توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507522
«پروژه گاپ» ترکیه طرحی سیاسی است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۱
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه کنترل جریان رودخانه‌های اصلی در ترکیه از دلایل ایجاد پدیده گردوغبار در کشورمان است، گفت: «پروژه گاپ» ترکیه بیش از آنکه طرحی برای برداشت بهینه آب باشد، طرحی سیاسی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ ضیاءالدین شعاعی در پانزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه پدیده گرد و غبار چالش جهانی است، اظهار کرد:  پدیده گرد و غبار آسیب‌های متعدد اجتماعی به دنبال دارد که از جمله این آسیبها می‌توان به افزایش مهاجرت جمعیت، شیوع بیماریهای ریوی، کاهش سطح علمی و تحصیلی دانش‌آموزان و ایجاد استرسهای روانی به دلیل شرایط سخت آب و هوایی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه گرد و غبار موجب افزایش تصادفات جاده‌ای شده است، تصریح کرد: به لحاظ اقتصادی پدیده گرد و غبار باعث کاهش محصولات کشاورزی، کاهش کیفیت محصولات کشاورزی، کاهش تولیدات دامی شده و در بعضی نقاط ایران این پدیده، کاهش 60 درصدی تولید عسل را به دنبال داشته است.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه یکی از دلائل عمده ایجاد گرد و غبار کمبود آب است، افزود: وقوع خشکسالی در ایران و منطقه به مدت 23 سال، کنترل جریان رودخانه‌های اصلی در ترکیه و عدم مدیریت جامع حوضه‌های آبریز و بهره‌برداری فراتر از ظرفیت از دلایل دیگری است که در ایجاد پدیده گردوغبار نقش موثر داشته است.

وی با اشاره به اینکه پروژه گاپ ترکیه بیش از آنکه طرحی برای برداشت بهینه آب باشد، طرحی سیاسی است، خاطر‌نشان کرد: وظیفه اصلی ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار هماهنگی بین دستگاهها و نهادهای مختلف است و در این ستاد، 12 سازمان و وزارتخانه عضو هستند.

منوچهر گرجی؛ رئیس انجمن خاک ایران نیز در این کنگره با بیان اینکه مدیریت خاک ایران در سطح خرد و کلان، گمشده 60 ساله نظام آموزشی است، اظهار کرد: متاسفانه با وجود اینکه مدیریت خاک بیش از نیم قرن در کشورهای دنیا به طور جدی دنبال می‌شود اما این مقوله در کشور ما مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

رئیس انجمن خاک ایران با بیان اینکه مدیریت پایدار خاک، بهره‌برداری از منابع خاک جهت رفع نیازهای نسل حاضر بدون اختلال در توانایی نسلهای آینده است، خاطر‌نشان کرد: مدیریت پایدار خاک، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی، افزایش بهره‌وری مصرف آب و افزایش کیفیتت هوا را به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر ضرورت وجود پیوست‌های حفاظت خاک در پروژه های عمرانی گفت: به منظور مدیریت جامع منابع آب و خاک و پیوستگی این دو به یکدیگر و توجه بیشتر مسئولان به منابع خاک، پیشنهاد می‌شود عنوان شورای عالی آب، به شورای عالی آب و خاک تغییر کند.

استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه خاک اساس و پایه کشاورزی پایدار است، افزود: با مدیریت بهینه خاک می‌توان تا 100 درصد بهره‌وری آب را افزایش داد.

وی با اشاره به ضرورت تصویب سریعتر قانون خاک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در راستای حفاظت از منابع خاک کشور، از 12 سال قبل قانونی با عنوان «قانون خاک» تدوین شد که متاسفانه تا‌کنون این قانون در مجلس مورد تصویب قرار نگرفته است و تصویب این قانون، برای حفاظت و جلوگیری از تخریب بی‌رویه خاک امری ضروری و جدی است.

رئیس انجمن خاک ایران با تاکید بر ضرورت تاسیس رشته‌های مدیریت خاک و حقوق خاک خاطر‌نشان کرد: تدوین بانک اطلاعاتی منابع خاک ایران، تقویت موسسات و ایستگاه‌های تحقیقاتی خاک‌شناسی، تهیه نقشه‌های کاربردی خاک، نظارت دقیق بر اجرای قوانین، بررسی همبستگی بین سری‌های مختلف خاک، انجام طرح پایش مداوم کیفیت مداوم خاک، انجام تحقیقات مورد نیاز در سری‌های شاخص از جمله الزامات اجرایی مدیریت پایدار منابع خاک در کشور است.

محمد‌علی حاج عباسی «دبیر پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران» نیز با اشاره به لزوم توجه به اشتغال فارغ‌التحصیلان علوم خاک گفت:  یکی از مسائل و چالشهای اساسی خاک کشور، آلودگی این منبع حیاتی است و آلودگی خاک به طور مستقیم به سلامتی خوراک هم بستگی دارد و باعث آلودگی محصولات کشاورزی می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به نقش هنر در فرهنگ‌سازی اهمیت خاک یادآور شد: با وجود تاثیر آلودگی خاک بر روی زندگی افراد اما مردم از این موضوع مطلع نیستند و این نقش رسانه‌ها و هنر است که پای مردم را به موضوعات تخصصی باز کنند.
 
کلمات کلیدی : سدسازی + پروژه گاپ + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.