نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 359004
سرانجام تبدیل زندان اوین به پارک
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۰
چند وقتی است تغییرکاربری زندان اوین به پارک از سوی شهرداری تهران مطرح شده اما رئیس سازمان زندان ها انجام آن را منوط به انجام تعهدات شهرداری می داند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، زندان اوین معروف ترین زندان کشور به حساب می آید که در سال ۱۳۴۰ در زمینی به مساحت ۴۰ هکتار در منطقه سعادت آباد تهران ساخته شد و حدود ۶ هزار نفر از محکومان جرایم مالی و امنیتی در آن نگهداری می شوند به همین دلیل در زندان اوین زندانیان معرفی از جمله بابک زنجانی، مهدی هاشمی و مه آفرید امیر منصور در این زندان محکومیتشان را سپری کردند.

*انتقال زندان ها به خارج از شهر ها

با گسترش شهرها زندان هایی که روزی خارج از شهر ها بودند امروز به جزی منطقه شهری تبدیل شده اند و مشکلاتی از جمله امنیت و اشغال فضای شهری را ایجاد کردند به همین دلیل مسئولان به فکر انتقال زندانها به خارج شهر ها افتادند که البته باید بودجه این کار باید توسط دولت فراهم می شود.

با جدی شدن طرح انتقال زندان ها یه خارج از شهر، زمزمه های تبدیل زندان اوین به پارک و موزه از سوی مسئولان شهری وقوه قضائیه به میان آمد اما جهانگیر رئیس سازمان زندان ها انجام این کار را منوط به انجام برخی تعهدات از سوی شهرداری می داند.

سال ۹۱ زمانی که غلامحسین اسماعیلی رئیس وقت دادگستری استان تهران سمت ریاست سازمان زندان های کشور را برعهده داشت در خصوص انتقال زندان ها به خارج از شهر ها گفته بود انتقال هفت زندان بزرگ کشور به خارج از شهرها نیازمند ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه است و مطالعات انتقال این هفت زندان و ساز و کارهای آن انجام شده و قرار است بودجه آن از واگذاری سهام شرکت‌های قابل واگذاری تامین شود. به این طریق پیمانکاران دستگاه‌های دولتی به جای در یافت پول مطالبات خود را در قالب سهام شرکت‌های سود ده بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دریافت می‌کنند و هزینه این تبادل سهام صرف ساخت این پروژه‌ها می‌شود.

در همین زمان بود که پیشنهاد تبدیل زندان اوین به پارک از سوی شهردار تهران داده شد که اسماعیلی معتقد بود هنوز وقت اعلام چنین طرحی نشده زیرا این طرح تازه در مرحله گفتگوی مقدماتی قرار دارد.

حال بعد از چندین سال دوبار بحث تغییر کاربری زندان اوین جدی شده است .

قالیباف شهردار تهران می گوید: زندان اوین به صورت تهاتری به شهرداری تهران واگذار می شود و برنامه ای برای تبدیل زندان اوین به موزه و پارک عمومی در دستور کار شهرداری قرار دارد.

قالیباف در جلسه مشترک مدیران اداری وقضایی استان تهران در خصوص انتقال زندان اوین گفت: در این زمینه با جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها صحبتی‌های داشته‌ایم و قرار شد جلسه اجرایی آن هر چه سریع تر برگزار شود. امیدوارم تبدیل زندان اوین به پارک در دوره آیت الله آملی لاریجانی اجرایی شود ،تا از این طریق مشکلات قوه ، شهرداری و شهروندان تهرانی مرتفع شود، البته موافقت رئیس قوه قضاییه را در این خصوص گرفته ایم و منتظر ابلاغ آن از سوی رئیس قوه قضاییه هستیم.

*تبدیل اوین به پارک در گروی انجام تعهدات شهرداری

اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان های کل کشور در حایشه دیدار رئیس قوه قضاییه با قضات و کارکنان دستگاه قضایی در خصوص فروش زندان اوین و تبدیل آن به پارک گفت : قرار است کارشناس های ما و کارشناسان شهرداری بررسی کنند تا اول قیمت زندان اوین مشخص شود و بعد منتظر بمانیم که شهرداری به چه نحوی می خواهد آنچه را که برای انتقال زندان لازم است فراهم و تعهدات خود را عملی کند.
وی افزود: زندان اوین ۴۰ هکتار است و کارشناس باید قیمت را تعیین کند.

* احتمال انبوه سازی در محل زندان اوین

شهرداری تهران باید در ازای تملک زندان اوین زمینی در اختیار سازمان زندان ها قرار دهد تا زندان جدید در آن احداث شود اما در این بین حرف و حدیث هایی از جمله احتمال انبوه سازی در محل زندان اوین به واسطه قرارگرفتن آن در شمال شهر تهران و ارزش بالای زمین در این منطقه وجود دارد که شهرداری تهران باید تعهد کند که با واگذاری این ملک حتما در آن پارک احداث می شود و در دسترس عموم قرار می گیرد.
 
کلمات کلیدی : زندان اوین
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۴ ۱۹:۱۷:۱۹
نیازهای علمی دانشگاه شهید بهشتی فراموش نشود
---
با توجه به همجواری زندان اوین با دانشگاه شهید بهشتی و نیازهای مبرم این دانشگاه به توسعه ی فضاهای علمی آموزشی و آزمایشگاهی خود ، بسیار شایسته است مسئولان ذی ربط با نگرشی برخاسته از اهمیت بخشیدن به رسیدگی به نیازهای علمی رو به گسترش کشور که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و مسئولان بلند پایه کشور بوده تسهیلات کار آمدی را برای واگذاری زمینهای این زندان به دانشگاه شهید بهشتی به اجرا بگذارند. (3739700) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۱۴ ۱۹:۳۸:۴۵
بنظر من می‌شه اوین را سرپناه بی خانمان ها کرد.

هیچ تغییری هم نمی‌خواهد. (3739732) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۴ ۲۲:۳۷:۲۰
شهردارى تهران تعهد كند
الف - زندان اوين را مسكونى نكند و فردا نبينيم برجهاى مسكونى و ادارى به اسمان رفته است
شهردارى كه در خيابانهاى باريك اجازه برج ميدهد در محلات صد درصد مسكونى اجازه
مال و پاساژهاى تجارى ميدهد حتما بايد متعهد و ملزم باشد كه از اين ٤٠ هكتار يعنى
٤٠٠ هزار متر مربع حتى يك متر را به كاربرى مسكونى و تجارى تبديل نكند به احتمال
بسيار زياد به بهانه هزينه براى پارك و از اين حرفها مجوز هاى تجارى و مسكونى را
خواهند گرفت ، اگر قرار است پارك شود بصورت مصوب و تاكيد بر غير قابل تغيير بودن
كاربرى اين ملك باشد و براى هميشه بصورت پارك براى مؤدم در بيايد .
ب - تحت هر برنامه و تبصره اى مركز يا مراكز تجارى در اين مكان ايجاد نكند .
ج. - به بهانه هاى فرهنگى و ورزشى مراكز اقتصادى ايجاد نكند . (3739899) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۴ ۲۳:۱۴:۳۶
روزی رو تصور میکنم که دهها برج در محل زندان اوین ساخته شده و همون فضای سبز کم جون محوطه زندان هم از بین رفته. (3739948) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.