نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432426
ادعای رشد 5 درصدی صنعت کشور در سال 95؛
پارادوکس آماری
بخش اقتصادی الف، 18دیماه 95
وزیر صنعت از رشد پنج درصدی صنعت در سال 95 سخن می‌‌گوید. وی معتقد است که امسال صنعت کشور رشد پنج درصدی را تجربه کرده و این در حالی است که صنایع کشور این رشد را حتی در درون خود احساس نمی‌کنند!
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
پس از اعلام نرخ رشد4/7 درصدی اقتصاد کشور در شش ماهه نخست امسال این بار نوبت به اعلام نرخ رشد صنعت رسید تا رقم پنج درصدی آن چشم کارشناسان و صاحبنظران این حوزه را گرد کند!

اینکه صنعت کشور چگونه توانسته طی امسال به رشد پنج درصدی برسد در حالی که صنایع همچنان با مشکلات ریز و درشت خود دست و پنجه نرم‌ می‌کنند را باید وزیر صنعت شفاف‌سازی کند!

چگونه به نرخ رشد 5 درصدی رسیده‌ایم
دولت امسال با شعار کمک به صنایع کوچک و متوسط 16 هزار میلیارد تومان را برای صنایع کوچک و متوسط در نظر گرفت و به گفته دولتیان تاکنون 13 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

آمارهای دولتیان حکایت از پرداخت این رقم به 19 هزار واحد تولیدی دارد اما باید توجه داشت که این رقم به صنایعی پرداخت شده که دارای مشکلات عدیده فرسودگی ماشین‌آلات، وام‌های سنگین بانکی و... هستند. از این رو طبیعی است که آنها با دریافت تسهیلات در اولین قدم روی به پرداخت مطالبات معوق سیستم بانکی خواهند آورد تا بیش از این در گرداب سیستم بانکی گرفتار نباشند!

گفته می‌شود حدود نصف تسهیلات پرداختی سهم مطالبات معوق سیستم بانکی شده‌ بنابراین پولی برای رونق صنایع برایشان باقی نمانده که آنها بتوانند در این مدت کوتاه آن قدر به افزایش تولید دامن بزنند تا سهم نرخ رشد صنعت را به پنج درصد برسا نند!

بی‌اطلاعی وزیر از نحوه اختصاص 13 هزار میلیارد تومان در صنایع
حتی چندی پیش جناب وزیر صنعت اظهار بی‌اطلاعی از سرنوشت 13 هزار میلیارد تومان و اینکه نمی‌دانند این پول صرف چه چیزی در صنایع شده، کردند حال چگونه است ظرف مدت کوتاهی که شاید کمتر از یک ماه هم از این اظهارات می‌گذرد صنعت با جهش عجیب خود را به رشد پنج درصدی رسانده باشد!

اگر هم صنعت جهشی را در رشد تولید تجربه کرده صنایع دولتی بوده‌اند که مرهون انواع و اقسام حمایت‌های صاحبشان هستند بنابراین نمی‌توان روی بخش‌خصوصی به ویژه صنایع کوچک و متوسط برای این میزان ارتقای رشدی حسابی باز کرد.

رشدی هم باشد، مدیون صنایع دولتی هستیم
اگر هم رشدی باشد مدیون بخش نفت و صنعت پتروشیمی یا صنایع خودروسازی است. صنایع بزرگ پتروشیمی و نفت امسال صادرات دو برابر داشته‌اند که در نرخ رشد 4/7 اقتصادی تاثیرگذار بوده‌اند از سوی دیگر تولید خودرو طی 9 ماهه امسال معادل 12 ماه سال گذشته بوده است. اگر جهشی باشد مدیون دولتی‌ها هستیم و بخش‌خصوصی سهمی در این پیروزی ندارد! تولیدات صنایع کوچک و متوسط جهشی نداشته است.

اینکه فرض کنیم تسهیلات 16 هزار میلیاردی که حدود 13 هزار میلیاردش صرف صنایع کوچک و متوسط و باعث جهش نرخ رشد صنعت آن هم در این مدت کوتاه شده بسیار در تحلیل خود خطا کرده‌ایم. چگونه ممکن است ظرف چند ماه این صنایع بر تولیدشان با این همه مشکل بیفزایند. حدود 70 درصد ماشین‌آلات بخش‌خصوصی فرسوده، کهنه و مستعمل است.

دولت اگر هم تسهیلاتی به آنها داده تنها نقش مسکن کوتاه‌مدت بوده که بتوانند دیون معوق خود را بپردازند. رکود شدید همچنان بر بخش صنعت حاکم است. صنایع همچنان درگیر تامین سرمایه در گردش، پرداخت هزینه‌های تامین مواد اولیه، حقوق و دستمزد و بیمه و مالیات و ... هزاران مشکل کوچک و بزرگ هستند. آنها اگر هم بخواهند، نمی‌توانند با تسهیلات دریافتی در این مدت کوتاه اقدام به بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات فرسوده خود کنند. با این ماشین‌آلات کهنه چگونه رشد تولیدی اتفاق افتاده که کارشناسان صنعتی متعجب شده‌اند.

چه اتفاقی افتاده!
آیا بهره‌وری تولید بالا رفته است، رقابت‌پذیری آنها صعود کرده، کیفیت تولیدشان آنچنان بالا رفته که به رشد صادراتشان دامن بزند یا در دنیای که تکنولوژی دقیقه‌ای حرکت می‌کند با تکنولوژی‌های فرسوده‌شان رشد تولید را آنچنان بالا برده که نرخ رشد را به رقم پنج درصد مورد نظر آقای وزیر برسانند.

آدرس آمارهای نرخ رشد را دقیق دهید
آقای نعمت‌زاده بهتر است به جای ارائه آمار کلی نرخ رشد پنج درصدی صنعت به شفاف‌سازی بپردازد و با اعلام رقم دقیق این میزان نرخ رشد، اذهان عمومی را آگاه کند. تا شائبه آماده‌سازی و آماردهی دولتیان میان عموم مردم شکل نگیرد. آقای وزیر مستندات ارائه تسهیلات و اینکه این تسهیلات 16 هزار میلیاردی که 13 هزار میلیاردش پرداخت شده، کجا رفته و صرف چه کاری شده است را ارائه کنند و با شفاف‌سازی دقیق و ارائه ریز آمارها بر شبهات ایجاد شده پاسخگو باشند.باید مشخص و روشن شود این تسهیلات دقیقا به کدامین صنایع پرداخت شده است. صنایع دریافت‌کننده، وام تسهیلات را به چه کاری زده‌اند.

آیا این تسهیلات واقعا موجب رونق تولید شده یا اینکه بیشتر صرف پرداخت دیون معوق بانکی سهم مطالبات معوق آنها شده است.

سهم تسهیلات 16 هزار میلیارد تومانی در نرخ رشد 5 درصدی چیست‌?
سهم تسهیلات پرداختی به طور دقیق در رونق تولید و صنعت چیست. آیا بخش دولتی موجب رشد پنج درصدی نرخ رشد صنعت شده‌ است یا این بخش‌خصوصی که بعید است این رقم را به ارمغان آورده باشد، چنین شگفتی عظیمی را برای اقتصاد کشور رقم زده است. آقای وزیر شما به عنوان سکاندار این بخش باید شفاف‌سازی کنید تا مشخص شود چگونه به نرخ رشد پنج درصدی طی 10 ماه امسال رسیده‌ایم!
 
منبع: جهان صنع
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۱:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۱:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۰۸:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۹ ۱۳:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ ۱۶:۰۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۱۰:۵۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۲:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۱:۱۹
 
 
کلمات کلیدی : رشد اقتصاد+وزیر صنعت، معدن و تجارت+آمار+اقتصاد ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۱:۴۲:۳۲
رشد مورد ادعا احتمالا در دارایی های شخصی وزیر مربوطه احساس گردیده است. (4105182) (alef-18)
 
وثوق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۳:۵۱:۲۳
اگر سیاست مداران امروز حقایق آمارهای واقعی را با دستکاری و دروغگویی پنهان کنند مطمئن باشید که دیو مشکلات ، فردا هم جامعه و هم خانواده و خود مسئولان امروزی و دیروزی را خواهد بلعید.
باش تا صبر فرزندان فقر به سر رسد... (4105404) (alef-18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.