توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439032
سفیر عربستان در ترکیه: آنکارا خیانت کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۷
سفیر عربستان در آنکارا تغییر موضع ترکیه در قبال سوریه را به «خیانت» تعبیر کرد و در موضعی غیرمنتظره، گفت که ترکیه مسئول ویرانی سوریه و آواره شدن مردم آن است.

به گزارش فارس، «عادل بن سراج مرداد» سفیر عربستان در ترکیه اعلام کرد که تغییر مواضع ترکیه در قبال سوریه نمونه‎ای بارز از خیانت و نیرنگ ترکیه به کشورهای عربی از زمان امپراطوری عثمانی است که اکنون در چارچوب منافع جدید ترکیه صورت گرفت.

هر چند سفارت عربستان این خبر را تکذیب کرده است، اما سفیر عربستان در آنکارا -در گفت‎و‎گو با شبکه خبری «بی‌بی‌سی»- اعلام کرد که رجب طیب اردوغان همیشه شعار «اسد باید برود» به عنوان راه‌حل بی بدیل بحران سوریه را سر می داد، این در حالی است که مقامات ترکیه و در رأس آن اردوغان طی روزهای اخیر این شعار را با شعاری عوض کردند که روزی خط قرمز ترکیه در تعامل با بحران سوریه محسوب می‎شد.

مرداد افزود: اقدامی که دولت ترکیه در خصوص تلاش برای تقریب مواضعش با روسیه و اسرائیل انجام می‎دهد، در راستای تامین منافع و فرار از بحران داخلی این کشور است.

سفیر عربستان در آنکارا در ادامه این گفت‎وگو به حمایت عربستان از اردوغان در تصدی سمت ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: این حمایت‎ها تا بدین روز ادامه داشته است و عربستان از اولین کشورهایی بوده است که از ترکیه و دولت آن در مقابله با تلاش برای کودتا حمایت کرد.

مرداد افزود: ترکیه قیام مردمی در سوریه طی شش سال گذشته را تحویل معارضان مسلح داد و گروه‌هک‌های ضد اسد را در آغوش خود گرفت.

وی با بیان اینکه ترکیه مسئول نابودی سوریه است، توضیح داد که آنکارا به دستاوردهای اخیر در سوریه پشت کرد و آن را به حال خود رها کرد تا ویران شود و این کشور اکنون مسئول خسارت‌های جانی غیرنظامیان و میلیون‎ها آوراه و پناهنده سوری است.

تکذیب عربستان
سفارت عربستان سعودی در ترکیه اعلام کرده است که این خبر کذب است و سفیر با بی‌بی‌سی مصاحبه نکرده است اما تصویر این خبر که در سایت بی.بی.سی منتشر شده، در رسانه‌ها هنوز هست.

این مصاحبه را شبکه بی بی سی اکنون از روی سایت خود حذف کرده است و سفارت عربستان در ترکیه یک روز بعد، این مساله را تکذیب و اعلام کرد که عادل بن سراج مرداد هیچ مصاحبه‎ای با بی‎بی‎سی در این باره انجام نداده است.

 
پس از تشدید اختلاف‌ها میان گروههای تروریستی در سوریه بخصوص میان جبهة النصره (جفش) با احرار الشام و دیگر گروههای مسلح، به نظر می‌رسد، سرچشمه این اختلافات در حامیان این گروههاست.
این سخنان سفیر عربستان در ترکیه در گفت‌وگو با بی.بی.سی، در نوع خود بسیار جالب توجه است. زیرا اختلافات این کشور بر سر مسأله سوریه طی شش سال گذشته به این صورت رسانه‌ای نشده بود.

تصویر خبر حذف شده از خروجی «بی.بی.سی»
 
کلمات کلیدی : عربستان، ترکیه، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.