توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 350229
درخواست ریاض برای تجهیز شورشیان سوری به سامانه‌های دفاع هوایی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
وزیر خارجه عربستان که تنها چاره پایان درگیری‌ها در سوریه را برکناری اسد آن هم با زور سلاح می‌داند، خواهان مجهز کردن گروه‌های مسلح سوری به سامانه‌های دفاع هوایی دوش‌پرتاب شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانسی مطبوعاتی در ژنو گفت: ما دائما تاکید کرده‌ایم که فراهم کردن هرچه بیشتر سلاح‌های جنگی تاثیرگذار برای مخالفان سوری امری ضروری است و ریاض خواهان دادن چنین سلاح‌هایی به مخالفان است.

وزیر خارجه عربستان در همین راستا خواهان تجهیز شورشیان مسلح سوری با سامانه‌های دفاع هوایی دوش‌پرتاب شد تا به گفته وی آنها بتوانند با حملات جنگنده‌های سوری مقابله کنند.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که شورشیان سوری اخیرا بیش از ۸۰ سامانه دفاع هوایی دریافت و دست کم دو جنگنده سوری را با آنها سرنگون کرده‌اند.

الجبیر درخصوص برخی نگرانی‌ها مبنی بر استفاده گروه‌های تروریستی از چنین سلاح‌هایی گفت: همه چنین نگرانی‌هایی را دارند اما باید تاکید کنم با انجام تدابیر امنیتی می‌توان جلوی اقدامات ناخواسته را گرفت.

درباره انتشار اخباری مبنی بر دست داشتن عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا نیز وزیر خارجه عربستان گفت که عربستان هرگز در حوادثی که اقتصاد و سرمایه‌گذاری‌ در آمریکا را هدف قرار داد، دست نداشته است.

الجبیر خاطرنشان کرد: به آمریکا هشدار دادیم که نسبت دادن حملات ۱۱ سپتامبر نیویورک و مسدود کردن دارایی‌های عربستان در آمریکا باعث می‌شود سرمایه‌گذاران در سراسر جهان اطمینانشان به آمریکا سلب شود.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا ۱۶ ماه آوریل با انتشار گزارشی اعلام کرد که مقامات ریاض دولت اوباما را به خروج دارایی‌های عربستان در آمریکا که نزدیک ۷۵۰ میلیارد دلار است، تهدید کرده‌اند.

بنابه نوشته این روزنامه، عادل الجبیر در سفر اخیرش به واشنگتن در ماه مارس تاکید کرده بود کشورش در صورت اضطرار اوراق بهادار و دارایی‌هایش را به ارزش ۷۵۰ میلیارد دلار به فروش خواهد گذاشت و دولت باراک اوباما در حال انجام مذاکراتی با کنگره برای قانع کردن نمایندگان است تا آنان را از تصویب قانونی که به عقیده اوباما "روابط دیپلماتیک و اقتصادی آمریکا را تهدید می‌کند" باز دارد.
 
کلمات کلیدی : سامانه‌ دفاع هوایی، سوریه، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.