه اسلامی مهندسین


محمدرضا باهنر در جلسه مشترک شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین و شورای جام استان تهران که عصر روز دوشنبه در دفتر مرکزی جام برگزار شد، در واکنش به لسیت نهایی ائتلاف اصولگرایان در تهران، گفت: درمجموع تفاهم و وحدتی که در میان اصولگرایان به وجود آمد بسیار ارزشمند است. ما سعی کردیم در فهرست اصولگرایان در بخش‌های مختلف اعم از تخصص‌ها، جوانان، بانوان، روحانیت و... توازن ایجاد کنیم.وی افزود: البته هرکدام از دوستان ممکن است ایراداتی به این لیست بگیرند اما بالاخره این کار، کار سخت و نفس‌گیری بود.

لیست انتخاباتی رهروان ولایت تا آخر هفته نهایی می‌شود


بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در مجلس از نهایی شدن لیست انتخاباتی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در تهران و شهرستان‌ها تا آخر هفته جاری خبر داد و تاکید کرد: به طور حتم با افراد معتدل جریان‌های سیاسی ائتلاف خواهیم کرد.

اصلاح طلبان:

چند اصلاح طلب دیگر تأیید صلاحیت شدند

پروانه مافی عضو حزب کارگزاران از تأیید صلاحیت خود از طرف شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تهران خبر داد. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، با بررسی شورای نگهبان نام چهره‌هایی همچون الیاس حضرتی و پروانه مافی به میان تایید صلاحیت‌شدگان اضافه شد.

محمود صادقی، محسن دلاویز و حسن مهدوی از دیگر چهره‌هایی هستند که صلاحیت آنها برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تایید شده است.

برای ارائه لیست نهایی منتظر آخرین وضعیت تأیید صلاحیت‌ها هستیم

محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اظهار کرد: شورای سیاست‌گذاری اصلاحات برای ارائه لیست نهایی خود در انتخابات منتظر آخرین وضعیت تأیید صلاحیت‌هاست و ممکن است این لیست با چند روز تأخیر نسبت به اصولگرایان لیست خود را ارائه کند.وی در خصوص چگونگی انتشار لیست اصلاح‌طلبان، گفت: اصلاح‌طلبان لیستی خواهند داد تا مردم با خیال راحت بتوانند به همه آن لیست رأی دهند و تا چند روز آینده با توجه به اینکه اعلام شده ممکن است تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان افزایش پیدا کند لیست خود را ارائه خواهیم کرد و چگونگی انتشار لیست و اجماع احتمالی با سایر جریان‌ها بماند برای زمانی که لیست اعلام عمومی شد.
 
کلمات کلیدی : اصولگرایان،اصلاح‌طلبان ، اعتدال‌گرایان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.