توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421761
شادی روی ماهی ها هم تاثیر دارد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۲
نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که شادی روی ماهی های سالمون نیز همچون انسان ها تاثیر دارد، به طوری که باعث بهتر شنا کردن آنها می شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، افسردگی و اضطراب بر عملکرد و سلامت جسمی انسان ها تاثیر منفی دارد و براساس مطالعه محققان سوئدی، این موضوع در مورد ماهی های سالمون نیز صادق است. آزمایش های محققان سوئدی نشان می دهد که اضطراب ناشی از سفر به محیط ناشناخته می تواند تا حدودی تمایل یک ماهی سالمون را برای مهاجرت از بین ببرد.

به واقع، ماهی های جوان سالمون برای رشد، بلوغ و رسیدن به پتانسیل کامل جسمی باید از حومه آب شیرین محل تولد خود به اقیانوس شنا کنند و برای این سفر برخی مشتاق تر از دیگران هستند. مطالعات قبلی تاثیر شدت جریان آب، نور و دما در تحریک یک ماهی سالمون برای مهاجرت را نشان داده بودند؛ اما محققان دانشگاه اومئو در سوئد درصدد بررسی بیشتر برآمدند.

آنها برخی از ماهی های سالمون را با داروی اضطراب درمان کردند و با مشاهده تغییر ایجاد شده در میزان گرایش این ماهی ها به مهاجرت، متوجه شدند که ماهی های درمان شده سریع تر شنا کردند و مسافت بیشتری را هم پیمودند.

در حقیقت در این آزمایش، ماهی های سالمون در محیط آزمایشگاهی در معرض فرصتی برای مهاجرت در یک رودخانه مصنوعی قرار داده شدند و آزمایش مشابهی هم در رودخانه ای طبیعی در شمال سوئد انجام شد. نتیجه این بود که تمایل به مهاجرت در ماهی های سالمونی که با داروهای اضطراب درمان شده بودند، دو برابر بود.

این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.
 
کلمات کلیدی : شادی ، ماهی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.