توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470956
سامانه الکترونیک مداخله در طلاق در 10 استان راه اندازی می شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت:سامانه الکترونیک مداخله در کاهش طلاق در 10 استان کشور که بیشترین واقعه طلاق در انها رخ می دهد راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا دکتر حبیب اله مسعودی فرید در گفت وگو با خبرنگاران خاظر نشان کرد: سامانه الکترونیک مداخله در کاهش طلاق به صورت آزمونه در خراسان رضوی ایجاد شده که با توجه به نتایج بسیار مثبت و اثر بخش آن در کاهش طلاق امسال این سامانه در 10 استان که بیشترین طلاق در آنها اتفاق می افتد ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در سال 94 حدود 165 هزار واقعه طلاق در کشور رخ داده است، بیان کرد: براین اساس به ازای هر چهار ازدواج یک طلاق در کشور اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: استان های تهران، البرز و گیلان بیشترین طلاق و استان سیستان و بلوچستان کمترین طلاق را در کشور دارند.

وی اظهار کرد: براساس یافته های پزوهشی کمبود مهارت گفت گو بین زوجین، نبود مهارت حل مسئله و اختلاف در بین آنها، اختلالات روان شناختی، دخالت اطرافیان و اعتیاد از مهمترین علل طلاق در جامعه است.

وی کودک آزاری را یکی از معضلات اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده علت 50 درصد کودک آزاری در جهان به خاطر غفلت و بی توجهی والدین به بچه هاست.

مسعودی فرید گفت: در سال 94 حدود 12 هزار کودک آزاری -عمدتا ازار جسمی - در کشور گزارش شده است که این میزان پارسال به 12 هزار و 300 مورد افزایش یافته است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: پارسال از 12 هزارو 300 مورد کودک آزاری گزارش شده به بهزیستی 2 هزار و 600 کودک مورد آزار قرار گرفته از پدر و مادرشان گرفته شده و به طور موقت به مراکز مداخله در بحران تحویل داده شدند.

وی اظهار کرد: از سال 1387 تاکنون 197 پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور راه اندازی شده است که امسال طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تلاش می شود 140 پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور راه اندازی شود.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده در مرکز مشاوره و پیشگیری بهزیستی و ایجاد خط 1480 بیان کرد: در سال 94 با کمک خط مشاوره و پیشگیری 1480 بهزیستی از اقدام به خودکشی چهار هزار و 200 نفر در کشور پیشگیری و جلوگیری شد که این رقم امسال به سه هزار و 400 نفر رسید.

وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی تک عاملی نیستند بلکه چند عاملی هستند، اضافه کرد: اختلالات روانی بیشترین عامل خودکشی است و فرد در در زمان اقدام به خودکشی در شرایط هنجار و باثبات نیست.

وی توانمندسازی اقتصادی خانواده های زن سرپرست را یکی از اولویت های سازمان بهزیستی برشمرد و گفت: در این راستا طرح تامین مالی خرد اجرا می شود که پارسال 2 هزار و 650 گروه خودیار با جمعیت حدود 60 هزار نفر در کشور توانمند شدند و وابستگی آنها به بهزیستی از بین رفته و اعتماد به نفس پیدا کردند.

مسعودی فرید توجه به مناطق حاشیه نشین و کم برخوردار را یکی دیگر از اولویت های سازمان بهزیستی عنوان کرد و افزود: در این راستا پارسال کودکان کم برخوردار و حاشیه نشین هفت استان که سوءتغذیه داشتند تحت پوشش 100درصدی قرار گرفتتند به طوری که هر روز به همه آنها یک وعده غذای گرم داده شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار کرد: در سال 94 برای اجرای طرح رساندن یک وعده غذای گرم به کودکان هدف 30 میلیارد ریال اختصاص یافته بود که پارسال این رقم به 600 میلیارد ریال و امسال نیز به 800 میلیارد ریال افزایش یافت.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل هم در این جلسه گفت: پارسال سه هزارو 118 نفر از کودکان استان از یک وعده غذای گرم روزانه برخوردار بودند و شهریه تحصیلی سه دهک پائین در آمدی که 2 هزارو 183 نفر بودند توسط بهزیستی پرداخت شد.

دکتر بهزاد ستاری افزود: در طرح تامین مالی خرد هم در استان اردبیل 2 هزارو 849 نفر در 176 گروه عضو هستند و حمایت اجتماعی و اقتصادی می شوند تا توانمند گشته و خود اتکا شوند.

وی اظهار کرد: در سال 94 از 2 هزارو 224 مورد طلاق گزارش شده به کمک مراکز مشاوره 350 مورد و در سال 95 از 2 هزارو 868 مورد گزارش شده 562 مورد منجر به سازش در استان شده است.
 
کلمات کلیدی : طلاق + خانواده + سازمان بهزیستی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.