توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 276664
فشار به اوباما برای توقف مذاکرات هسته‌‌ای
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۱
سناتور جمهوری خواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در نامه ای به رئیس جمهور این کشور نسبت به گزارش هایی دایر بر دادن امتیازات زیاد به ایران در مذاکرات جاری ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش انتخاب به نقل از بی بی سی، سناتور کورکر روز دوشنبه نوشت: "فاصله ای که گروه پنج به علاوه یک در روند مذاکرات با ایران، از اهداف و بیانیه های شما گرفته، حیرت آور است."

البته او اذعان کرد که از صحت گزارش های منتشر شده درباره این امتیازات مطمئن نیست و اظهار امیدواری که نادرست باشد.

او گفت: "گزارش های اخیر دایر بر اینکه تیم شما ممکن است حتی اجازه بدتر شدن توافق را بدهد زنگ خطر را برایم به صدا در آورده. فقط شما و کسانی که در میز مذاکره هستند می دانید که این ادعاها صحیح است یا نه."

سناتور کورکر از طراحان مصوبه ای در کنگره است که راه اظهار نظر این نهاد درباره توافق احتمالی با ایران را باز می کند.

او خطاب به اوباما گفت که دستیاران رئیس جمهور ممکن است با نزدیک شدن به یک توافق آن را "یک دستاورد عمده در میراث دولت" کنونی قلمداد کنند اما "همانطور که می دانید هزینه آنچه در میان است فوق العاده بالاست و هرچه بر پیامدهای امنیتی این مذاکرات تاکید کنیم کم است."

او از رئیس جمهور آمریکا خواست تا "لطفا مکث کنید و در مورد کل این رویکرد دوباره فکر کنید. ترک یک معامله بد در این مقطع شهامت می خواهد، اما بهترین کار برای ایالات متحده، منطقه و جهان خواهد بود." روزنامه "جروزلم پست" گزارش می دهد که کاخ سفید این انتقادها را رد کرده است.

ند رایس سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوال این روزنامه گفت که دولت اوباما با این حرف سناتور کورکر موافق است که "توافق صورت نگیرد بهتر از این است که توافقی بد صورت گیرد."

او گفت:‌ "برای همین است که کارشناسان ما در کنار کارشناسان ۱+۵ و ایران، هم اکنون سخت مشغول کار در وین هستند تا جزئیات فنی و متمم های چارچوب تفاهم ماه آوریل را حل و فصل کنند." او گفت کاخ سفید فقط موافقتنامه ای را امضا خواهد کرد که در آن خواسته های بنیادی اش از سوی ایران برآورده شده باشد.

گزارش ها حاکیست که ایران و قدرت ها از جمله درحال بحث درباره جزئیات نحوه بازرسی از مراکز حساس ایران هستند، مساله ای که سناتور کورکر به آن اشاره کرد. او گفت:‌ "در مورد بازرسی ها، مسلما دولت شما (اوباما) و کسانی که درگیر مذاکرات هستند از معیار 'هر زمان، هر کجا' کوتاه نخواهند آمد. جایی برای کمیته های بوروکراتیک نیست. اهداف نباید متغیر باشد. هیچ سایتی نباید خارج از دسترس باشد."

بنابه گزارش ها قدرت ها پیشنهادی را بررسی کرده اند که براساس آن درخواست بازرسی از مراکز حساس از جمله نظامی ایران باید توسط یک کمیته ارزیابی شود. این کمیته متشکل از نمایندگاه شش قدرت، ایران و احتمالا اتحادیه اروپا خواهد بود. اجازه دسترسی به مراکز نظامی تنها زمانی داده خواهد شد که اکثریت نمایندگان کمیته آن را تایید کنند.

به گزارش جروزلم پست، ند رایس در این مورد گفت که جزئیات مربوط به بازرسی از مراکز حساس ایران هنوز حل و فصل نشده اما "ما انتظار داریم به راه حلی برسیم که اطمینان لازم را هم به ما و هم به آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد دسترسی و شفافیت خواهد داد."

سناتور کورکر در این نامه از جمله گفت که مذاکره کنندگان ابتدا خواستار توافقی ۲۰ ساله با ایران بودند اما حالا آن را به ۱۰ سال کاهش و به ایران اجازه داده اند به تحقیق و توسعه برنامه موشک های بالستیک و سانتریفوژهای پیشرفته ادامه دهد.

'بدتر و بدتر'
یک روز پیشتر بنیامین نتانیاهو از روند مذاکرات ایران و پنج به علاوه یک براساس تفاهم نامه لوزان شکایت کرده بود.  نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت: "باعث تاسف ماست که گزارش هایی که از قدرت های جهانی می رسد شاهدی است بر سرعت گرفتن روند امتیازدهی آنها در برابر یکدندگی ایران."

او در اظهاراتی در کابینه دولت گفت:‌ "از همان ابتدا، موافقتنامه ای که در حال تدوین است، بد به نظر می رسید و با گذر هر روز بدتر و بدتر به نظر می رسد."

خبرگزاری آسوشیتدپرس هفته پیش به نقل از مقام های آمریکایی و غربی که از آنها نام نبرد گزارش داده بود که گروه پنج به علاوه یک حاضر است توافقی اتمی با ایران را بپذیرد که فورا به سوالات در مورد فعالیت های احتمالی گذشته ایران در مورد سلاح اتمی پاسخ نخواهد داد.

دولت اوباما پس از توافق مقدماتی ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ گفته بود که یک توافق جامع شامل رفع ابهام از سوالات در مورد این جنبه از برنامه اتمی ایران خواهد بود. ایران می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

به نوشته آسوشیتدپرس مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل هفته پیش اشاره کرده بود که سازمان او نمی تواند تا ۳۰ ژوئن به همه سوالات باقی مانده در مورد برنامه اتمی ایران پاسخ دهد.

سناتور کورکر در این باره گفت: "اگر ایران را ملزم نکنیم تا به طور صریح فعالیت های گذشته مرتبط با ساخت سلاح را در همان بدو امضای موافقتنامه نهایی فاش کند، احتمالا هرگز و در زمان مناسب ابعاد کامل توانایی های ایران را نخواهیم شناخت."
 
کلمات کلیدی : هسته ای+کورکر+ اسرائیل+ نتانیاهو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.