توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484933
توصیه‌هایی برای روزه‌داری در روزهای آخر رمضان/ مصرف کنندگان دارو بخوانند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۳
یک داروساز گفت: جابه‌جا کردن مصرف هر گونه دارو، تغییر زمان دارو، تغییر میزان مصرف دارو، جایگزین کردن دارو با داروی دیگر برای افراد بسیار خطرناک است و از انجام آن خودداری کنید.

به گزارش فارس، نوشین محمد حسینی، داروساز در پاسخ به این سوال که « آیا در ماه مبارک رمضان ساعت مصرف برخی داروها را می‌توان تغییر داد؟» گفت: خود سرانه و بدون مشورت پزشک نباید اقدام به تغییر ساعت دارو کرد. گاه می‌توان به جای مصرف قرص، از شیاف یا فرم تزریقی دارو استفاده کرد.

وی افزود: در مورد آنتی بیوتیک‌ها و شیاف‌ها ، فرمی از دارو را داریم که آهسته روش می‌گویند. دارو طوری فرموله شده است که اگر در یک زمان استفاده شود، آرام آرام آزاد می‌شود.

محمد حسینی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: مصرف نوعی آنتی بیوتیک‌ها   8، 12 و 24 ساعته است. با شرایط ماه مبارک امسال که روزه طولانی‌تر از 12 ساعت است با مشورت پزشک می‌توان ساعت مصرف آنتی بیوتیک را عوض کرد و به نوع 24 ساعته تغییر داد.

این داروساز در خصوص روزه داری افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که قرص قند مصرف می‌کنند، افزود: این افراد بسته به قوای جسمی، ذخیره بدنی، اندازه افزایش قند خون، پیشرفت بیماری و ... می‌توانند روزه داری داشته باشند یا برعکس روزه نگیرند. در این مورد با پزشک معالج خود باید مشورت کنند.

به گفته وی، خانم‌های باردار و شیر ده، مبتلایان به پرفشاری خون، دیابت، سندروم روده تحریک پذیر، پبوست و هر نوع بیماری گوارشی بدون مشورت پزشک نباید اقدام به روزه داری کنند.

محمدحسینی در پاسخ به این سوال که «آیا افت قند خون قبل از افطار و افزایش ناگهانی قند خون بعد از افطار، ممکن است به طور طبیعی اتفاق بیفتد؟» گفت: باید فرد مبتلا به دیابت مراقب باشد تا ناگهان مقدار زیادی قند از طریق مواد غذایی وارد بدن خود نکند که به افزایش ناگهانی قند خون پس از افطار دچار شود. افراد دیابتی حتماً با مشورت پزشک خود اقدام کنند و از یک متخصص تغذیه در رابطه با نوع تغذیه هنگام افطار نیز مشورت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که «مصرف داروی تیروئید که باید ناشتا باشد در ماه مبارک رمضان چگونه انجام می‌شود؟»، گفت: کسی که قبل از صبحانه دارو را مصرف می‌کرد، با همان فاصله زمانی با وعده سحری آن را مصرف نماید.

این داروساز در پایان توصیه کرد: جابجا کردن مصرف هر گونه دارو، تغییر زمان دارو، تغییر میزان مصرف دارو، جایگزین کردن دارو با داروی دیگر برای افراد بسیار خطرناک است و از انجام آن خودداری کنید.
 
کلمات کلیدی : ماه رمضان + تغذیه + سلامت + روزه داری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.