توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466834
حجم سپرده‌های بانک‌ها ۲۲۸ میلیارد دلار شد
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: حجم کل سپرده های بانکی ۲۰۲ میلیارد دلار بلندمدت و ۲۶ میلیارد دلار سپرده دیداری است.

به گزارش تسنیم، علی صالح آبادی در میزگرد بررسی وضعیت صنعت بانکی ایران که امروز در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا برگزار شد، افزود: هم اکنون اقتصاد ایران در شرایطی است که با کاهش نرخ تورم به زیر 10 درصد و همچنین نرخ سود سپرده 15 درصدی همراه است.

وی با بیان اینکه حجم کل سپرده های بانکی 202 میلیارد دلار بلندمدت و 26 میلیارد دلار سپرده دیداری است گفت: نسبت وام به سپرده ها نزدیک به 90 درصد است. همچنین باید توجه داشت که شبکه بانکی در اقتصاد کشور نقش مهمی دارد و در منطقه بعد از قطر، رتبه بعدی را کسب کرده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به روند کاهشی مطالبات معوق نظام بانکی گفت: به ازای هر 100 هزار نفر 27.7 شعبه در کشور وجود دارد.

وی اجرای IFRS در نظام بانکی را از برنامه های بانک مرکزی اعلام کرد و گفت: بانک مرکزی، بانک ها را از سال گذشته ملزم به اجرای IFRS کرده ضمن اینکه سامانه های مبارزه با پولشویی در نظام بانکی نیز پیاده سازی شده است.

صالح‌ آبادی با بیان اینکه بانک ها به سرعت خود را با مقررات بین المللی تطبیق می دهند، گفت: در پساتحریم بانک ها روابط کارگزاری زیادی را با بانک های خارجی برقرار کرده و حتی برخی از بانک ها تلاش کردند شعبی را در خارج از کشور داشته باشند و همکاری هایی در زمینه روابط کارگزاری آغاز شده که در حال افزایش است.

وی تطابق نداشتن برخی از استانداردها در بانک های ایرانی با استانداردهای بین المللی را از مشکلات دانست و ادامه داد: بالا بودن مطالبات معوق، بانک محور بودن تامین مالی و بهره گیری کم از بازار سرمایه از مشکلات موجود است.

صالح آبادی به ضرورت برنامه ریزی برای انطباق با استانداردها به خصوص استانداردهای بیمه برای موسسات اعتباری اشاره کرد و گفت: این عمل می تواند کمک مطلوبی برای بازپرداخت ها باشد و به همین دلیل پیشنهاد می شود برای توسعه این امر اقداماتی انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به حجم مبادلات تجاری ایران و اروپا تصریح کرد: حجم مبادلات نسبت به گذشته مثبت تر شده البته این در حالی است که روابط تجاری ایران و اروپا همواره مناسب شده و دوباره در حال افزایش است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درباره نقاط قوت روابط تجاری ایران با اروپا گفت: وجود فرصت های سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز از مزایای ایران برای سایر کشورها است. به گفته وی، سفر هیئت های تجاری و امضای تفاهم نامه ها امکان بهره گیری از ظرفیت های کشور را فراهم می کند.
 
 
کلمات کلیدی : نظام بانکی+اقتصاد ایران+بحران بانکی+سپرده های بانکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.