نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500385
چالش انتخاب کلیددار بهشت برای منتخبان شورای شهر پنجم/ عیار کارآمدی شورای شهر جدید فردا مشخص می شود
بخش سیاسی الف، 18 مرداد 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۳
فردا قرار است شهردار تهران توسط اعضای منتخب شورای شهر پنجم انتخاب شود. با انصراف محمد علی افشانی و رفتن محمد شریعتمداری و حبیب الله بی طرف به کابینه دوازدهم، اینک گزینه های شهرداری تهران به 4 نفر تقلیل پیدا کرده است. در این بین با وجود استعفای محمدعلی نجفی از سازمان میراث فرهنگی در دولت یازدهم بدلیل بیماری، گفته می شود وی اصلی ترین گزینه برای رسیدن به صندلی شهرداری می باشد و احزاب اصلاح طلب برای انتخاب وی به اجماع رسیده اند.

به گزارش الف، با انصراف افشانی، تنها نجفی ، مرعشی ، کولایی و مهرعلیزاده برای کسب کرسی شهرداری تهران باقی مانده اند.

محمدعلی افشانی، نامزد حزب اعتماد ملی برای تصدی سمت شهرداری تهران در نامه ای که به مرتضی الویری نوشت از تغییر فرایند دومرحله ای انتخاب شهردار تهران به یک مرحله انتقاد کرد و بدلیل آنچه «ضرورت حفظ اتحاد و همبستگی اعضا» نامید از ادامه رقابت ها انصراف داد.

در واقع طبق جدول اولیه زمان‌بندی پروسه انتخاب شهردار تهران بنا بود پس از انتخاب 7 گزینه نیمه‌نهایی انتخاب شهردار تهران، طی دو مرحله دیگر شهردار جدید پایتخت انتخاب شود. به این صورت که ابتدا از میان 7 گزینه، دو گزینه مرحله نهایی انتخاب و سپس از میان این دو گزینه یک گزینه به‌عنوان کلیددار جدید بهشت برگزیده شود. اما در هفته جاری 21 عضو شورای شهر پنجم که به‌صورت غیررسمی جلسات خود را پیش از موعد رسمی و قانونی دوره پنجم شورای شهر آغاز کرده، پس از دریافت برنامه پنج‌نامزد نیمه‌نهایی در روز دوشنبه، اعلام کردند به جای انتخاب دو مرحله‌ای، فرآیند انتخاب شهردار تهران در یک مرحله دیگر به نتیجه خواهد رسید.

گمانه زنی ها درباره انتخاب شهردار تهران
با توجه به این شرایط، امروز دو نامزد تصدی شهرداری تهران برنامه های خود را برای اعضای شورای شهر پنجم تشریح کردند.

ابتدا محمد علی نجفی به ارائه برنامه پرداخت. در حالی از نجفی به عنوان گزینه اصلی شهرداری تهران یاد می شود که وی چند سال پیش از سازمان میراث فرهنگی بدلیل مشکلات شخصی ناشی از بیماری کنار کشیده بود و مشخص نیست بر چه اساسی خواهان پذیرش مسئولیت سنگین شهرداری تهران شده و یا چگونه اعضای شورای شهر او را به عنوان گزینه اصلی خود مطرح کرده اند.امروز احمد مسجدجامعی عنوان کرده بود: اینکه آقای نجفی احتمال رای آوردنش بالاست طبیعی است چرا که در همان مرحله انتخاب کاندیدا رای بالایی آورد.برنامه آقای نجفی برنامه خوبی است و شانس ایشان برای اینکه شهردار بشوند بیشتر است، از اول هم شانس ایشان از بقیه بیشتر بود.

شهربانو امانی، دیگر عضو شورای شهر نیز در این باره گفته است: در خصوص نجفی و انتخاب ایشان به عنوان شهردار تهران یک اجماع وجود دارد.

خبرگزاری آنا نیز گزارش داده است: احزاب اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی و اعتماد ملی در یک معامله بزرگ بر سر انتخاب شهردار تهران به نتیجه رسیده اند و با مهندسی آرای اعضای شورای شهر تهران فردا محمد علی نجفی در جلسه فرمایشی این شورا به عنوان شهردار تهران انتخاب می شود.

الهه کولایی ، استاد دانشگاه تهران و نماینده مجلس ششم نیز که سابقه مدیریت اجرایی در کارنامه خود ندارد دیگر کاندیدایی بود که امروز به ارائه برنامه های خود پرداخت. به عقیده برخی با توجه به ناآشنایی و عدم تجریه جدی این نماینده مجلس ششم با مسایل شهری، نامزدی وی صرفاً گرفتن یک ژست تبلیغاتی مبنی بر توجه به زنان توسط اصلاح طلبان می باشد. البته امروز کولایی این گمانه زنی ها را رد کرد و عنوان داشت که قصد کناره گیری از فرایند انتخابات شهرداری تهران را ندارد. اما یکی از سایت های نزدیک به اصلاح طلبان درباره او نوشت: «الهه کولایی نیز بعنوان گزینه نمادین زن برای شهرداری تهران مطرح شده و بعید است حتی اگر در حالت انتخاب تک گزینه، انصراف ندهد تعداد آرایش بیش از سه رای باشد».

در این بین قرار است فردا صبح نیز حسین مرعشی برنامه های خود را تشریح کند.  بر اساس گفته اعضای شورای شهر برنامه مرعشی 4 صفحه بیشتر نمی باشد اما فرصتی 2 ساعتی یعنی از ساعت 8 تا 10 برای او در نظر گرفته اند. اما برخی رسانه ها عنوان کرده اند بدلیل داشتن سابقه محکومیت بعید است مرعشی به عنوان شهردار تهران انتخاب شود.

همچنین فردا قرار است محسن مهرعلیزاده به ارائه برنامه های خود بپردازد. گفته می شود اعضای اصلاح طلب کارگزاران و اتحاد ملت شورای شهر چندان حسابی برای وی باز نکرده اند. سایت انتخاب درباره مهرعلیزاده گفته است« برای انتخاب بعنوان شهردار ، بیشترین تحرک و فعالیت و هزینه را در ماههای اخیر نسبت به سایر گزینه ها داشته است. از مهرعلیزاده اقلیت مستقل شورا حمایت می کند».

به گفته علی اعطا، عضو شورای شهر به محض پایان اعلام برنامه‌های کاندیداهای شهرداری تهران بلافاصله رأی‌گیری صورت گرفته و یک نفر به عنوان شهردار تهران مشخص خواهد شد.

البته یکی از احتمالاتی که از چند روز قبل در برخی رسانه ها مطرح شد احتمال بررسی کاندیداهای دیگر به غیر از گزینه های فعلی برای شهرداری تهران می باشد. امروز مجید فراهانی، یکی از اعضای شورای پنجم نیز این احتمال را مطرح کرده بود. فراهانی گفته بود: اگر اعضای شورای شهر هیچ یک از برنامه های پیشنهادی را نپسندند و یا اینکه به دلایل و مصالحی فرد دیگری را اصلح بدانند، این امکان وجود دارد که در انتهای ارائه برنامه ها تصمیم دیگری بگیرند و نهایتا روی فرد دیگری اجماع کنند.

حال باید منتظر ماند و دید فردا قرار است اعضای شورا چه تصمیمی بگیرند. آزمون انتخاب شهردار بزرگترین آزمون برای منتخبان جدید شورای شهر می باشد و بدون شک عیار و کارآمدی شورای جدید را در همین ابتدای راه تعیین خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : شهرداری تهران، شورای شهر تهران، شهردار تهران، محمدعلی نجفی، حسین مرعشی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۱:۲۷:۰۱
تعداد نفراتی که برای شهردار شدن نامزد شده‌اند پیشینه و تخصص لازم را برای این کار ندارند! آن چه که مشخص است اداره چنین کلانشهری با مشکلات فراوان یک مدیریت کارآمد و پویا می‌طلبد. لازم است از خدمات ارزشمند دوازده ساله دکتر قالیباف تشکر و به ایشان خسته نباشید عرض کنم. (4512878) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۱:۲۷:۳۴
خدمات ارزشمند آقای قالیباف به شهر و مردم تهران در دوره شهرداری‌اش در حدی است که به نظر می‌رسد هیچ فرد دیگری نمی‌تواند این‌گونه پرثمر باشد. مردم 4 سال دیگر بهتر خواهند توانست در این خصوص قضاوت کنند و قدرت یک مدیر اجرایی موفق در مقام شهردار تهران را به یاد بیاورند. (4512879) (alef-11)
 
بنده خدا. اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۱:۳۰:۰۴
بهترین گزینه قالیباف است. بخاطر دعواهای سیاسی . تهران ویران نکنید (4512880) (alef-11)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۲:۳۴:۳۶
واقعا تهران بدون فالیباف چه شکلی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا تهران بدون فالیباف چه شکلی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا تهران بدون فالیباف چه شکلی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

جواب :

یکی دو سال دیگه مشخص میشه (4512934) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۳:۰۹:۲۳
آقای نجفی را برای وزارت آموزش و پرورش معرفی کنی لطفا (4512974) (alef-11)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۳:۵۳:۰۶
اینا کجا قالیباف کجا (4513021) (alef-11)
 
احدزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۱:۳۴:۱۲
یک مشت آدم سیاسی بعد قالیبافم می بینیم (4513092) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۴:۴۴:۱۷
اره قالیباف که اصلا سیاسی نبود ! (4513648) (alef-11)
 
ممد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۲:۳۱:۱۶
آیا شخصی توان اداره کردن میراث فرهنگی راندارد این بیمارچگونه ازعهده اداره شهربزرگ تهران برمیآید ؟
بیم آنست که بیمارترشود (4513108) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۹:۵۶:۴۲
این نحوه انتخاب شهردار نشان داد، که اصلاح طلبی جریان نیست، تنها محدود به چند پدرخوانده است (4513298) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۲:۳۹:۴۰
آقای نجفی يکی از کارآمدترين مديرانه مديريت ايشون در آموزش و پرورش ستودنی است. (4513509) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۲:۳۱:۵۹
چالشی بنده نمیبینم یک انتخاب هست که انجام میشه از فردا هم تهران هزار تا مشکل پیدا میکنه و اصولگرایان مقاله ها خواهد نوشت در مورد اینکه چرا تهران ترافیک داره چرا فلانه چرا بهمانه و...و موضوع جالبی خواهد شد تا امروز تهران بدون مشکل بوده به محض تغییر شهردار هزار تا عیب پیدا میکنه (4513110) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۸:۲۹:۵۳
خدا رحم کنه از فردا میان و فقط میگن شهردار قبل چه کرد و چه برد و چه خورد. تا 4 سال باید هر چی ناکارآمدی را به عهده قالیباف بزارن. (4513205) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۲:۲۷:۰۸
پس بگن کار ما بود؟!ما 12سال مدریت شهرو بر عهده داشتیم؟؟ (4513489) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۴:۰۱:۱۹
چون نخواهند توانست خودشان را به اندازه قالیباف بالا بکشند سعی خواهند کرد قالیباف را به اندازه خودشان پایین بیارند (4513612) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۹:۳۴:۴۶
مهر عليزاده از بقيه كه به شدت حزبي هستند بهتر است اگر ارامش واباداني براي تهران مي خواهند بايد مهر عليزاده ودر مرحله دوم نجفي را انتخاب كنند (4513270) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۰:۳۸:۴۳
یعنی قحط الرجال هست تو این کشور؟
نه جوانان حق انتخاب شدن دارند نه متخصصین متعهد، کدامیک از این آقایان تخصص شهری، شهرسازی، عمران، فضای سبز، و غیره را دارند؟
این دوستان سیاسی کار هستند و خدا عاقبت شهر تهران را به خیر کند.
کاشکی که این دوستان کمی با چشمان باز نگاه می کردند و از رفیق بازی دست برمیداشتند. (4513353) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۱:۲۹:۲۴
بعد از قالیباف فقط محسن هاشمی می تونست شهردار مناسبی برای تهران باشهواقعا هیچ کدام این گزینه ها دلچسب نیستند... (4513423) (alef-11)
 
الیاس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۱:۳۳:۰۳
ظاهرا همگی به شهرداری فقط برای آینده سیاسی خودشون چشم دارن. (4513426) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳:۰۶:۳۸
هیچکدام قالیباف نمی شوند (4513545) (alef-11)
 
عباس
Estonia
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳:۴۱:۰۰
درود بر نجفي بزرگ (4513585) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳:۵۳:۳۱
نجفي به تهران سلام داد. خوش اومدي (4513603) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۴:۴۴:۵۵
فقط نجفی (4513649) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۴:۵۱:۱۶
نجفی رو بزارید وزارت علوم (4513653) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.