نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 356124
چه کسی به دختر ایرانی مجوز داد؟/ واکاوی اتفاق تلخ در قفس توری
بخش ورزشی الف، 5 خرداد 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۱


انتشار تصاویر نوعی مبارزه که یک سوی آن دختر ایرانی قرار داشت و شکست بدی خورد واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت. این درحالی است که تاکنون هیچ نهادی مسئولیت اعزام وی را برعهده نگرفته است.

این مبارزه از سری رقابتهای رشته رزمی «MMA» و در ارمنستان برگزار شد. در این مبارزه دختر نوجوان ایرانی به دیدار رقیب ارمنی خود رفته و در یک دیدار یک طرفه که سرداور قوانین اصلی این رشته را نادیده می گرفت بازنده از میدان خارج شد.

پخش این تصاویر در شبکه های مجازی واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است. اینکه همه اعزام‌ها باید زیر نظر وزارت ورزش و با مجوز شورای برون مرزی صورت گیرد هیچ شکی نیست و اصل ماجرا از آنجا آغاز می شود که چنین سفری بدون مجوز و از سوی افراد سودجو صورت می گیرد.

متاسفانه هستند افرادی که به دنبال رسیدن به منافع مالی دست به چنین اقداماتی زده و والدین نیز بدون اطلاعات کافی و به صرف نام‌های دهان پرکنی چون قهرمانی جهان فرزندان خود را به چنین میدان‌های خطرناکی اعزام می کنند.

خبرنگار تلاش زیادی برای اطلاع از چند و چون این سفر انجام داد که کمتر به نتیجه ای رسید. فدراسیون های کاراته و ورزش‌های رزمی با صدور بیانیه خود را مُبّری از آن اعلام داشته و مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش هم خبر از پیگیری موضوع داده است.


مازیار ناظمی در صفحه شخصی خود با انتشار عکسی از این مبارزه نوشت: صحنه هاي كتك خوردن دختر ايراني در رينگ مبارزه واقعا ناراحت كننده بود. كلي پيگيري كرديم؛ هم از فدراسيون رزمي و هم كاراته، روساي آنها مي گويند هيچ اعزامي براي اين افراد نداشتند، در شوراي برون مرزي هم درخواستي نداشتيم چون هميشه با اين شكل مسابقات به دلايل مختلف مخالفيم. حضور اين بچه ها شخصي و بدون مجوز بوده و حتما هم با مسببان آن برخورد مي كنيم و جلوي فعاليت آن مربي و سبك گرفته خواهد شد.

این دختر ایرانی در مبارزه خود لباس کاراته برتن داشت و همین موضوع باعث شد فدراسیون کاراته هم با صدور بیانیه ای به آن واکنش نشان دهد. در این بیانیه آمده است: «این فیلم مربوط به رقابت های رشته MMA(تلفیقی از ورزشهای رزمی) است که در آن ورزشکاران در قفس به رقابت با یکدیگر می پردازند و اساسا این رشته ورزشی ارتباطی با کاراته ندارد. تنها دلیل آنکه هر بیننده ای تصور می کند این ورزشکار از کاراته کاهای ایران بوده، لباس کاراته ای که دختر مبارز نوجوان بر تن کرده است!

به اطلاع می رساند کلیه سفرهای خارجی کاراته کاهای ایرانی به رقابت های آسیایی و جهانی، تنها پس از تایید فدراسیون و اخذ مجوز آن در شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان صورت می گیرد«.

در پایان این بیانیه فدراسیون کاراته با هشدار به خانواده ها، عنوان داشته که برای فعالیت ورزشی فرزندان خود در رشته کاراته به سبک هایی مراجعه کنند که مورد تایید فدراسیون می باشد و در صورت مواجهه با افراد فاقد صلاحیت و دریافت پیشنهاد‌هایی اغوا کننده، مراتب را به فدراسیون کاراته اعلام کنند.


از سوی دیگر فدراسیون ورزشهای رزمی هم در بیانیه ای با رد هرگونه ارتباطي با این اعزام و منتسب نمودن آن به فدراسیونی دیگر اعلام کرده: «ورزشكار مورد اشاره جزء ورزشكاران رشته هاي تحت پوشش فدراسيوني ديگر و ملبس به لباس رسمي آن فدراسيون مي‌باشد، لذا ضمن محكوم كردن نفس حضور ورزشكاران نوجوان در مبارزات حرفه اي اعلام ميدارد بدون توجه به اينكه افرادي كه در چنين مسابقاتي حاضر مي‌شوند متعلق به كدام رشته و يا تحت پوشش كداميك از فدراسيونها مي‌باشند، ذات عمل اشتباه بوده و دستگاه ورزش كشور با عاملين اينگونه سوء استفاده ها برخورد جدي مي‌نمايد«.

در بیانیه فدراسیون ورزشهای رزمی هم با اشاره به اخذ مجوز شورای برون مرزی عنوان داشته: «هر ايراني در هر كجاي دنيا با رضايت شخصي خود می تواند در مسابقات مختلف حضور يابد. اینکه عده اي با مقاصد تخريبي اين گونه اعمال را به فدراسيونهاي ورزشي كشور منتسب كنند امري است ناشايست و از مصاديق بارز نشر اكاذيب محسوب شده و قابل پيگرد قانوني مي‌باشد.»

متاسفانه به نظر می رسد مثل اغلب موارد مشابه، داستان «کی بود کی بود من نبودم» را از طرف مسئولین محترم شاهد هستیم. اگرچه با توجه به نوع مسابقات قابل حدس است که واقعا حضور در مسابقات فوق بصورت شخصی صورت پذیرفته باشد. ولی باید راهکاری برای آگاه ساختن خانواده ها طراحی و اجرا شود.

وقتی اغلب برنامه های صدا و سیما به فوتبال اختصاص داشته و رشته های رزمی کمترین زمان در بدترین زمان را به خود اختصاص داده و در آن همان مدت زمان کوتاه هم فرصتی برای طرح چنین مسائلی نیست باید هم شاهد چنین اتفاقاتی بود.

«MMA» چیست؟
این رشته رزمی را «هنرهای رزمی ترکیبی» نیز می نامند که تلفیقی از هنرهای رزمی مختلف است و اصولا بیشتر مسابقاتش بصورت حرفه ای برگزار می شود و به همین خاطر میزان خشونت در آن در مقایسه با رقابتهای رایج رزمی بالاتر است. البته این رقابتها نیز تابع قوانین مشخصی برای حفظ سلامت ورزشکاران بوده و در سرتاسر دنیا ازجمله ایران طرفداران بسیاری دارد.

اگرچه برگزاری این رقابتها بصورت رسمی در ایران ممنوع است اما فعالیت در برخی از رشته های رزمی که به نوعی ورزشکاران را برای ورود به چنین رقابتهایی آماده می کنند قانونی انجام می پذیرد. تقریبا وضعیتی شبیه به بوکس که برگزاری رقابتهای حرفه ای آن در ایران ممنوع ولی فعالیت در آن به عنوان یک رشته ورزشی منعی ندارد.

امیدواریم واکنش سریع مسئولین به این ماجرا منجر به پاک کردن صورت مساله و ایجاد محدودیت و ممنوعیت های غیرمنطقی برای علاقمندان این شیوه از رقابتهای رزمی نشده و صرفا با فرد یا افراد متخلف برخورد مناسب صورت بپذیرد. آنچه در این ماجرا موجب تاسف است و در واقع تخلفی که روی داده است نفس خود MMA یا چرایی فعالیت ورزشکاران در آن نیست، بلکه حضور یک نوجوان زیر سن قانونی در رقابتهایی است که مشخصا با قوانین حرفه ای برگزار شده است.
کلمات کلیدی : مبارزه دختر ایرانی در قفس توری
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۰۷:۵۱:۴۶
این افراد و خانواده های ان ها,با انگیزه کسب شهرت و یا در امد مالی, با وجود اطلاع از,مخاطرات ان, در این گونه رقابت ها شرکت میکنند وقتی به نتیجه مورد نظر نرسند,والدین شروع به مظلوم نمایی میکنند که ای کجاست غیرت ایرانی!!!که فرزند ایران را زده اند,!!!!حقشان است,(سانسور نکن الف). (3723274) (alef-13)
 
محمدصادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۰:۳۴:۱۸
نظر خوبي بود
و بايد تكميل كنم و بدانيد عده ي معلوم الحال دارند فضاي مجازي رو براي تقابل ايرانيها با ارمني ها ( ارمنستان ) كه از دوستان دولت و ملت ايران هستند خراب مي كنند .
شما رسانه يها مواظب باشيد در دام نيفتيد. (3723529) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۰:۴۷:۴۹
کجا والدین این افراد چنین نظری دادند؟ مگه سردبیر این سایت خبری جزو والدین بچه هاست؟
توهم زدیا! (3723546) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۰۹:۲۵:۳۴
١ نفر با تصميم شخصي رفته يك مسابقه داده و شكست خورده، چرا موضوع را الكي بزرگ مي كنيد و به فدراسيون ها و وزارت ورزش ربط مي دهيد؟ (3723419) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۲۰:۰۳:۰۰
بعدشم مسابقه برد و باخت داره دیگه اونیکه آمادگی جسمانی بیشتری داره و حرفه ای تر شده برنده می شه این دیگه این حرفها رو نداره و ایرانی و ارمنی نداره. کلا این مسابقات خیلی خشن هست ولی به هر حال هست و طرفدارن خودش رو هم داره. (3724405) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۰۹:۳۷:۱۴
آقا من یه سئوال برام پیش اومده . اصلا همه مسئولین و دست اندرکاران رو مقصر فرض کنید. این بچه پدر و مادرش کجا بودن وقتی داشت میرفت ارمنستان برای مبارزه. بعدشم این نوع مسابقات کلا به همین شکل خشنه و وحشی بازی داره. یعنی کسی که داره وارد قفس مسابقه میشه با علم به این موضوع داره این کارو میکنه.میتونست قضیه برعکس باشه و حریفش زیر مشت و لگد تقلا کنه. الان کل ایران افتادن دنبال این که دختر این مرز وبوم رفته کتک خورده و آه و واویلا. اول پدر و مادر این دختر رو پیدا کنید و ازشون سئوال کنید واسه چی همچین مجوزی برای دخترشون صادر کردن؟؟؟ (3723443) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۴:۲۶
بصورت شخصی رفتن، اگر برنده میشدن که صداشون بلند بود ما باهزینه شخصی رفتیم برای ایران مدال آوردیم از ما حمایت نشده ما خوبیم ما عسلیم، حالا هم مسئولیت برد و باخت شرمندگی یا سرافرازیش با خودشونه.
حالا زک تجرببه تلخ کسب کرده انشالا در مسابقات بعدی با آمادگی بیشتر شخصا بدون دخالت فدراسیونها شرکت میکنه پیروز میشه (3723655) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۴:۲۸
چرا به چنین موضوعاتی می پردازیم. یکی با انگیزه شخصی رفته و کتک خورده که نوش جونش. چرا من حرصشو بخورم؟ تازه باید یه کتک دیگه هم اینجا بخوره هم خودش هم خانوادش که آبرو ریزی میکنند بعد مظلوم نمایی می کنند. (3723670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۵:۱۵
پدر ایشون مصاحبه کردن و گفتن که با میل خودشون رفتن و بعد امتحانات خرداد باز هم دخترانش رو به این مسابقات میبره! (3723674) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۵:۲۹
سعی کنیم برخورد منصفانه و بدور از احساسات داشته باشیم. یکی در امریکا برنده می شود و پرچم ایران را بلند میکند به او افتخار می کنیم و یکی کتک می خورد نوع دیگری برخورد می کنیم. اگر با این ورزش مخالفیم -به دلیل وحشیان بودن آن باید مخالف باشیم- در هر دو مورد باید مخالفت نماییم.
در ضمن منافع مادی برای برنده و بازنده وجود دارد که افراد به آن دلیل شرکت می کنند. دلالها نیز منفعت دارند که روال آن را انجام می دهند. اگر واقعا برخوردی صورت می پذرید باید با دلالها باشد. (3723726) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۶:۱۶
مجوز ؟!؟! مگه شرکت در یک رقابت ورزشی ازاد مجوز میخواد ؟! الان کشور ایران وظیفه داره برای اب خوردن ایرانیا در خارج هم مجوز صادر کنه ؟؟ کلا تو باغ نیستی ها ؟ الان این همه ادم تو رقابت های تفریحی و ورزشی ازاد شرکت میکنن مجوز میخواد ؟ رفتن به شهربازی در خارج مجوز میخواد ؟ شرکت در مسابقات قایق رانی ازاد مجوز میخواد ؟ جت اسکی چطور ؟ شما الان از چه جایگاهی حس کردی شرکت در مسابقات ازاد رو باید ایران مجوز صادر کنه ؟ در ادامه هم این مبارزه مثل همه ورزش های رزمی ، تو کیک بوکسینگ که تیم ملی های ایران با مجوز بدتر از اینا کتک میخوره لطفا فیلم های اونا رو هم بزارین مردم ببینن . کلا مبارزه کتک خوردن نیست یا میبری یا میبازی یه ورزش ... همینو بس (3723758) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۶:۵۴:۲۶
هر دو تا دختر رزمی کار بودن، با حریفشون که اونا هم دخترای رزمی کار بودن مبارزه کردن و باختن. نوع و سبک مسابقه هم مشخص بوده. به زور هم که نرفتن، خانواده شون هم که در جریان بودن. الان اینهمه یقه جر دادن برای چیه دقیقا؟! (3724147) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۷:۳۲:۱۹
علاوه بر اینکه تو ایران هر کاری مجوز می خواد یک ایرانی هر کاری خارج از ایران هم داشته باشه باید مجوز بگیره. (3724202) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۸:۲۳:۳۳
در آمریکا که محل تولد و به شهرت رسیدن این ورزش هست نوجوانان و جوانان حق شرکت در این مسابقات رو ندارند و حتی مسابقات بزرگسالان هم تحت نظارت شدید قرار داره و قوانین سفت و سختی هم دارن! متاسفانه وقتی این مسایل به کشورهای جهان سومی میرسه شاهد این وحشی بازیها و عدم روعایت مسایل اخلاقی میشویم! (3724266) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۵۹:۴۸
این مسابقات کاملا آزاد است و هر ضربه ای مجاز. در امریکا نیز به همین صورت است و وخشیانه تا حد مرگ یکدیگر را می زنند. کف رینگ پر خون می شود. (3725409) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۸:۳۲:۴۷
یه سوال برا اینایی ک دم از غیرت میزنن
اگر این دختر برنده شده بود واکنش ها چی بود؟ (3724279) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۲۰:۳۰:۴۰
خود کرده را تدبیر چیست؟!! (3724484) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۲۳:۰۳:۵۱
چون خانوادگی از فوتبال تنفر داریم معمولا وقتی اخبار ورزشی میشود کانال تلویزیون را عوض میکنیم و اصلا شبکه ورزش را نگاه نمیکنیم ولی خانواده به شدت ورزشکار هستند هر کدام در یک رشته ورزشی
جالبه که من خودم فوتبال بازی میکنم ولی از رقابتهای پوچ ورزشی و حوادث آن به شدت فاصله میگیرم و وقت خود را حرام یک سری افراد کم سواد و پولدار بی مصرف نمیکنم
گاهی اوقات افراد تعجب میکنند که من نه اسم فوتبالیست ها را میدانم و نه اسم تیم ها و حتی رنگ های آنها را (3726402) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.