توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491296
شاخص بورس ۱۱۳ واحد رشد کرد
شاخص کل بورس تهران امروز در حالی چهارمین روز خود را سبزپوش بود که حجم تقاضا برای خرید نسبت به دیروز کاهش یافته بود، با این حال شاخص کل با رشد 113 واحدی در ارتفاع 79هزار و 490واحد قرار گرفت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
به گزارش الف؛ در پایان معاملات امروز (سه شنبه) بازار سهام و اوراق بهادار در نتیجه داد و ستد 871 میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش 303 میلیارد تومان در 46 هزار و 969 نوبت، با رشد 113.43 واحدی در ارتفاع 79هزار و 490واحد ایستاد و ارز بازار 319 هزار میلیارد تومان رسید.
 
براساس این گزارش طرف تقاضا امروز در بازار سهام امروز به نسبت روز گذشته کم توان شده بود، اما با این حال با رشد هر سه شاخص مهم خود، به پیشواز آخرین روز معاملاتی این هفته رفت.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم همگی با رشد مواجد بودند به طوری که در پایان معاملات امروز، شاخص کل هم ‌وزن با افزایش 20 واحد به 17 هزار و 343 واحد، شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 113 واحد به 86 هزار و 887  واحد، شاخص بازار اول با افزایش 89 واحد به 54 هزار و 879  واحد و شاخص بازار دوم هم افزایش 192واحد به 177 هزار و 804  واحد رسید.

امروز نماد معاملاتی شرکت های معدنی و صنعتی با 43 واحد، همراه اول با 37 واحد و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با 24  واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص داشتند و در مقابل نمادهای معاملاتی ومعادن با 23.01 واحد، خپارس 17.43 با افت خود  بیشترین تاثیر منفی را ایجاد کردند.

در معاملات امروز سرمایه‌گذاری ملی ایران بلوک 1.56 درصدی سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات را به قیمت پایه هر سهم 155 تومان روانه میز فروش بورس تهران کرد که خریداری نداشت. همچنین امروز 40 میلیون سهم شرکت معدنی و صنعتی گلگهر به ارزش 9 میلیارد تومان در بازار دوم بورس تهران کد به کد شد.
 
بیشترین حجم معاملات نیز توسط نمادهای وملت 32.6 میلیون سهم، ذوب26.3 میلیون سهم، شپلی 23.6 میلیون سهم، وبانک23 میلیون سهم و فولاد 22.5 میلیون سهم انجام و بیشترین افزایش قیمت نیز برای نمادهای غگل، كفرا، شفارس، خموتور، پتاير، شپارس و سدور ثبت شد.

5.5 میلیون سهم سیمان فارس و خوزستان نیز به ارزش کمتر از 900 میلیون تومان بامعاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبه‌رو شد و در مخابرات اما امروز تعداد 5 میلیون سهم این شرکت به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان به کدهای انتقالی راه پیدا کرد.

امروز در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن نیز اگرچه حجم عرضه سهام بر خرید غلبه داشت، اما تک‌سهم‌های این گروه از جمله ایران ارقام، داده‌پردازی و آسان پرداخت پرشین در معاملاتی کم‌حجم همچنان با اقبال خریداران روبه‌رو هستند.
 
در پایان معاملات امروز قیمت اکثر سهم های گروه خودرو دوباره روند نزولی به خود گرفت و عقب نشینی خریداران و کاهش قیمت‌های پایانی موجب شد تا شاخص گروه خودرویی بیش از ۱۷۷ واحد (یک درصد) افت را داشته باشد.
 
از نمادهای پر بیینده بورسی امروز می توان به خودرو، وبملت، ثاژن، خپارس، آپ، شپلی و خزامیا اشاره کرد. امروز غگل 13 درصد مثبت بود، این نماد به دلیل عدم کشف قیمت در روز قبل، بدون محدودیت نوسان معامله شد و بیشترین رشد قیمتی را در بین نمادهای بورسی به خود اختصاص داد.

نمادهای کفرا، شفارس، خموتور، پتایر، شپارس و سدور در آستانه مثبت کامل جزو سبزترین‌های بازار بودند، در مقابل کدما، دلقما، بنیرو، خفنر، ثاباد، کماسه و شسینا جزو منفی ترین‌های بازار بودند.

رفت و آمد نمادها
امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی فارابی، زرین معدن آسیا و حق تقدم خرید سهام آن، مهرکام پارس، حفاری شمال، دارویی و بهداشتی لقمان، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، رادیاتور ایران، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، آبسال، تراکتورسازی ایران، صنعتی سپنتا، دشت مرغاب، سایپا دیزل، گروه تولیدی مهرام، ایران‌یاسا تایر و رابر، جوش و اکسیژن ایران، اوراق مشارکت نفت و گاز پرشیا، صنایع پتروشیمی دهدشت، فراوری زغال سنگ پرورده طبس، مجتمع صنعتی آرتاویل تایر، کشتیرانی آریا، صکوک اجاره صایتل، کارخانجات مخابراتی ایران، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و حق تقدم خرید سهام آن، پتروشیمی مارون، گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان، اوراق اجاره صخابر از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های نفت ایرانول، اوراق اجاره صدانا، حق تقدم خرید سهام بانک ایرانیان، مهندسی ساختمان تأسیسات راه‌آهن بازگشایی و  نمادهای معاملاتی شفارا، خمهر، حفاری، دلقما، وبانک، ختور، ومعادن، آپ، لابسا، تایرا، فپنتا، غدشت،خکاوه، غمهرا و پاسا متوقف شدند.

رشد 4 واحدی فرابورس
در پایان دادوستدهای بازار فرابوس نیز امروز هم با معامله 360 میلیون ورقه به ارزش 140 میلیارد تومان در 31 هزار نوبت، باعث شد شاخث آیفکس  3.9 واحد رشد را ثبت کرده و در ارتفاع 905 واحد قرار بگیرد. نمادهای «مارون»، «میدکو» و «شپاس» هر کدام با کم‌تر از یک واحد اثر مثبت در این رشد آیفکس تاثیرگذار بودند.

امروز بیش از 75 درصد از حجم و نیمی از ارزش کل مبادلات فرابورس در اختیار دو بازار اول و دوم در پی نقل‌وانتقال بیش از 280 میلیون سهم به ارزش افزون بر 769 میلیارد ریال قرار گرفت. در تابلوهای معاملاتی الف، ب و ج بازار پایه نیز بالغ بر 75 میلیون سهم به ارزش 114 میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافت و بدین ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی بازارهای فرابورس ایران به دادوستد سهام اختصاص یافت.

همچنین تابلو اوراق با درآمد ثابت امروز میزبان جابه‌جایی 418 هزار و 889 ورقه بهادار به ارزش 412 میلیارد ریال بود که اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم با نماد «اخزا9» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در این تابلو به خود اختصاص داد.

تسهیلات مسکن نیز امتیاز تسهیلات مسکن اسفندماه95 که کمترین قیمت متعلق به آن بود با بیشترین استقبال از جانب معامله‌گران مواجه شد و به لحاظ حجم و ارزش در صدر تابلو تسهیلات مسکن قرار گرفت. بیشترین قیمت نیز در میان این اوراق مربوط به تسه9603 با قیمت 759 هزار ریال بود؛ در مجموع روز جاری بیش از 88 هزار ورقه تسه بین متقاضیان و فروشندگان خریدوفروش شد که ارزشی بالغ بر 68 میلیارد ریال را رقم زد.

 
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.