توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492123
فرانس۲۴: بحران‌قطر، روابط‌ایران‌و‌عمان راتحکیم‌کرد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۰
وبگاه شبکه خبری فرانسه نوشت: بحران قطر تسریع کننده تحکیم روابط ایران و عمان شد و این ۲ کشور با توجه به مواضع عربستان دلایلی آشکار برای نزدیک شدن به هم دارند.

به گزارش فارس، وبگاه شبکه خبری «فرانس24» در تحلیلی پیرامون سفر «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان به ایران در بحبوحه بحران چهار کشور عربی با قطر نوشت: ایران در بحران ریاض با قطر جانب دوحه را گرفت و رئیس جمهور این کشور نیز اقدام چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر علیه قطر را «روشی نادرست» نامید.

عمان نیز با حفظ ارتباط با قطر، مواضع میانجی‌گرایانه را حفظ و سعی کرده با گفت‌و‌گو با کویت و آمریکا این بحران را رفع کند.

به نوشته فرانس24، در حالی‌که عمان سعی کرده در روابط خود با ایران و عربستان تعادلی را برقرار کند و حتی حمله به سفارت عربستان در ایران را محکوم کرد اما با این وجود توازن را رعایت کرده و از کاهش یا قطع روابط با تهران برخلاف دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس اجتناب کرده و حتی دو مقام خود را برای رفع تنش به تهران گسیل داشت.

بر این اساس، اعلام تعمیق روابط دو کشور مبین نزدیکتر شدن مسقط به تهران است. دلایل انگیزه‌های ایران برای تعمیق روابط با عمان نیز واضح است زیرا بزرگترین دوستان این کشور در منطقه تنها ‌سوریه  و عراق هستند.

فرانس-24 در خاتمه نوشت: بحران قطر به نظر  عامل تسریع کننده تحکیم روابط ایران و عمان شده و ایران و عمان نیز با توجه به درک از میزان خصومت عربستان سعودی، دلایلی آشکار برای نزدیک شدن به هم دارند.
 
کلمات کلیدی : بحران قطر+روابط ایران و عمان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.