نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494950
اگر مریم میرزاخانی در ایران بود؟
عباس سلیمی نمین*/2 تیر96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴فوت یک استعداد ریاضی برجسته ایرانی در آمریکا خبری بسیار تأسف‌بار بود و می‌توانست به‌ویژه برای جوانان تأمل‌برانگیز باشد، اما برخی واکنش‌های حسابگرانه و حاشیه پردازی‌ها، سعی بر آن داشتند تا عبرت‌آموزی‌ها از یک حادثه تلخ به حداقل ممکن تقلیل یابد. این ریاضی‌دان فقید در اثر ابتلا به سرطان سینه- که از جمله موارد به سهولت قابل مهار است- دار فانی را وداع گفت.

لحظه‌ای تصور کنیم اگر چنین سرنوشتی در ایران برای یک نابغه ریاضی رقم می‌خورد چه‌ها که گفته نمی‌شد و بر روی آنتن‌ها نمی‌رفت! آن‌چه بیش از همه خاموشی این شمع دانش را تأمل‌برانگیز می‌سازد کوتاهی عمر و به‌سرعت گذرا بودن آن است. از این رو کیفیت و نوع ماندگاری آثار آن حائز اهمیت جلوه‌گر می‌شود.

ایران امروز بیش از هر زمان به شمع وجود فرزندان خود نیازمند است تا آثار تحریم‌های ظالمانه دشمنان استقلال کشور را خنثی سازد. بدخواهان این آب و خاک فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را بهانه تحمیل غیرانسانی‌ترین تحریم‌ها قرار دادند که دارو، قطعات یدکی هواپیمای مسافربری و ... بخش کوچک از آن جمله بود. سیاستمداران کشور با امضای برجام، پایه‌های تبلیغات پرحجم در این زمینه را فرو ریختند، اما بازگشت مجدد تحریم‌ها به بهانه‌های دیگر، دگرباره یک صف‌آرایی بین ایران و حامیان صهیونیسم را به نمایش می‌گذارد.

بی بی سی در این ارتباط می‌گوید: "ترامپ در آخرین ساعات روز دوشنبه تصدیق کرده است که ایران به توافق اتمی که دو سال پیش با قدرت‌ها امضا کرده پای‌بند بوده است... مقام‌های آمریکا دوشنبه گفتند که ادامه توسعه برنامه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و پیکارجویی،  هم‌دستی با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، خصومت با اسرائیل و... توافق اتمی را شدیداً تضعیف می‌کند." ( بی بی سی، 26 تیر ماه 1396، 18 ژوئیه 2017)

این اظهارات پر تناقض کدام واقعیت را در مورد ماهیت دهکده جهانی ادعایی به رهبری واشنگتن روشن می‌سازد؟ حضور مستشاری ایران به دعوت رسمی حکومت قانونی سوریه برای مقابله با تروریست‌های داعش چرا باید گناه محسوب شود؟ مگر داعش در سوریه و عراق ادعای تشکیل حکومت نکرد؟ اگر کدخدای دهکده جهانی در ادعای خود با تروریسم صادق باشد،  از این اقدام شایسته ایران که به کمک حاکمیت قانونی سوریه شتافت و پایگاه داعش را در منطقه در هم کوبید، می‌بایست ممنون باشد، اما ناراحتی واشنگتن از نقش‌آفرینی تهران علیه تروریسم، ارتباطات منطقه‌ای داعش( با اسرائیل و عربستان) و بین‌المللی آن( آمریکا و انگلیس) را کاملا روشن می‌سازد.

در چنین شرایطی، آیا جوانان این مرز و بوم اجازه خواهند داد که کاخ سفید با بازی چندگانه، تروریست‌های مورد حمایت پنهان خود را عامل ناامنی و طبعاً تضعیف ایران زمین گرداند؟ ابداً.

مهم نیست ایرانی غیرت‌مند در کجا زندگی کند؛ مهم آن است که در این رویارویی دلش برای سرنوشت کشورش بتپد که همواره تپیده است. حتی برخی از فرزندان زودرنج این سرزمین که به دلیل ناملایماتی در میهن، زندگی در غربت را برگزیده‌اند از این‌که ایران قدرتمندانه با اتکا به همان توان موشکی که واشنگتن از آن خشمگین است، مقر داعش را برخلاف میل کاخ سفید در هم کوبید به‌شدت احساس غرور کردند؛ البته نباید از این واقعیت نیز غفلت کرد که برخی که نام ایرانی را یدک می‌کشند و در این سرزمین هم زندگی می‌کنند،گویا دلشان برای سربلندی ایران نمی‌تپد. از آن جمله جهان‌وطنانی‌اند که با نفی تعلقات سرزمینی و وطنی، منافع کدخدای حاکم بر جهان را بر مصالح ملت خویش رجحان می‌نهند.مصادیق این افراد را در تاریخ بسیار می‌توان جست.

برای نمونه، یک ‌فعال سیاسی که در همه زمینه‌ها صاحب‌نظر است و از قضا نظر صائب هم می‌دهد و همواره تمایلات کدخدای حاکم بر جهان را در نظر می‌گیرد در مقاله‌ای با عنوان" وطن جایی است که کسی را با کسی کاری نباشد" به بهانه فوت خانم مریم میرزاخانی به تفسیر علل گرایش برخی از جوانان به خروج از کشور می‌پردازد و می‌نویسد:" یقیناً مؤلفه‌های فراوانی در داخل و خارج از کشور در شکل دادن به این تغییر مؤثر بوده‌اند. در حوزه خارجی قبل از هر عامل دیگری باید به سروقت پدیده جهانی‌شدن رفت. جهانی‌شدن اساساً انسان‌ها را با یکدیگر نزدیک‌تر ساخته... آن‌ها همان‌قدر حق‌دارند که نخواسته باشند در ایران زندگی کنند و حق‌دارند هر جای دیگری که برایشان مطلوب‌تر است زندگی کنند، که من و هم‌نسلان من معتقد بودیم که ما حق انتخاب نداریم و فقط یک انتخاب وجود دارد و آن‌هم خدمت به ایران و آب‌وخاک است. واقعیت آن است که «وطن جایی است که کسی را با کسی کاری نباشد» و انسان‌ها از یک حداقل احترام و کرامت شهروندی برخوردار باشند." (29/04/1396)

اما واقعیت آن است که نه همه هم‌نسلان این ‌فعال سیاسی خود را ملزم به زندگی در ایران می‌دیدند و نه کسانی که صرفاً به صورت فیزیکی در ایران زندگی می‌کنند عملکردشان اصالت دارد. آن‌چه مهم است خدمت به ایران است. امروز بسیاری از ایرانیان مقیم خارج سهم مهمی در آبادانی کشور دارند؛ زیرا هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ مالی به وطن خود کمک شایان توجهی می‌کنند. در شهر و روستای خود بیمارستان، دانشگاه، مدرسه و ... می‌سازند، دستاوردهای علمی خود را به وطن منتقل می‌کنند و ... اما افرادی چون این فعال سیاسی با وجود آن‌که در ایران زندگی می‌کنند جغرافیای وطن را نفی نموده و در بسیاری از موضع‌گیری‌ها سعی در کتمان جنایات آمریکا علیه ملت ایران دارند.

برای نمونه، وی در بسیاری از سخنرانی‌ها اعطای مدال به فرمانده ناو وینسنس را دروغ‌پردازی رسانه‌های ایران عنوان می‌کند( با وجود انتشار فیلم و خبر مراسم تجلیل از این جنایتکار جنگی توسط رسانه‌های غربی).همچون گذشته این گونه تلاش‌ها ناسپاسانه تداوم می‌یابد،اما وطن همواره وطن خواهد ماند و هیچ سرزمینی حتی اگر در آن در رفاه کامل باشیم جای آن را نخواهد گرفت. هرچند امروز به بهانه عملکرد تروریست‌های غرب ساخته تحقیرها بر کوچ‌کنندگان بیش از گذشته فزونی یافته است.
*مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران
 
 
کلمات کلیدی : مریم میرزاخانی+نابغه ریاضی+صادق زیبا کلام+سلیمی نمین
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۳۴:۲۱
اگر او در ایران بود حداکثر یک معلم یا یک استاد گمنام بود (4486338) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۴۱:۵۰
البته شاید حتی همین هم نبود. این رو بدون اغراق میگم. آدم های با استعداد توی این کشور زیادن، اما بستر براشون فراهم نیست و قربانی سیستم معیوب کشور میشن متأسفانه. (4486481) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۴۱:۱۹
شما که این این حرف رو میزنی لابد معنی نبوغ رو نمیدونی ؛ نابغه در هر شرایطی راه خود را پیدا میکند و فراموش نمیشود بخصوص بعد از اینکه شناسایی شد. درسته که در ایران شرایط قابل مقایسه با امریکا نیست و امکانات و شرایط بهتری هست اما فراموش کرده اید که این نابغه در ایران پرورش پیدا کرد و شناسایی شد ؟؟؟
و آمریکا فقط از میوه این درخت نبوغ بهره برداری کرد...
دقت داشته باشید که نوابغ را افراد تیزهوش و پرهوش نباید اشتباه گرفت ؛
البته امیدی هم به انتشار این متن از سوی الف ندارم. (4486579) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۵:۲۴
او آن زمان که در ایران بود برای اولین بار به عنوان یک خانم دو بار مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را کسب کرد، فراموش کردید؟ (4486735) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۱۵:۱۲
ودر یک اتوبوس با تعدادی دانشجوی نخبه دیگر در جاده دچار حادثه شد وتنها ایشان جان سالم به در برد !! جابه جایی نخبگان با اتوبوس شمس العماره !!!!! (4486957) (alef-11)
 
یک معلم دانشگاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۰:۱۶:۴۳
مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات مهم است، اما در مقایسه با مدال فیلدز صفر هم محسوب نمی گردد. المپیاد یعنی قدرت حل مسایل آن هم در حد حداکثر لیسانس. دریافت فیلدز یعنی داشتن قدرت آفرینش در ریاضیات که سختترین کار علمی محسوب می گردد (4487008) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۷:۲۶:۴۹
پرفسور حسابی در ایران گمنام بود!؟
بله اگر نام اور بود و در ایران می ماند، یا مثل شهریاری و امثال او ترور می شد و یا اجازه نمی دادند که در محافل بین المللی بدرخشد...
داداش، دوسال بود که ایشان مریض بود، به پدر و مادرش ویزا ندادند برود ایشان را ببینند . از چه داری حرف می زنی؟ (4486863) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۸:۳۳:۲۹
شما حالت خوبه؟ گیرم ویزا ندادن

هزینه درمانش رو کدوم مسئول ایرانی داد؟

کمپین درست کردن آمریکایی ها و هزینه درمان رو پرداختن ... (4486936) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۸:۳۵:۴۴
الان همکلاسی خانم میرزاخانی در ایران هست دکتر قاسم اکسیری فرد استاد دانشگاه خواجه نصیر که به خاطر تن صدای زنانه اش اخراجش کردن از دانشگاه و داره کنار خیابون اعتراض می کنه به حکم اخراجش ... (4486939) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۰:۴۳:۳۱
آمریکا ویزا نداد به ایران چه ربطی داره ؟ (4487035) (alef-11)
 
رسا
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۷:۲۹:۳۷
متاسفم برای خوانندگان محترمی که فقط تیتر مطلب را میخوانند گویی که مسابقه پرسش و پاسخ است . نویسنده گفته اگر او با این بیماری در ایران فوت می کرد هزار حرف و حدیث برای نظام درست میکردند. بعد شما میاین میگین اگه بود یه معلم ساده بود.
بی زحمت کامنت میذارین مطلب رو بخونید (4486866) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۱۷:۳۴
راستش برای فوت ایشون در آمریکا هم کم حرف وحدیث نساختند. خوشبختانه خانواده ایشان جلوی حدیثها را گرفتند . (4486960) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۳:۴۲:۴۴
تنها جوانان نازک نارنجی به دنبال خارج رفتن نیستند بلکه خود مقامات هم یا برای خانواده خود شرایط زندگی در خارج را جور می کنند یا برای خود تابعیت یا اقامت در کشور خارج را جور می کنند! چرا؟ چون خود شرایطی که خود در کشور خودشان را بوجود آورده اند را برای خانواده خود و آینده خودشان نمی پسندند! (4487155) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۴۸:۱۶
اره باید هم این شعر رو ترویج کنن چون اگر کسی را باکس کاری نباشد

اقازاده های با ژن خوب بنفشی راحت می توانند اختلاس کنن

راحت می شود 8 هزار میلیارد از صندوق فرهنگیان دزدید

راحت می شود برادر رییس جمهور بود و وامهای نجومی گرفت

راحت می شود فروش تریاک را دولتی کرد

راحت می شود ربع قرن اینده مملکت را در عرض یک ربع در مجلس تصویب کرد

راحت می شود نفت کشور را حراج کرد

راحت می شود هر غلطی کرد و شاعرانه گفت وطن جایی است که کسی را باکسی کاری نباشد؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4486373) (alef-11)
 
املی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۱۹:۳۹
اگر مرحومه میرزاخانی درایران بود اولا اشتغال نداشت باید میرفت خانه مردم تدریس خصوصی کارمیکرد دوما رانتخواران وصاحبان نفوذ درعرصه اقتصادی وعلمی واقازاده ها مانع پژوهش علمی وی میشدند ودرنهایت با یک انگ از دورخارج ودرنهایت به کشوری مثل دیگر مغزها فرارمیکرد (4486435) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۴۰:۵۴
پرفسور حسابی در ایران گمنام بود!؟
بله اگر نام اور بود و در ایران می ماند، یا مثل شهریاری و امثال او ترور می شد و یا اجازه نمی دادند که در محافل بین المللی بدرخشد...
داداش، دوسال بود که ایشان مریض بود، به پدر و مادرش ویزا ندادند برود ایشان را ببینند . از چه داری حرف می زنی؟ (4486480) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۲۵:۰۴
علم و دانش مرز نمی شناسد !!
قدرتمندان در همه جا از علم و فنآوری برای پیشبرد اهدافشان استفاده نموده و می نمایند!! این هم جهانی است!
در ایران هنوز زیرساخت های لازم برای اجرای دوره های دکتری موجود نیست چه رسد به اینکه از نوابغی مانند عزیر به رحمت خدا پیوسته ظرفیت استفاده باشد! (4486553) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۳۹:۵۰
اگر او در ایران بود اعلان یا بی کار یا در یک شرکت خصوصی ماهی یک میلیون تومان حقوق می گرفت. (4486576) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۲۳:۴۰
یادمان باشد که او اول در ایران بود بعد از ایران رفت . (4486716) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۵۵:۲۳
مطمینا از رشته ریاضی انصراف میدادن و پزشکی میخوندن. لیاقتشون فراتر از ریاضی بود.
امیدوارم مردم عزیز قدر پزشکارو بیشتر بدونن.
الف لطفا چاپ کن (4486990) (alef-11)
 
احمد
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۰۲:۳۱
به نظر من اگه معلم ساده ریاضی یک روستا در ایران بود ارزش بیشتری داشت از اینکه بره خارج از کشور مخصوصا آمریکا و فرزندان وطنش را بی معلم و استاد بگذارد.و هموطنان خود را نباید محروم می کرد.
استعداد از طرف خداست باید قدر و ارزش اون را می دانست.
اگه او با استعداد بود باید برای وطنش کاری می کرد. مانند پروفسور سمیعی و خیلی های دیگر (4487089) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۸:۲۶:۵۶
مساله این است که مرحوم میرزاخانی به تمام اینها واقف بود و واقعیت این است که اساتید ایشان که خود برنده مدال فیلدز هستند در مطرح کردن نام اون موثر بودند. و گرنه بودند کسانی که تا 5مدال جهانی المپیاد ریاضی گرفتند (لیست آن ور ویکی پدیا موجود است) . استاد ایشون بود که به ایشان گفت مطالعات خود را در چه جهتی ادامه بدهد و دیگر المپیادی فکر نکند. علم و دانش جهانی است و دانشمندان در پی علم به همه جای جهان میروند (4487314) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۳:۴۸:۲۲
اگه تو ایران بود؟ هرکس به هر بهانه ای از ایران بره ایرانی نیست وطن پرستی یعنی بمانی و خدمت کنی حتی اگر ماندنت در حد یک کارگر ساده باشه. (4489484) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.