توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440544
شرط از سرگیری صادرات برق به عراق
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
وزیر نیرو با بیان اینکه برای از سرگیری صادرات برق ایران به عراق باید وضعیت بدهی برقی این کشور به ایران که بالغ بر 1.2 میلیارد دلار است مشخص شود، گفت: طرف عراقی باید روال مشخصی را برای پرداخت بدهی‌های خود در قبال خرید برق از ایران معین و حداقل آن را تقسیط کند.

حمید چیت‌چیان در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که از سرگیری صادرات برق ایران به عراق تا چه حد به بدهی‌های عراق مربوط ا ست و آیا تا زمانی که این بدهی‌ها پرداخت و کاهش نیابد صادرات برق به این کشور آغاز نخواهد شد،گفت: اگر در مذاکرات دوجانبه ایران و عراق درباره جزئیات صادرات برق به این کشور قرار مشخصی برای پرداخت‌ها تعیین شود، می‌توان تصمیم به از سرگیری صادرات گرفت.

وی افزود: وضعیت اقتصادی عراق به هر حال وضعیت جدیدی است و می‌تواند اعلام کند که بدهی‌های خود را به روش تقسیط پرداخت کند تا صادرات برق مجدداً از سرگیری شود. 

وزیر نیرو در پاسخ به این سؤال که آیا ظرفیت صادرات برق ایران به عراق نیز افزایش خواهد یافت، گفت: این موضوع بستگی به توان مالی و وضعیت شبکه برق عراق دارد که اگر اعلام آمادگی کنند ما آماده پاسخگویی به تقاضای آنها هستیم.

وی افزود: بدهی کنونی عراق از بابت خرید برق از ایران 1.2 میلیارد دلار است بنابراین ما نمی‌توانیم از برق تولید شده که سهم بخش خصوصی در تولید آن بالا است به راحتی گذشت.

وی تأکید کرد: به هر حال اگر عراق به تعهدات خود عمل کند ما می‌توانیم به صادرات برق امیدوار باشیم.

صادرات برق ایران به عراق در پی بدهی انباشته طرف عراقی از اولائل دی ماه قطع شده است. قرار بود هفته گذشته یک هیات عراقی برای مذاکره در این باره به ایران سفر کند. هنوز خبری از انجام این مذاکرات و نتایج آن منتشر نشده است.
 
کلمات کلیدی : صادرات برق، عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.