نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437728
خانم ابتکار! پلاسکو پیشکش فکری به حال آلودگی هوا و محیط بانان بفرمایید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۵
مصدوم شدن محیط بانان به دست متخلفان همچنان ادامه دارد، آلودگی هوا مردم کلانشهرها را تا مرز خفگی پیش برده، یوز ایرانی به فراموشی سپرده شده و ... اما خانم ابتکار با چشم بستن بر این معضلات درباره حادثه پلاسکو اظهار نظر جالبی داشته است.

به گزارش تسنیم، معصومه ابتکار درباره حادثه ساختمان پلاسکو ضمن تسلیت گفتن شهادت آتش‌نشانان با این توضیح که رویکردمقصریابی ندارد، گفته بود "تذکر دادن به ساختمان پلاسکو درباره بحث ایمنی کافی نبود، اگر سازمان‌ها بخواهند تنها به تذکر بسنده کنند راه به جایی نمی‌برند."

در حالی که ماه‌ها از شهادت سه محیط بان طی 48 ساعت می‌گذرد سازمان حفاظت محیط زیست، پیش پا افتاده‌ترین اقدامی را که انتظار می‌رفت دستکم به منظور تسلی خاطر محیط بانان هم که شده، در اولین فرصت محقق شود به انجام نرسانده است. لایحه حمایت از محیط بانان که ماه‌هاست وعده تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی از سوی معصوبه ابتکار و سایر مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در رسانه‌ها مطرح می‌شود هنوز پس از گذشت ماه‌ها به مجلس شورای اسلامی نرسیده است. لایحه‌ای که تعلل در ارسال آن به مجلس، فریاد نمایندگان مجلس را هم برآورده است. احمدعلی کیخا، علی‌محمد شاعری، عبدالکریم حسین‌زاده و علی وقف‌چی، از جمله نمایندگانی به شمار می‌روند که طی ماه‌های گذشته نسبت به کوتاهی در تدوین و ارسال این لایحه به مجلس انتقاده کرده‌اند. لایحه‌ای که بیش از شش ماه است که بناست "به زودی" به بهارستان برسد.

مصدوم شدن محیط بانان بر اثر اصابت گلوله متخلفان حوزه شکار و صید همچنان ادامه دارد و گلایه‌های جسته و گریخته این قشر دلسوز و کم درآمد که نه از حمایت جانی لازم برخوردارند، نه از حمایت قضایی و نه حتی از امکانات لازم برای حفاظت از محیط زیست کشور در برابر خیل متخلفانی که چشم به قتل عام حیات وحش دوخته‌اند، از کم لطفی‌های سازمان متبوعشان هر چند با دلسردی و ناامیدی آمیخته شده اما همچنان در فضای مجازی به گوش می‌رسد. البته اگر گوش شنوایی باشد و شنونده‌ای دلسوز.

تدوین و تقدیم لایحه حمایت از محیط بانان به مجلس شورای اسلامی که در روزهای تخستین شهادت محیط بانان، به نظر اولین و ابتدایی‌ترین گام سازمان حفاظت محیط زیست در حمایت از سربازان سبز وطن می‌رسید هنوز برداشته نشده اما اظهارات و موضع‌گیری‌های نمایشی ــ‌ سیاسی معصومه ابتکار در واکنش به سوژه‌های داغ روز و مورد توجه جامعه، نمک بر زخم نه تنها محیط بانان بلکه دوستداران محیط زیست می‌پاشد و این پرسش را پیش می‌کشد که چرا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دغدغه محیط زیست رنگ باخته این کشور را ندارد؟ محیط زیستی که برخلاف پوشش بانوی نجات بخش خود، دیگر سبز نیست. تماس تلفنی و دلجویی ابتکار از سربازی که پای خود را برای نجات یک سگ از دست داده بود، هر چند به ظاهر جلوه‌ای زیبا از انساندوستی و حیواندوستی به نظر می‌رسد اما هنگامی که در کنار بی‌تفاوتی وی نسبت به مصدومیت محیط بانان قرار می‌گیرد، رنگ و لعاب دیگری به خود خواهد گرفت. رنگ و لعاب تلاش برای جلب حمایت جمعیت قابل توجهی از جامعه که بی‌خبر از حیله‌های سیاسی کارانه دل در گروی مهر کسی خواهند سپرد که برای حیواناتِ خصوصا شهری دلسوزی بیشتری به نمایش می‌گذارد، تنها در تجمعات مربوط به حیوانات شهری شرکت می‌کند و پیش از آنکه لوایحی در حوزه وظایف خود تدوین کند، طی مانورهای رسانه‌ای خبر از تلاش برای تدوین لایحه مبارزه با حیوان آزاری می‌دهد. لایحه‌ای که البته در عمل به سرنوشت لایحه حمایت از محیط بانان دچار شده و در رسیدن به بهارستان ناکام مانده اما هر چه که بود و هست حمایت‌های مردمی بسیاری را برای ابتکار به ارمغان آورد.

حمایت از حیوانات شهری را که به پای سنخیت با حفاظت از محیط زیست بگذاریم، اظهارات روز گذشته معصومه ابتکار را درباره حادثه ساختمان پلاسکو نمی‌توان نادیده گرفت. ابتکار ضمن تسلیت گفتن شهادت آتش‌نشانان با این توضیح که رویکردمقصریابی ندارد گفته بود "تذکر دادن به ساختمان پلاسکو درباره بحث ایمنی کافی نبود، اگر سازمان‌ها بخواهند تنها به تذکر بسنده کنند راه به جایی نمی‌برند." هر چند که در مواجهه به معضلات زیست محیطی، جملات "ما تذکر داده‌ایم. ما اخطار داده‌ایم. به محیط زیست ربطی ندارد." بارها از زبان معصومه ابتکار و مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شده است اما به نظر می‌رسد با توجه به داغ بودن موضوع حادثه پلاسکو، ابتکار بر خلاف آنکه مدعی است رویکرد مقصریابی ندارد، تلاش می‌کند با استفاده از احساسات به وجود آمده در سطح جامعه نسبت به شهادت آتش‌نشانان فداکار شهرداری تهران، اغراض سیاسی خود را آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پیش ببرد تا یک بار دیگر، اولویت‌های خود را به نمایش گذاشته و تاکید کند، در جایی که بازار حمایت از قهرمانانِ روز، داغ است، تلاش برای احقاق حقوق محیط بانان، محلی از اعراب نخواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : ابتکار + آلودگی هوا + محیط بان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۳:۲۷:۲۴
حرف ابتکار ار به خودش تحویل دادید که گفت هلی کوپتر پیشکش توان خرید موتور سیکلت هم برای محیط بانها نداریم (4130826) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.