توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486472
بروز سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: اطلاع رسانی صحیح و مستند رسانه‌ها نقش مهمی در کاهش ابتلا به سرطان دارد.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر ایرج حریرچی با تاکید بر نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی در مورد بیماری‌ها و عوامل خطر ایجاد کننده بیماری‌ها، گفت: ضمن تشکر و قدردانی از حساسیت رسانه‌ها و همراهی موثر آنها درخواست دارم که اطلاع رسانی در زمینه بیماری‌ها مبتنی بر منابع کاملا ثابت شده علمی باشد؛ چرا که افراط و تفریط در مورد انتشار اخباری که مرتبط با شیوع عوامل خطر و شیوع بیماری است می تواند نتیجه ای برعکس داشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه، رسالت اصلی رسانه همواره اطلاع رسانی به موقع، صحیح و مستند است، افزود: متاسفانه علی‌رغم هدف مثبتی که رسانه‌ها در این خصوص دارند، گاهی با استناد به منابع غیر معتبر و یا برداشت‌های غلط از منابع درست، راه را به اشتباه می‌روند و به جای افزایش آگاهی و تعهد عمومی برای پیشگیری از سرطان، زمینه نگرانی‌های بی مورد را فراهم می آورند و یا به جای تاکید بر وظایف و مسوولیت‌های مهم دولت و مردم سبب گمراهی مخاطبان می‌شوند.

حریرچی با اشاره به میزان بروز سرطان در ایران،‌ ادامه داد: در ایران در سال 2015 میلادی، بیش از 92 هزار نفر دچار سرطان شده اند که با احتساب سرطان‌های پوستی، این میزان به بیش از 100 هزار نفر می رسد. همچنین میزان ابتلا به سرطان در سال 2012 میلادی در مردان و زنان ایرانی به ترتیب 134 و 128 در هر صد هزار نفر بوده است در حالی که متوسط جهانی آن به ترتیب 205 و 165 است یعنی بروز سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به نقشه سازمان جهانی بهداشت که کشورها را از نظر شاخصی تحت عنوان بروز استاندارد شده سنی سرطان (ASR) به پنج دسته تقسیم کرده است، اشاره کرد و گفت: ایران در این طبقه بندی به ترتیب نزولی، در دسته چهارم قرار می گیرد (یعنی پایین تر از متوسط جهانی است ) و میزان بروز سرطان در ایران در میان 183 کشوری که اطلاعات آنها ثبت شده است، در رده 123 قرار دارد.

وی در عین حال تاکید کرد: این بدان معنا نیست که سرطان در کشور ما مثل تمام کشورهای دنیا در حال افزایش نیست، بلکه این بیماری جزء سه عامل اصلی مرگ و میرها به شمار می رود و ما تمام اقدامات بهداشتی و درمانی خود را به کار می گیریم که آمار ابتلا را کاهش دهیم.

حریرچی ضمن استقبال از همراهی رسانه‌ها در ارتقا دانش عمومی، گفت: وزارت بهداشت، در طی چهار  سال گذشته تلاش زیادی کرده است تا با ارایه آمارهای درست و برگزاری پویش‌های ملی و منطقه‌ای به آگاهی عمومی در خصوص بیماری سرطان بیفزاید و از این راه در جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گام بردارد.

بنابر اعلام وبدا،‌ وی در پایان گفت: از رسانه ها می‌خواهیم که منطبق با واقعیات اخبار را منتشر کنند تا اطلاع رسانی‌ها از این طریق ثمربخش‌تر واقع شود و شاهد کاهش آمار این بیماری در کشور باشیم.
 
کلمات کلیدی : وزارت بهداشت + سرطان + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.