توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409503
علائم هشداردهنده‌ سرطان سینه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۱
سرطان سینه شایع ترین سرطان در خانم ها است که با اقدامات تشخیصی به موقع و شناسایی علائم آن می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، زهره داورزنی متخصص جراحی عمومی و پژوهشگر بیماری‌های سینه در گفت‌گویی؛ علائم هشداردهنده‌ی سرطان سینه گفت: یکی از شایع‌ترین علائم هشدار دهنده‌ی سرطان پستان توده‌های پستان است که مراحل اولیه ممکن است توسط خود بیمار کشف شود.

وی افزود: علائم این بیماری ممکن است در هر فرد متفاوت است که مهم‌ترین آنها ترشحات خونی از نوک سینه، تغییر رنگ در پوست سینه،  تغییر ضخامت و تغییر شکل پوست سینه، خارش و پوسته ریزی در ناحیه‌ی هاله و نوک پستان، فرورفتگی در پوست یا نوک سینه از مهم‌ترین علائم هشدار دهنده‌ی سرطان سینه می‌باشد.

این جراحی عمومی در خصوص علائم عمومی که ممکن است نشان‌دهنده‌ی سرطان سینه باشد، عنوان کرد: علائم هشدار دهنده‌ی سرطان سینه، معمولا در خود پستان ظاهر می‌شود و در موارد نادر این علائم در خارج از ناحیه‌ی سینه بروز می‌کنند.

داورزنی گفت: غدد لنفاوی زیر بغل، ارتباط تنگاتنگی با سرطان سینه داشته و شایع‌ترین محل درگیری در سرطان سینه، غدد لنفاوی زیر بغل میباشند.

وی در خصوص راه‌های دقیق تشخیص سرطان سینه، تصریح کرد: چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد، اولین راه معاینه‌ی بالینی توسط پزشک و خود بیمار است و پس از آن برای تشخیص این بیماری از انواع تصویربرداری استفاده می‌شود.

داورزنی با بیان اینکه، نوع تصویر برداری، باتوجه به سن بیمار و ریسک‌پذیری آن برای بیمار، متفاوت است، گفت: برای تشخیص این بیماری از سونوگرافی، ماموگرافی یا در صورت نیاز از ام آر آی، استفاده می‌شود.

این جراح عمومی با بیان اینکه همه‌ این مراحل ذکر شده، جزو اقدامات تشخیصی هستند، اظهار داشت: در مرحله‌ی نهایی گاها به منظور تشخیص قطعی و پیگیری روش درمان ، باید نمونه برداری صورت گیرد.

داورزنی درباره ارتباط کیست‌های پستان با سرطان سینه عنوان کرد: کیست‌های سینه به تنهایی مستعد کننده‌ی فرد در ابتلا به سرطان سینه نیستند اما افرادی که پستان‌های فیبروکیستیک دارند، باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرند.
وی در خصوص سن ابتلای به این بیماری گفت: سن متوسط ابتلا به این بیماری بین ۴۹ تا ۵۰ سال است، اما در کشور ما نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری، زیر ۵۰ سال سن دارند، که این نشان می‌دهد در کشور ما شیوع این بیماری در گروه جوان‌تر بیشتر است لذا در حال حاضر معاینات دوره ای با فواصل منظم برای تشخیص اولیه بیماری توصیه می شود.
 
کلمات کلیدی : بهداشت و درمان + سرطان سینه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.