نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391503
گسترش روزافزون سایت‌های صیغه‌یاب و ازدواج موقت/ کسب درآمد مبتنی بر تحریک نیازهای غریزی
بخش اجتماعی الف، ۲۳ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
گسترش روزافزون سایت‌های صیغه‌یاب و ازدواج موقت نشان می‌دهدکسب درآمد مبتنی بر تحریک نیازهای غریزی انسان‌ها و سوء استفاده از نیازهای جنسی و مالی وعاطفی برخی از زنان و مردان این روزها به تجارت پرسودی تبدیل‌شده؛اگرچه هریک ترفندهای متفاوتی را پی می‌گیرند.

 این سایت‌ها اگرچه معمولاً بعد از مدتی فیلتر می‌شوند ولی فعالیت آنها متوقف نمی‌شود و با همان قالب قبلی ولی در نشانی جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهند. آنها معمولاً نشانی جدید خود را برای کاربران قبلی ارسال و از این طریق شبکه اجتماعی قبلی خود را بازسازی می‌کنند.

عنوان سایت

اداره‌کنندگان این سایت‌ها از روش‌های مختلفی برای جذب مخاطبان و کاربران خود استفاده می‌کنند. مهم‌ترین ترفند استمساک از پوشش دینی است. ازدواج موقت و صیغه در دوران معاصر همیشه یکی از مفاهیم مشکک دینی در جامعه ما بوده و جدال‌های زیادی بر سر تایید یا رد آن در جریان بوده و هست و هیچ یک نتوانسته‌اند دیگری را اقناع و از میدان به در برند.

از همین رو استفاده از پوشش دینی در رفع تردید کاربران مذهبی برای استفاده از این سایت‌ها مؤثر است. اغلب این سایت‌ها از عناوین دینی برای خود استفاده می‌کنند و یکی از این سایت‌ها این آیه را بر تارک خود دارد: «ما انسان را آفریدیم و وسوسه‌های نفس او را می‌دانیم و ما به او از رگ قلبش نزدیک‌تریم». استفاده از المان‌های مذهبی در طراحی سایت، ذکر احکام متعه و نیز توصیه‌های مذهبی به کاربران معمولاً صفحه اول این سایت‌ها را تشکیل می‌دهد.

ساختار
برخی از این سایت‌ها به‌عنوان یک شبکه اجتماعی ایفای نقش می‌کنند. عضویت عادی و رایگان شامل پر کردن فرم و ثبت مشخصات ظاهری و مالی و نیز بیان شرایط و هدف از عضویت است.

جست‌وجو بر اساس ویژگی‌های ظاهری و موقعیت جغرافیایی و هدف از عضویت و نیز مشاهده جزئیات پروفایل دیگران (به‌جز راه‌های ارتباطی چون شماره تماس و ایمیل و...) برای اعضای عادی معمولاً بلامانع است. ولی در موقع فرستادن پیام (ارتباط یابی) نیاز به عضویت ویژه (پرداخت ماهانه تا ۵۰ هزار تومان) است.

در برخی البته عضویت به‌عنوان زن رایگان بوده اگرچه تایید جنسیت زنان توسط ادمین سایت (به‌صورت تلفنی) صورت می‌گیرد. در برخی نیز ورود کد ملی برای احراز هویت کاربران لازم است اگرچه بررسی نشان داده واردکردن یک شماره ۱۰‌رقمی صوری با اسم مستعار مشکلی در فعالیت در سایت ایجاد نمی‌کند.

در صفحه اصلی این شبکه‌ها معمولاً کاربران برخط یا تازه عضو‌شدگان به جنس‌های مخالف معرفی می‌شوند و تعدادشان به‌صورت مشخص در دسترس است.

نکته جالب اینکه بررسی آمار دوره‌ای کاربران و نیز مقایسه تعداد کاربران برخط یا اعضای تازه‌وارد آنها (مثلاً دقیقاً قبل و بعد از فیلتر شدنشان) -که تقریبا همیشه ثابت است- نشان می‌دهد که اداره‌کنندگان سایت‌ها با دست‌کاری در آمار سایت یا ایجاد پروفایل‌های جعلی که از قضا شرایط (شرایط ظاهری، مالی یا خدماتی!) بسیار مناسبی دارند، کاربران عادی را برای عضویت ویژه (عضویت همراه با پرداخت شارژ) تشویق کنند.

اما برخی دیگر که بر رویکرد دینی خود بسیار تأکید دارند فهرستی از زنان آماده به خدمات جنسی کوتاه‌مدت و بلندمدت به‌صورت شرعی را در قالب کدهایی به مخاطبان معرفی می‌کنند.

این معرفی شامل ویژگی‌های ظاهری، زمان‌بندی و مکان ارائه خدمات جنسی و قیمت هم‌بستری یک‌ساعته با آنان (که اغلب به‌صورت نقدی به خود کد تحویل داده می‌شود) در کنار هزینه معرفی است که باید برای ادمین سایت کارت به کارت شود. در کنار متعه ساعتی ازدواج موقت بلندمدت با مهریه ماهانه یا چندماهه نیز از دیگر کدهای معرفی‌شده این سایت‌ها هستند. مهریه متعه کوتاه‌مدت ساعتی در این‌گونه سایت‌ها معمولاً از ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و مهریه بلندمدت ماهانه تا یک و نیم میلیون تومان است. اخیراً برخی کانال‌های تلگرامی نیز با این رویکرد ایجادشده‌اند.

اما در سایت‌های ازدواج موقت «شبکه محور» مهریه و مدت موردنظر یا به‌صورت آشکار در پروفایل زنان کاربر این سایت‌ها دیده می‌شود یا در پاسخ به پیام‌هایی که مردان برای ارتباط‌یابی برای آنان می‌فرستند ذکر می‌شود. از این پاسخ‌ها می‌توان گونه‌های زنان مراجعه‌کننده به این سایت‌ها را حدس زد.

بخشی از این زنان روسپیانی هستند که به‌جای خیابان این شبکه‌ها را برای مشتری‌یابی خود انتخاب کرده‌اند. آنها اغلب یک پیام از قبل آماده‌شده شامل قیمت پیشنهادی جلسه‌ای خود و نیز شرایط زمانی و مکانی به فرستندگان پیام ارسال می‌کنند.

آنها معمولاً خیلی حال و حوصله سؤال و جواب ندارند و به‌سرعت شماره تماس خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. قیمت‌های پیشنهادی بسته به اینکه زن از خود مکانی داشته باشد یا خیر، متفاوت است. البته همچنین این قیمت‌ها در هر سایت یا شبکه متفاوت است. در برخی بالاترین قیمت پیشنهادی برای یک جلسه در تهران تا ۱۵۰‌هزار تومان و در برخی تا ۲۵۰‌هزار تومان هم افزایش می‌یابد.

این دسته معمولاً مهم‌ترین انگیزه خود از ارتباط جنسی را مشکلات مالی عنوان می‌کنند؛ مثلاً «هنگامه» که تنها در شهرک غرب زندگی و به‌راحتی با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کند می‌گوید: اجاره این مکان برایش گران تمام می‌شود و باید بتواند از پس اجاره و دیگر هزینه‌های زندگی برآید. او هرروز عکس‌های شخصی پروفایل تلگرامش را آپدیت می‌کند و مشتریانش را به سمت خود می‌خواند هنگامه چون در یک مجتمع شلوغ زندگی می‌کند معمولاً مزاحمتی از طرف همسایگان متوجه خود نمی‌بیند و مشتریانش به‌راحتی در آپارتمان او تردد می‌کنند. دسته دیگری از زنان مراجعه‌کننده به شبکه‌های اجتماعی متعه به دنبال پیدا کردن یک شریک جنسی (اغلب به‌صورت شرعی) در کنار تأمین مالی هستند. آنها در شرایط خود معمولاً صیغه بلندمدت با مهریه ماهانه را پیشنهاد می‌دهند و برخی از آنها به‌صراحت رابطه جلسه‌ای را نفی می‌کنند. اغلب این دسته را زنان مطلقه، بیوه یا مجردی تشکیل می‌دهند که به‌صورت مستقل زندگی می‌کنند.

برای این دسته معمولاً نیاز جنسی در دسته دوم اهمیت است و اولویتشان دریافت ماهانه مهریه (بین یک و نیم تا دو و نیم میلیون تومان) است اگرچه برای برخی حساسیت‌های زنانه هم در اولویت است؛ مثلاً خانم بهار (۳۴ ساله، مطلقه، ساکن شمال تهران) در پاسخ به پیامی برای ارتباط جویی نوشته: «اگر دنبال رابطه شرعی با صیغه‌نامه هستید من فقط میتونم انجام بدم ولی رابطه ساعتی و مخفیانه متأسفانه نه صیغه محسوب میشه نه من تمایلی به آن دارم. حتماً هم باید هر ۲توی این مدت فقط باهم باشیم و نه شخص دیگری. اگر براتون مقدوره ‌این شرایط شماره بذارید، بیشتر صحبت کنیم.»

دسته دیگر زنانی هستند که مسائل شرعی خیلی برای آنان موضوعیت ندارد و بیشتر به دنبال برقراری رابطه عاطفی یا به قول امروزی‌ها «دوستی اجتماعی» هستند. این دسته سخت‌گیری و احتیاط بیشتری نسبت به برقراری ارتباط داشته و در تلاش هستند تا با مردان وفادار، مهربان و ترجیحاً با موقعیت مالی و اجتماعی مناسب ارتباط برقرار کنند.

آنها معمولاً ارتباط جنسی با «دوست اجتماعی» وفادار را در بلندمدت محتمل می‌دانند ولی از مردانی که احساس کنند صرفاً به خاطر مسائل جنسی با آنها ارتباط گرفته‌اند به‌سرعت فاصله گرفته و ازاین‌جهت اغلب تجربه شکست در روابط دوست‌یابی را تجربه کرده‌اند. مهسا (۲۵ ساله، از تهران) در پروفایل خود این‌طور نوشته: فوق‌لیسانس برق دانشگاه... گرایش مخابرات خواندم، ۱ماه عقد بودم و بعد به خاطر خیانت همسرم طلاق گرفتم. در حال حاضر مشغول به کار خاصی نیستم». مهسا در پاسخ به پیامی که برای ارتباط جویی به او فرستاده‌شده بود این‌طور نوشت: «راستش من پیامک تبلیغاتی این سایت روگرفتم. اومد اینجا، هنوز هم مطمئن نیستم می‌خواهم صیغه کسی بشوم یا نه. یکم ترس دارم نسبت به این قضیه.» تجربه نشان داده فیلتر شدن این سایت‌ها از تعداد آنها نکاسته و افزایش بیش‌ازپیش آنها از یک نیاز عمومی به وجود چنین سایت‌هایی پرده برمی‌دارد.

اینکه این نیاز عمومی مطلوب یا غیر مطلوب است دعوی این گزارش اجمالی نیست ولی بررسی جدی‌تر ابعاد فعالیت‌های این سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی فعال در حوزه ازدواج موقت و نوع‌شناسی انگیزه و رفتار کاربران آنها (هم زنان و هم مردان) علاوه بر اینکه تصویری از وضعیت فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی را نشان می‌دهد، در ضمن می‌تواند در تبیین این پدیده و راهکارهای کنترل یا هدایت یا حل آن به سیاست‌گذاران کمک کند.
منبع: صبح نو
 
کلمات کلیدی : صیغه‌ ، ازدواج موقت
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۹:۴۶:۰۶
اینترنتی که دوست نشن، در دانشگاه که دوست نشن، تو کافی شاپ و سینما و پارک که دوست نشن، تو خیابان که دوست نشن، خانواده ها هم که سالهاست رفت و آمدها خیلی کم شده و فامیل ها اونقدر بزرگ و پرجمعیت نیستن بنابراین خانوادگی هم که نمیتونن دوست بشن، کلا به نظر شما چطوری باید دو نفر آدم عاقل و بالغ با هم آشنا بشن، دوست بشن و ازدواج کنن؟!!! احتمالا تنها راه حل باقی مانده این هست که دولت این مساله را ساماندهی کند و از روی شماره ملی بصورت رندم آدمها را آشنا و مجبور به ازدواج کند، واقعا خنده دار هست، مسایل طبیعی که اصلا نیازی نیست شما براش راه حل پیدا کنید رو اونقدر بستید و مشکل و پیچیده کردید حالا دنبال اختراع مجدد چرخ هستید، ول کنید جوانان خودشون بلدن چطوری آَشنا بشن و ازدواج کنن... (3933298) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۴:۵۰:۵۸
دمت گرم گل گفتی (3934183) (alef-11)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۰:۳۳:۲۱
متاسفانه در مسئله ی ازدواج خانم ها بیشتر متضرر میشن.
الان ما پسرها تا اخر عمرمونم مجرد بمونیم نه حرف پشت سرمون درمیارن و نه کسی به ما تیکه میندازه یا طعنه میزنه یا نیش و کنایه
اما دخترها متاسفانه واسه فرار از نیش و کنایه ی بقیه یا نگاه سنگین بقیه بعضی وقت ها تن به ازدواج هایی میدن که ته دلشون راضی نیست.
از طرفی با این وضع بازار کار واسه اقایون هم کار نیست چه برسه به خانمها واسه همین خانم ها مجبورند دنبال کسی باشن که بعد از پدرشون خرجشونو بده و واسه همین دنبال شوهراند.
ای کاش مثل کشورهای اروپایی وضع بازار کار خوب بود و همه میتونستند در بازار کار و در همه ی مشاغل فعال باشن فارغ از جنسیت.
اون موقع اگه کسی ازدواج میکرد به معنای واقعی واسه خود ازدواج و پذیرش مسئولیت بود نه واسه فرار از مشکلاتی که جامعه واسش به وجود اورده.
__________
ای کاش تایید میکردید (3933342) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۰:۴۳:۲۸
من نمیدونم پیشنهاد دوستان برای جوانان چیه؟ ازدواج که نمیتونن بکنن با این همه مشکلات و بیکاری و... سایتها و..رو هم که قبول ندارید؟ راه حلتون رو اگر بفرمایید ممنون میشیم (3933357) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۰:۴۳:۳۶
چه اشکالی داره (3933358) (alef-3)
 
max
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۰:۵۹:۵۵
در ازدواج سخت میگرند! (3933370) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۱:۰۳:۵۹
ازدواج موقت برای افرادی که توان ازداوج ندارند خیلی هم خوب (3933372) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۱:۳۹:۵۸
وقتی امکانات ازدواج دائم برای مردم فراهم نیست چه چاره ای جز اینکار دارند (3933402) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۲:۲۰:۲۳
مگر صیغه از نظر شرعی مشکل دارد؟
با این روند کاهش ازدواج دائم ،جوانان چه باید بکنند؟
زنان تن فروش و آلوده در جامعه بچرحند خوب است؟!!!
جالب است که شما با هر بهانه ای نیازهای غریزی تان تحریک میشود!!!!! (3933442) (alef-3)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۳:۱۷:۱۳
از سایتها انتخاب نکنید من این کارو کردم الان گرفتار شدم (3933491) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۱:۳۱:۰۵
با سلام من پسری مجردم 33سالمه تهران. دوسال قبل به دنبال ازدواج موقت بودم ولی حتی رجوع به ردوستان روحانی برای من ثمر بخش نبود و کسی رو پیدا نکردم. ولی با ایجاد فضای مجازی براحتی از طریق کانال تلگرامی صیغه توانستم ازدواج موقت داشته باشم.
بطور کلی این کانال ها اگرچه درامد های زیاد دارن ولی جامعه رو از فساد و ناهنجاری نجات میدن. بسیاری از زنهای مطللقه و بیوه براحتی روزانه درامد های 300تا یک میلیون تومانی دارن که در این وضعیت بد اقتصادی و کار بنظر من باعث نجات خودشون و جامعه میشه...
اگه چه ازدواج موقت برای شخص متاهل مرد بدون عذر قانونی و وجدانی میتونه باعث تنوع طلبی بشه و نیز برای زنها که با دیدن همچین درامدی براحتی حرف از طلاق بزنند ولی
برای مجردها باعث ارامش میشه. (3933558) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۲۲:۲۹:۵۴
زنها كه بايد عده نگه دارند بنابراين درامد يك روز براي سه ماه است (3934990) (alef-11)
 
Portugal
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۲:۵۱:۰۶
چیکار کنیم؟؟؟
خوب این راه کوبیدی، راه حل هم کنارش بزار!!! (3933576) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۸:۵۹:۱۵
نتيجه اين سايتها فروپاشي خانواده هاست. اول مردها ي متاهل مشتري اين سايتها ميشند چند سال ديگه كه قبحش ريخته شد زنان متاهل هم شروع ميكنن به سرك كشيدن به اين سايتها و بعد... (3933684) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۹:۰۴:۵۱
بسیار عالی اینکه سایت خبری وزین الف به امر پرداختاه جال تشکر داره و اینکه به یک تابو توجه ویژه شده خیلی عالیه حداقل بدوننند مسئولین که چنینی مواردی رو داریم و کم هم نیستند. خیلی سپاس گذارم. شایسته است در مجلس هم در وضع قوانینی مقررات حوزه فرهنگ به این موارد که اساسا بنیان خانواده و جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهد توجه کنند. (3933688) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۹:۳۰:۲۸
وقتی یک عده مدام علیه صیغه صحبت می کنند و به واقعیت جامعه و نیاز جامعه توجه نمی شود سایت های غیر قانونی تشکیل می شود که ممکن است هزار کلاه برداری بشود و هیچ کجا هم ثبت نیستند تا پیگیری شود اینطور که ماشنیدیم درکشورهای اروپایی این کارها با مجوز و حتی پرداخت مالیات به صورت قانونی انجام می شود و ما نیز ناگزیریم این روش ازدواج را قانونی و البته با رعایت عقود شرعی اجرا کنیم وگرنه شاهد بالارفتن امار ایدز در غیاب نظارت بهداشت و کلاه برداری خواهیم بود (3933715) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۰:۳۱:۲۶
چشم همتون روشن (3933772) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۰:۴۹:۱۴
بالاخره راهیه که اسلام جلو پای جوونا گذاشته شما کی هستین که بخاین تو شرع خدا دخالت کنین (3933793) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۰:۵۲:۰۶
صيغه و ازدواج موقت همين كارهايى غير شرعى و غير اخلاقى ولى با سند (3933796) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۸:۲۷:۴۲
عبارت جالبي بودي صيغه(امر شرعي) كار غير شرعي است!
شما اگه فتوا بدي نتيجه اش مى شود همين وضع جامعه كه همه چيز تعطيل! انگار تو قفس زندگي مى كنيم (3934620) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۲:۱۹:۵۰
این کار رسمیت دادن به ناهنجاری هاست . بیشتر استفاده کنندگان این مسیر مردان متاهل هستند .در ضمن عنوان "زنان ارائه دهنده خدمات جنسی " مایه تاسف است .این زنان قربانی بی عدالتی ها هستند . شرم آور است با دادن پول خدمات جنسی خریداری شود .چشم انداز این روش بسیار بدتر از آنچه در غرب است میباشد . این مسیر بنیان خانواده های فعلی را سست تر و انگیزه های ازدواج را کاهش می دهد .و رابطه زن و مرد را در حد رفع نیاز جنسی می کاهد . زنان اولین قربانیان این مسیر هستند . (3933922) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۹:۰۶:۱۱
به نظر من به هیچ وجه جو گیر نشوید و ازدواج نکنید
بنده با رضایت 100 درصدی از همسرم فقط به خاطر مخارج زندگی و گرانی های روزانه و پرداخت 90 درصد درامدم بایت اجاره یک خانه محقر از ازدواج پشیمانم
از بس به همسرم گفته ام که ندارم خودم خجالت میکشم
احساس میکنم بالاخره روزی از کنار من به خاطر همین ندارمها خواهد رفت
والا اگر شرایط مالی مهیا باشد یک روز زودتر ازدواج بکنید باز دیر است
بابت یک زایمان طبیعی در یک بیمارستان نه چندان مجهز از شما 5 میلیون تومان پول میگیرند
بیمارستانهای دولتی هم که اکثرا هیچ مسولیتی در قبال مریض ندارند
بیمارستان میلاد تهران مگر مریض رو به قبله باشد که اورژانسی پذیرش کند وگرنه هر هفته برای هفته بعد وقت میدهید و در هفته بعدش شما مشکلتان حل شده (3934689) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۵:۱۶:۰۵
ازدواج نکنیم هم باید خانه بگیریم! (3935889) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۹:۱۵:۱۵
دولت خودش یک مرکزی را برای صیغه بوجود بیاورد تا جوان ها به ان جا مراجعه کنند این بهترین ره حله (3934719) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۲۳:۱۴:۳۷
اگه انسان مجردی کار و پول نداشته باشه مگه دیوونه هست برای ۱ شب ۲۰۰ هزار هزینه کنه از کجا بیاره ؟؟؟
مشتری اصلی این سایت ها افراد طلاقی با درامد ثابت ، افراد متاهل تنوع طلب و ... هستند
این سایت ها مناسب شکست خورده هاست تا نیازشون رو با کمترین علافی و به صورت پنهانی براورده کنن
یک ...... در عصر اینترنت هستش سر خودمون رو شیره نمالیم برای جوون ها کار و شغل با ثبات ایجاد کنیم همه چیز درست میشه (3935046) (alef-11)
 
پزشک
Turkey
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۲۳:۲۶:۴۱
ارضاع غریزه جنسی بکی از 1روریات اساسی برای هر زن و مردی است.افراط و تفریط در این زمینه میتواند تبعات روحی روانی و جسمانی ببار آورد.فراهم نمودن رمینه های ازدواج آسان از سوی خانواده ها و ایجاد اشتغال و دادن تسهیلات کم بهره مسکن از سوی دولت میتواند نیاز فطری و خدادادی غریزه جنسی را تامین کند.در تحقیقات بعمل آمده امید به زندگی در مردان و زنان متاهل بالا بوده و میزان افسردگی و....کم است. (3935061) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۱۸:۲۱:۴۰
در هر جایی که روابط نا مشروع در حال زیاد شدن است درب ازدواج موقت را باز کنید حتی اذن واجازه پدر را چون ضرورت پیش آمده بر دارید با زنا کاران برخورد برای ازدواج هرنوعش زمینه سازی کنید . (3936189) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۶ ۰۰:۱۰:۱۷
بسیاری از کسانی که ازدواج کرده اند رابطه ی جنسی با هم ندارن و فقط هم خونه هستند و به خاطر بچه ها با هم زندگی می کنن. علت اصلی این مشکل هم عدم انتخاب درست شریک زندگی هست. خارجی ها چه بسا سال ها با هم زندگی می کنن تا بعد به این نتیجه برسن که با هم ازدواج کنن. باید این فرهنگ تو مملکت ما هم جا بیفته. حالا اسمش رو از نظر شرعی بذارین صیغه! (3936563) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.