نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278103
پایتخت داعش در معرض حمله کردها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۵
شهرک «عین‌عیسی» در شمال شهر «رقه» (پایتخت داعش در سوریه) به دست کُردها آزاد شد و نیروهای کُرد با پشتیبانی هوایی ائتلاف آمریکا در ۵۶ کیلومتری رقه قرار گرفتند.

به گزارش فارس، سرانجام دوهفته پس از آزادی «تل‌ابیض» در مرز سوریه و ترکیه، دوشنبه‌شب (دیشب/۲۲ ژوئن) شهر عین‌عیسی در شمال شهر رقه، نیز از کنترل داعش خارج شد.

با کنترل پیدا کردن نیروهای مردمی کُرد بر پایگاه تیپ ۹۳ ارتش سوریه واقع در جنوب شهرک «عین عیسی» حلقه محاصره تروریست‌های داعش تنگتر شد و در نهایت شب گذشته نیروهای مردمی کُرد به کمک همپیمانان خود موفق شدند بعد از درگیری شدید با تروریست‌های داعش، شهرک مهم و راهبردی «عین عیسی» واقع در جنوب شهر «تل ابیض» و شمال شهر رقه را در استان «الرقه» به کنترل خود در آورند.


شهرک عین عیسی از راه‌های ارتباط اصلی و بین‌المللی بین استان‌های حلب_الحسکه (شرق-غرب) به شمار می‌آید. در حال حاضر نیروهای متخصص در حال خنثی‌سازی مناطق و خیابان‌ها از بمب‌های کار گذاشته شده توسط داعش در شهرک هستند.

با وجود این که تعداد زیادی از نیروهای تروریستی داعش در شهرک عین عیسی حاضر بودند، نیروهای مردمی کُرد موفق شدند بعد از درگیری شدید با تروریست‌های داعش این شهرک را آزاد کنند. براساس این گزارش ده‌ها تن از نیروهای تروریستی داعش در این درگیری‌ها کشته شده‌اند اما هنوز تعداد دقیق آنان گزارش نشده است.

تیپ ۹۳ ارتش سوریه واقع در جنوب شهرک عین عیسی سال گذشته توسط تروریست‌های داعش تصرف شد و هم اکنون نیروهای مردمی کُرد بر این مکان سیطره پیدا کردند.

صدها نفر از اهالی عین‌عیسی در دو روز گذشته بر اثر درگیری بین نیروهای تروریستی داعش با نیروهای مردمی کرد از شهرک فرار کرده‌اند و به سمت شهر «رقه» رفته‌اند. با سیطره نیروهای مردمی کرد بر شهرک عین عیسی فاصله نیروهای کرد با مقر اصلی داعش یعنی مرکز استان الرقه (شهر الرقه) به کمتر از ۵۶ کیلومتر رسید.

طبق گفته منابع محلی، داعش در بخش‌هایی از بیرون شهر رقه در حال کندن خندق است. برخی سران داعش نیز شماری از خانواده‌های خود در رقه را به موصل (در عراق) یا «تدمر» در مرکز سوریه انتقال داده‌اند. این تحرکات نشان می‌دهد که داعش خود را برای رویارویی با کردها در نزدیکی رقه آماده می‌کند.

پیروزهای نیروهای کُرد در روزهای اخیر روند صعودی به خود گرفته که یکی از علل اصلی آن پشتیبانی نیروهای هوایی ائتلاف آمریکا، به شکلی دقیق و هدف گرفتن مواضع داعش در شمال سوریه است؛ اقدامی که ائتلاف آمریکا در عراق، به این شکل انجام نمی‌دهد تا جایی که حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق به عدم همکاری آمریکا اعتراض کرد. علاوه بر این، مواضع داعش در دیگر نقاط شرق سوریه هدف اینگونه حملات شدید و دقیق آمریکا قرار نمی‌گیرد و تقریبا در شرق سوریه و غرب عراق به شکلی آزادنه تردد و فعالیت می‌کنند.

گفته شده اهداف نیروی هوایی ائتلاف آمریکایی ضد داعش، از حمله سنگین به مواضع داعش در شمال رقه نه تنها کمک به دولت مرکزی سوریه به شمار نمی‌آید بلکه کمک به نیروهای کُرد و گروهک «ارتش آزاد» برای ایجاد دولت مستقل است.
 
کلمات کلیدی : داعش+ رقه+ پیشمرگه
 
علی از تبریز
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۳:۴۴:۱۴
من یه جایی خوندم آمریکا از داعش حمایت میکنه!! الان که نوشتید کرد ها با کمک نیروهای آمریکایی یه شهر رو از تروریست های داعش پس گرفتند . کدوم خبر درست و کدوم نادرسته؟؟؟؟ (2989466) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
پایتخت داعش در معرض حمله کردها