توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429088
آمریکا خواهان خروج پ.ک.ک از سنجار عراق است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد حضور پ.ک.ک در سنجار عراق بزرگترین مانع برای آشتی عمومی و بازگشت مردم این منطقه به خانه‌هایشان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آنادولو، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: ما معتقدیم که حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) که در لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارد، نباید هیچ نقشی در سنجار داشته باشد.

اظهارات تونر در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق تهدید کرده بود که برای خارج کردن نیروهای پ.ک.ک از شهر ایزدی‌نشین‌های این اقلیم از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

تونر در بخش دیگری از اظهاراتش همچنین از همه گروه‌های فعال در سنجار خواست تا روند آشتی سیاسی را تسهیل بخشند؛ روندی که می‌تواند موجب بازگشت مردم به خانه‌های خود در این منطقه شوند.

وی خاطرنشان کرد که به اعتقاد آمریکا دولت عراق در بغداد نیز نسبت به پ.ک.ک و حضورش در سنجارش نگرانی‌های مشابهی دارد.

پ.ک.ک از زمان پاکسازی نیروهای داعش از سنجار طی سال گذشته توسط نیروهای پیشمرگ و نیروهای محلی به دنبال آن بوده تا در این منطقه مامنی را برای خود ایجاد کند.

ترکیه همچنین نسبت به حضور پ.ک.ک در سنجار ابراز نگرانی و اعلام کرده که این کشور ممکن است به منظور جلوگیری از ایجاد مامن این گروه تروریستی در منطقه دست به اقدامات پیشگیرانه‌ای چون مستقر کردن نیروهای زمینی در این منطقه بزند.

پ.ک.ک از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا جزو سازمان‌های تروریستی محسوب می‌شود و با نقض یک جانبه آتش‌بس جنگ خود علیه ترکیه را از ژوئیه سال گذشته آغاز کرد.
 
 
کلمات کلیدی : آمریکا + پ.ک.ک + عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.