توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284269
پاریس: ابزار بازگرداندن تحریم‌ها را داریم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۱
نماینده فرانسه در آمریکا می‌گوید در صورتی که ایران توافقنامه هسته‌ای را نقض کند کشورهای ۱+۵ ابزار بازگرداندن تحریم‌ها به نقطه فعلی را دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «جرارد آروئاد»، سفیر فرانسه در آمریکا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته در حالت نقض توافق از سوی ایران، تحریم‌ها می‌توانند به نقطه فعلی بازگردند.

این مقام فرانسوی نوشت: «اگر ایران تقلب کند، ما ابراز لازم برای اعمال مجدد تحریم‌ها را خواهیم داشت که این ما را به همان نقطه‌ای باز می‌گرداند که الان در آن هستیم.»

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا در خصوص جمع‌بندی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ را به اتفاق آراء تصویب کرد.

در پی جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در شهر وین اتریش، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه «برجام» را مورد تایید قرار داد.

قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران در قطعنامه جدید به‌صورت مشروط لغو شده اما با مکانیزم نسبتا ساده‌ای قابلیت بازگشت دارد.

تائید توافق بر اساس قطعنامه‌ای صورت می‌گیرد که در آن جزئیات مهمی در مورد مسئله ساز و کار بازگشت تحریم‌ها (موسوم به مکانیزم ماشه)، تحریم‌های تسلیحاتی و همچنین روند حل اختلاف تشریح شده است.

طی چند روز گذشته مواردی از این قطعنامه انتقادهایی جدی را در میان محافل سیاسی و رسمی ایران برانگیخته است. بندهای ۱۱ و ۱۲ این پیش‌نویس که به مکانیزم ماشه مربوط می‌شد، اصلی‌ترین کانون این انتقادات بود.
 
کلمات کلیدی : توافق‌هسته‌ای+فرانسه