توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432147
جان کری: در واشنگتن هم برخی مخالف مذاکره با ایران بودند
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۰۰
وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در واشنگتن برخی مخالف مذاکره با ایران بوده‌اند ولی ادامه قطع تماس با ایران، فقط به هسته‌ای شدن تهران و به راه افتادن جنگی دیگر در خاورمیانه می‌انجامید.

به گزارش فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در سالن کنفرانس خبری وزارت متبوعه خود حاضر شد و از دستاوردهایش با خبرنگاران سخن گفت.

کری در این نشست، ابتدا از تلاش برای انتقال نرم قدرت به دولت ترامپ سخن گفت و اعلام کرد که وی و همکارانش در وزارت خارجه، تمام تلاش خود را برای رسیدن به این هدف به کار بسته‌اند.

کری در توصیف دستاوردهای دولت اوباما در حوزه روابط خارجی گفت که «امروز آمریکا در بخش‌های بیشتری از دنیا نسبت به کل (موارد حضور خود در بخش‌های دیگر دنیا در) تاریخ خود حضور دارد و تأثیر بیشتری هم نسبت به هر زمان، در دنیا می‌گذارد.»

وی در ادامه ارائه رزومه، از تشکیل ائتلاف هوایی ضدداعش سخن گفت و گفت که این بلوک 68 کشوری، برای از بین بردن این گروه تروریستی تلاش می کند.

جان کری به موارد موفقیت این ائتلاف پرداخت و گفت که با بازسازی ارتش عراق و تقویت توان آنها برای مقابله با هجوم و ایدئولوژی داعش، کوبانی، تکریت، فلوجه و الرمادی آزاد شد.

وزیر خارجه آمریکا از حملات این ائتلاف هوایی در سوریه هم سخن گفت و ابراز اطمینان کرد که با ادامه این وضعیت، به زودی رقه هم دیگر به عنوان پایتخت خودخوانده داعش، شناخته نخواهد شد.

جان کری گفت که با ادامه روند فشار نظامی بر داعش، این گروه و تهدیدهایش با شرایط جید تطبیق می‌یابند و به حملات گرگ تنها روی می‌آورند.

گرگ تنها به حملاتی اطلاق می‌شود که در آن، تروریست هیچ رابطه قابل ردیابی با اربابان خود ندارد و با تکیه بر دستوری که از قبل گرفته و یا ایدئولوژی افراط‌گرایانه خود، به تنهایی دست به حمله تروریستی می‌زند.

در ادامه جان کری به بحث ایران و دستاوردهایش در مذاکره با نمایندگان این کشور پرداخت.

کری گفت که در ابتدای مذاکرات، ایران مواد هسته‌ای لازم برای ساخت 10 تا 12 بمب را داشت ولی امروز فقط فقط مجاز به نگاه داشتن 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده است که با آن نمی‌توان بمبی ساخت.

جان کری به بحث کلی مذاکره با عدم مذاکره با ایران هم پرداخت و گفت که در واشنگتن، برخی موافق سیاست عدم مذاکره مستقیم با ایران بوده‌اند «ولی این رویه، 2 نتیجه داشت: یکی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و دومی، به راه افتادن مناقشه‌ای دیگر در منطقه (خاورمیانه).»

وزیر خارجه آمریکا برای جانشین خود در دولت ترامپ هم مشخصاً پیشنهاداتی داشت و گفت: «اگر به اعمال فشار علیه ایران و پایبندی به تعهدات برجامی خود ادامه دهیم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آنها هم به تعهداتشان پایبند بمانند.»
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۲۳:۱۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۱۹:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۱ ۲۰:۴۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۷ ۰۰:۱۷
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۴:۳۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۳:۱۴
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۴ ۲۳:۰۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۱۶:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۱۳:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۰۵:۲۳
 
 
کلمات کلیدی : جان کری+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.