توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486148
ایران، جزء ۲۰ کشور جهان با تنوع اقلیمی
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۳
فرهاد نظری در جشن سالانه انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر فرهنگی نوش‌آباد اظهار کرد: هر کشور صاحب تمدن، یک یا دو نفر صاحب اندیشه در مقیاس جهانی دارد اما این رقم در ایران، بیش از ۱۰ نفر است و نمونه آن فردوسی، خیام، مولوی و ابن‌سینا هستند و ما صاحب چنین تمدن و فرهنگی هستیم.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به تقسیم‌بندی سه‌گانه کشورهای جهان گفت: از مجموع ۲۰۰ کشور جهان، حدود ۱۲۰ کشور مثل کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس و شمال ایران، کشورهای دهه‌ای هستند، که از تجزیه امپراطوری‌ها به وجود آمده‌اند.

مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: برخی کشورها را باید کشورهای سده‌ای توصیف کرد که قدمت آن ها بیش از یک قرن است و اما دسته سوم کشورهایی هستند که عمر آن‌ها به هزاره‌ها می‌رسد و ایران یکی از آن‌ها است که استقلال خود را حفظ کرده و به زوال نیفتاده است.

نظری تصریح کرد: آنچه باعث شده است ایران عمری بالای هزار سال داشته باشد، غنای فرهنگی، ویژگی‌های اقلیمی، همبستگی و گفت و گوی اقوام در عین تنوع آن‌ها است.

وی با اشاره به تاریخ طولانی حکومت عباسیان گفت: راز عظمت ایرانیان در طول تاریخ این است به عنوان مردمی شناخته شده‌اند که مراقبت مردم هستند و سرزمین‌ها را آباد می‌کنند.

مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: نوش آباد، مدل کوچکی از پهنه بزرگ ایران است که صاحب آثار متنوع فرهنگی و تاریخی است و باید برای نسل‌های آینده حفظ و نگهداری . به عنوان یک ایرانی به خود می‌بالم که شهروندان یک شهر کوچک علاقمند به حفظ آثار تاریخی و داشته‌های فرهنگی خود هستند و برای حفظ آن تلاش می‌کنند.

نظری تصریح کرد: علاقمندی به حفظ آثار فرهنگ و تمدن، ردای فاخری است و در آینده‌ای نه چندان دور، نام نوش آباد، آوازه جهانی پیدا خواهد کرد.

هم چنین، مدیرعامل انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر فرهنگی نوش آباد گفت: این انجمن به عنوان یک سازمان مردم نهاد در سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را با هدف شناسایی و حفظ آثار تاریخی و فرهنگی این خطه از ایران اسلامی آغاز کرده است.

سید جعفر فاطمی اظهار کرد: در این شهر کوچک از استان پهناور اصفهان، بیش از یک صد اثر شناسایی شده است که در این ۲۵ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گفته وی، آیین سنتی و مذهبی "خیمه برداری" به عنوان بزرگ‌ترین تعزیه میدانی که در روزهای هشتم و یازدهم محرم برگزار می‌شود، به همراه مراسم سقاخوانی و کُتَل برداری در روزهای عاشورا، از جمله میراث معنوی نوش آباد است که تاکنون ثبت شده است.

وی افزود: در جشن امسال انجمن، با عنوان تجلیل از مفاخر هنر و میراث فرهنگی نوش آباد، از ۴۰ نفر از فعالان این حوزه با حضور معاون توسعه و برنامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی دیگری از مدیران کشوری و استانی این سازمان تقدیر می‌شود.

فاطمی، در این همایش، ادامه فعالیت‌ها برای ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی و همچنین ثبت آیین‌های سحرخوانی و چاووش خوانی را در فهرست میراث معنوی خواستار شد.
 
 
کلمات کلیدی : میراث فرهنگی + گردشگری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.