توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308730
ابواسامه مصری متهم انفجار هواپیمای‌روسی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۱
انگشت اتهام در بمب‌گذاری و انفجار احتمالی هواپیمای روسی در حال حاضر به سمت شخصی مصری نشانه گرفته شده که از وی چیزی جز یک تصویری مبهم در چند عکس و فایل‌ ویدیویی منتشر نشده است و در آن عکس‌ها نیز چهره وی معلوم نیست. وی "ابو اسامه مصری" مسئول پیشین در گروه "انصار بیت‌المقدس" و رهبر کنونی داعش در مصر است.

بیعت گروه افراط‌گرای مصری "انصار بیت‌المقدس" با داعش در فایلی ویدئویی در ماه مه سال جاری میلادی اعلام شد که در این فایل شخصی به نام "ابواسامه مصری" در میان افراد مسلحی با یونیفرم نظامی بیانیه بیعت با "خلیفه" داعش را قرائت کرد. در میان این افراد تنها "کمال علام"یک تروریست مشهور مصری قابل شناسایی بود و سایر افراد صورتشان را پوشانده بودند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماه‌ها بعد صدای ابواسامه که چهره‌اش در فایل ویدیوئی اول مشخص نبود در فایل دیگری شنیده شد. ویدئوی جدید روز شنبه گذشته، همان روزی که هواپیمای روسی در سینا سقوط کرد، پخش شد. وی در این فایل گفت:"این ما بودیم که این هواپیمای روسی را سرنگون کردیم."

روزنامه ساندی تایمز انگلیس نیز روز یکشنبه گزارش داد که ابواسامه مصری مغز متفکر سرنگون کردن این هواپیمای روسی بوده که به کشته شدن ۲۲۴ سرنشین آن انجامید. این روزنامه به داده‌هایی از سوی سازمان اطلاعات انگلیس تکیه کرده است.

ساندی تایمز به نقل از مسئولان انگلیسی نوشت که لندن آماده‌ است به مصر یا روسیه در ماموریت کشتن یا بازداشت مصری کمک کنند که در صورت توافق احتمالا به ورود نیروهای ویژه انگلیس به شبه جزیره سینا می‌انجامد تا به ابواسامه و گروه وی ضربه بزنند.

این روزنامه می‌نویسد، مسئولان سازمان اطلاعات انگلیس بر این باورند که ابواسامه کمک‌هایی را از داخل فرودگاه شرم الشیخ دریافت کرد تا این بمب را در چمدان یکی از مسافران در هواپیما جاسازی کند و در این صورت این هواپیما به دلیل یک اقدام تروریستی و نه به دلیل یک اختلال فنی سرنگون شده است.

ساندی تایمز می‌گوید، مسئولانی در سازمان اطلاعات به شدت به تحقیق در مورد این مسئله می‌پرداختند که انگلیسی‌های هم پیمان با داعش در انفجار این هواپیما دست دارند یا نه. به ویژه پس از اینکه سازمان اطلاعات تماس‌های اینترنتی را میان تندروها رصد کرده که در مورد این هواپیما با لهجه دو شهر لندن و بیرمنگهام انگلیس صحبت می‌کردند.

منابع امنیتی گفته‌اند که ابواسامه مصری که نام اصلی‌اش "محمد احمد علی" است از ساکنان استان سینای شمالی است و ۳۷ سال سن دارد و از یک خانواده پرجمعیت در شهر العریش است. وی از چند سال قبل به اندیشه‌ها و افکار رادیکالی روی آورده است و آموزش‌هایی را در سطح بالا توسط تروریست‌ها در سوریه دیده است.
 
کلمات کلیدی : سقوط هواپیما+روسیه+صحرای سینا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.