توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418224
ورود امیر کویت برای میانجی‌گری در حل بحران مصر-عربستان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
برخی خبرها حاکی از ورود امیر کویت به مساله تنش‌های ایجاد شده میان عربستان و مصر و تلاش برای میانجی‌گری میان دو کشور پس از تلاش‌های ناکام امارات در چند هفته اخیر است.

به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار لبنان در مقاله‌ای درباره تنش ایجاد شده در روابط عربستان و مصر نوشت، صباح احمد الصباح، امیر کویت در راستای حل تنش‌های ایجاد شده در روابط قاهره-ریاض به عنوان میانجی تلاش‌های خود را آغاز کرد.

به نوشته الاخبار این اقدام کویت پس از تلاش‌های ناکام چند هفته اخیر امارات برای احیای روابط قاهره-ریاض و دیدارهای دوره‌ای مسئولان اماراتی به هر دو کشور آغاز شد.

الاخبار به نقل از منابعی در ریاست جمهوری مصر نوشت، امیر کویت در جریان دیدارش با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در چهارشنبه گذشته تعهد داد فورا اقدامی برای مهار این بحران انجام دهد.

وی در این دیدار از سیسی خواست مسئولان مصری را برای مساله دو جزیره تیران و صنافیر تحت فشار نگذارد و از عربستان نیز خواست به تفاوت رویکردها در کشورهای عربی و کشورهای منطقه در مورد مسایل سیاسی احترام بگذارد زیرا مصر کشوری کوچک نیست که بتوان آن را تابع خود کرد.

سیسی نیز در این دیدار تاکید کرد که برای سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان احترام قائل است اما انتقاد علنی از سیاست خارجه مصر قابل قبول نبود و به دنبال آن توقف صادرات بنزین به مصر روابط دو کشور را به تیرگی برد.

سیسی تاکید کرد: هرگز موضعگیری‌های کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان در حمایت از مصر پس از "انقلاب 30 ژانویه" را فراموش نخواهم کرد اما نمی‌توان پذیرفت که در مقابل آن حمایت‌ها جایگاه مصر تضعیف شود.
 
کلمات کلیدی : امیر کویت + مصر + عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.