توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441156
دولت آمارهای متناقض اعلام نکند تا رسانه‌ها هم نقد نکنند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۹
یک کارشناس اقتصادی در واکنش به درخواست معاون اول رئیس جمهور که گفته بود "رسانه‌ها آمارها را نقد نکنند"، تحلیل آمارها و تناقضات آماری را حق رسانه ها دانست و گفت: اگر دولت می خواهد آمار نقد شود، نباید آمارهای متناقض اعلام کند.

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با تسنیم در مورد انتقاد معاون اول رئیس جمهور از نقد آمار توسط رسانه ها، اظهار داشت: شاید منظور آقای جهانگیری زیر سؤال بردن صحت آمارها است، اما اینکه رسانه ها اقدام به تحلیل آمارها کنند مشکلی ندارد، زیرا اگر تحلیل نشود دیگر رسانه ها هویت خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه مرجع‌های مشخصی برای اعلام آمارهای اقتصادی وجود دارد، گفت: برخی رسانه ها، آمارها را از این منظر که قابل تحلیل هستند، چه چیزی را نشان می دهد و یا اینکه هدف از این آمار چیست، بررسی می‌کنند. بنابراین بررسی کارشناسی آمارها، کار رسانه‌ها است.

این کارشناس اقتصادی در واکنش به این موضوع که وقتی آمارهای متناقض در مورد یک شاخص اقتصادی از سوی مراجع قانونی مختلف اعلام می شود نشان‌دهنده نداشتن مبنای یکسان است، بنابراین باید نسبت به این موضوع انتقاد شود، خاطر نشان کرد: این صحبت درست است و اگر می‌گویند به آمارها انتقاد نشود، حداقل باید از دولت بخواهیم آمارهای متناقض اعلام نشود و جای این گله وجود دارد که مردم بدانند رقم صحیح چیست.

بغزیان با تأکید بر اینکه نمی شود عقربه سرعت سنج یک ماشین دو عدد را نشان دهد، بنابراین نقد به این تناقضات یک وظیفه است، ادامه داد:‌ ارائه آمارهای یکسان از سوی مراجع قانونی کار دشواری نیست زیرا چند آمار مشخص از جمله نرخ بیکاری، تورم، اشتغال و رشد اقتصادی است که دارای اهمیت و ارزش بالایی هستند و می توان کاری کرد که همه مراجع بر اساس یک مبنای مشخص، آمارگیری انجام دهند.
 
کلمات کلیدی : آمار+دولت+اقتصاد ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.