توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476068
چگونه روزه داران می توانند جلوی تشنگی را بگیرند؟
بخش سلامت الف؛ 5 خرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
رئیس انجمن اورولوژی ایران به مردم توصیه کرد که در بین افطار تا سحری آب بنوشند تا در ساعات روزه داری دچار کمبود آب و تنشگی نشوند.

به گزارش ایرنا، نارسایی کلیه به شرایطی که در آن کلیه نتواند به طور بایسته عمل کند، گفته می‌شود و به معنی کاهش شدید عملکرد کلیه است. کلیه نقش مهمی در دفع مواد زائد و تعادل آب و الکترولیت ها در بدن دارد.

عباس بصیری افزود: همانطوری که روزه داری برای افراد سالم می ‌تواند مزیت ‌هایی به همراه داشته باشد در افراد ناسالم از جمله مبتلایان به نارسایی کلیه می‌ تواند وضعیت آنان را از نظر جسمی بدتر کند و به این افراد صدماتی وارد شود.

رئیس انجمن اورولوژی ایران به افرادی که نارسایی کلیه به همراه بیماری قند دارند توصیه کرد که از گرفتن روزه خودداری کنند که این کار می تواند به آنها آسیب برساند.

بصیری به برخی از باورهای غلط در بین مردم اشاره کرد و گفت: برخی از افراد باور دارند که روزه گرفتن در ماه های گرم سال به کلیه ها آنها آسیب می رساند که این اعتقاد برای افراد سالم غلط است و روزه گرفتن به کلیه های افراد سالم، صدمه‌ای نمی رساند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: کسانی که سرطان کلیه داشته و عمل جراحی کرده‌اند می‌توانند روزه بگیرند و روزه داری برای این افراد مشکلی ندارد اما کسانی که فعالیت کلیه شان مختل شده، روزه گرفتن برای آنان منع شده است.

وی به مردم توصیه کرد که در بین افطار تا سحری آب بنوشند تا در ساعات روزه داری دچار کمبود آب و تشنگی نشوند.

بصیری بیان کرد: هرچند ممکن است مقدار مصرف آب در ایام غیرگرم با فصول گرم ثابت باشد اما حجم آبی که با تعریق از بدن خارج می شود در ایام گرم بیشتر است و در نتیجه حجم ادرار افراد کم می شود و این موضوع می تواند افراد را مستعد بیماری کلیوی کند.
 
کلمات کلیدی : روزه داری + تشنگی+تغذیه سالم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.