توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485536
چرا عربستان به دنبال قیمت بالاتر نفت است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
میزان نوشت: عربستان در کوتاه مدت به قیمت بالا نفت نیاز دارد تا بتواند ارزش سهام آرامکو را بالا ببرد. عربستان به عنوان یکی از اعضای متنفذ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان، همیشه وزنه سنگینی در تعیین روندهای بازار نفت بوده است.

با وجود این، عربستان طی یکسال گذشته نسبت به عواملی که از کنترلش خارج بوده واکنش نشان داده است. مسائلی که عربستان به آنها واکنش نشان داده است شامل افزایش تولید نفت شیل در آمریکا، ناسازگاری اعضای اوپک با برنامه ها، تقاضای نامطمئن نفت و ادامه عرضه بالای نفت که موجب سقوط قیمت نفت به زیر بشکه ای 50 دلار شد، می شود.

اکنون سئوال اینجاست که اقدام بعدی عربستان چیست؟ ارزش شرکت Saudi Aramco عربستان، بزرگترین و ارزشمندترین شرکت نفتی جهان، بر اساس اعلام مقام های سعودی ارزش عرضه اولیه سهام (IPO) این شرکت به دو تریلیون دلار می رسد.

تحلیلگران در ارزش اعلام شده از سوی عربستان برای این شرکت تردید دارند، ارزیابی های Financial Times ارزش شرکت نفت عربستان را بین 880 میلیارد تا 1.1 تریلیون دلار نشان می دهد. بلومبرگ نیز سال گذشته ارزش این شرکت را نزدیک به یک میلیون دلار تخمین زده بود. موسسه Rystad Energy نیز اعلام کرده است در صورتیکه قیمت نفت به بشکه ای 75 دلار برسد ارزش آرامکو به 1.4 تریلیون دلار خواهد رسید.

با در نظر گرفتن اینکه قیمت نفت تا کنون پائین باقی مانده است و برنامه کاهش تولید نفت اوپک تاثیر چندانی بر بازارها نگذاشته است، فشار بیشتری بر ارزش مالی شرکت آرامکو وارد می شود.

گفتنی است که این شرکت قصد دارد در ابتدای سال 2018 میلادی پنج درصد از سهام خود را بفروشد. مقام های سعودی بر این عقیده اند که IPO می تواند برای نخستین بار سرمایه نقدی را به صندوق ذخیره ملی عربستان تزریق کند. صندوق نیز می تواند منابع لازم را برای برنامه Vision 2030 عربستان فراهم کند.

مقام های عربستان امید دارند که روزی صنایع عربستان خصوصی شود و اقتصاد این کشور از وابستگی زیاد به نفت رها شود. هم اکنون صنعت نفت 70 درصد از درآمد عربستان را تامین می کند. هنگامیکه قیمت نفت بالاتر بود وابستگی درآمد عربستان به نفت به 90 درصد می رسید.

این به معنی کمرنگ شدن نقش آرامکو در جامعه عربستان است. از دور خارج کردن صنایع غیر نفتی می تواند حداقل تا زمان عرضه سهام در ابتدای سال آینده ارزش این شرکت را حفظ کند.

بورس های لندن و نیویورک در حالی خود را برای بزرگترین عرضه تاریخ بورس در جهان آماده می کنند که از یکسو خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، و از سوی دیگر احتمال شکایت خانواده های ترور شده در 11 سپتامبر در آمریکا از عربستان، انتخاب بهترین گزینه بورسی را برای عرب ها دشوار کرده است.

عربستان به دنبال بالا بردن قیمت جهانی نفت و در ادامه کاهش تولید نفت در اوپک، اینبار تصمیم به کاهش صادرات نفت خود به آمریکا و آسیا گرفته است. وزیر انرژی عربستان معتقد است که سطح بالای ذخیره نفت در آمریکا مانع از افزایش قیمت نفت می شود.

از سوی دیگر، عربستان قصد دارد مصرف داخلی نفت را کاهش دهد، سوخت نقت نیروگاه های برقی خود را با گاز جایگزین کند، و به طور کلی تولید نفت خود را کاهش دهد.

عربستان نیز همانند سایر کشورهای تولید کننده نفت و نیز اعضای اوپک از بالا رفتن قیمت نفت منتفع خواهد شد اما تاکتیک های این کشور برای تحت فشار قراردادن قیمت در کوتاه مدت نشان از عجله عربستان دارد. عربستان با هدف عرضه سهام آرامکو با قیمت بالاتر در اوایل سال آینده به بالا رفتن قیمت نفت به شدت نیاز دارد.
 
کلمات کلیدی : عربستان ، نفت ، آرامکو ، اوپک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.