توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 342651
ایران پسابرجام در بازار نفت از نگاه رویترز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۱
آمارهای منتشر شده نشان می دهد ایران در بازپس گیری سهم خود از بازار نفت هند و کره جنوبی موفق بوده است اما نتوانسته صادرات نفت خود به ژاپن و چین را پس از لغو تحریم ها افزایش قابل ملاحظه ای دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، فهمیدن اینکه چرا عربستان تمایلی به برداشتن گام نسبتا کم اهمیت فریز تولید خود، در صورت عدم همکاری ایران ندارد کار دشواری نیست.

سعودی ها در این صورت نظاره گر موفقیت ایران در بازپس گیری سهم خود از بازار کلیدی آسیا خواهند بود و به درستی بر این عقیده اند که محدود شدن تولید آنها صرفا به ایران اجازه خواهد داد تا افزایش صادرات خود را ادامه دهد.

بر اساس برآوردهای انجام شده از آمارهای دولتی و رصد آمد و شد تانکرها، صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی در ماه فوریه به بالاترین رقم ۲ سال اخیر یعنی ۱.۲۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

نگاهی به جزئیات این رقم ها نشان دهنده موفقیت مهم ایران بعد از لغو تحریم ها در بازگشت به بازار هند است.

واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه به ۲۱۵ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز رسید که ۱۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت.

این همان روندی است که سعودی ها بیشترین نگرانی را درباره آن دارند، زیرا قرار است این روند تداوم داشته باشد.

آمارهای تانکری نشان می دهد که هند در ماه مارس بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده که بالاترین رقم در ۵ سال گذشته بوده است. این به دلیل از سرگیری خرید نفت شرکت ریلاینس اینداستریز هند از ایران پس از چندین سال وقفه بوده است.

هرچند در ماه مارس میزان خرید نفت هند از ایران به شکل غیرواقعی ای افزایش داشت، اما منابع صنعتی در هند انتظار دارند که خرید نفت این کشور از ایران در سال مالی ای که از ابتدای ماه آوریل آغاز شده، دست کم به ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

اگر این رقم صادرات نفت ایران به هند محقق شود، بدون تردید به قیمت کاهش واردات نفت دهلی از عربستان و عراق تمام خواهد شد که در حال حاضر ۲ تامین کننده عمده نفت هند به شمار می روند.

ایران همچنین در افزایش صادرات نفت خود به کره جنوبی نیز موفق بوده و صادرات خود را به ۲۴۴ هزار و ۱۸۳ بشکه در ۲ ماهه نخست ۲۰۱۶ رسانده که ۱۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان می دهد.

اما داستان در چین و ژاپن اولین و سومین مشتریان بزرگ نفت ایران اندکی پیچیده است.

ایران در بازه زمانی ژانویه تا فوریه روزانه ۴۷۰ هزار و ۸۶۴ بشکه نفت به چین صادر کرد، که ۵.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت و نسبت به حدود ۵۳۲ هزار بشکه ای که در کل سال ۲۰۱۵ به این کشور صادر کرده بود نیز کمتر بود.

ژاپن هم در ۲ ماهه نخست امسال روزانه ۲۱۵ هزار و ۸۲۱ بشکه نفت از ایران خرید که تنها ۳.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت که افزایش ناچیزی محسوب می شود.

عدم موفقیت ایران در باز پس گیری سهم خود از بازار نفت در چین و ژاپن نشان می دهد که تهران بعد از لغو تحریم ها همه آنچه را که می خواسته در بازار نفت به دست نیاورده است.
 
کلمات کلیدی : پسابرجام ، نفت ، رویترز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.