نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432075
جوابیه نظام پزشکی در پی شکستن دست نوزاد حین زایمان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۲
بر اساس آنچه در جوابیه تفصیلی نظام پزشکی آمده، مشخص است که دست نوزاد حین زایمان و در بیمارستان شکسته است؛ حقیقتی که بر اساس آن رای صادر شده برای پرونده عجیب جلوه می‌کند و این سوال را به وجود می‌آورد که اگر وقوع چنین رویداد دردناکی «قصور پزشکی» نیست، چیست؟ آیا توضیح پزشکی دارد و به خانواده نوزاد ارائه شده یا به کل رویداد رخ داده انکار شده؟

به گزارش تابناک، در پی درج خبری با عنوان «شکستگی دست نوزاد به هنگام زایمان و حمایت نظام پزشکی از پزشک معالج»، سازمان نظام پزشکی جوابیه ای صادر کرد که وفق قانون عینا درج می‌گردد.


در این جوابیه که به امضای شهریار موسوی نژاد، رئیس سازمان نظام پزشکی شهریار، قدس و ملارد رسیده، ضمن اذعان ایشان به شکسته شدن بازوی نوزاد یاد شده حین زایمان، در 6 بند توضیحاتی ارائه شده و در نهایت این گونه نتیجه گیری شده که خبر درج شده «حرکت ژورنالیستی و تشویش اذهان عمومی» بوده است!


ادعایی که بر اساس آن لازم می‌دانیم توضیحی مختصر به جوابیه این سازمان منضم کرده و قضاوت را به مخاطبان واگذار نماییم؛ قضاوتی که هرچه باشد به دیده منت پذیرا خواهیم بود چراکه بر این باوریم رسالتمان چیزی جز انتشار اخبار و پیگیری گوشه ای از مشکلاتی که مردم با آنها مواجهند نبوده و نیست.


ابراز تاسف عمیق سازمان نظام پزشکی از شکسته شدن بازوی نوزاد در بیمارستان
مدیریت محترم سایت خبری تحلیلی تابناک
با سلام و احترام
خواهشمند است طبق قانون، جوابیه این سازمان را در ارتباط با خبر شماره 653188 آن سایت محترم نشر فرمائید.


در مورخه 95/10/12 خبری دراین سایت مبنی بر شکستگی بازوی نوزاد در بیمارستانی در شهریار و حمایت نظام پزشکی از پزشک متخلف نشر شده که نیاز است به موارد زیر دقت بیشتری شود:


1- این سازمان تاسف عمیق خود را از اتفاق تاثر برانگیز شکسته شدن بازوی نوزاد تازه متولد شده در حین زایمان ابراز داشته و می‌داند که این اتفاق رنجی فراوان برای والدین نوزاد به همراه داشته است.


2- پس از شکایت پدر نوزاد روند بررسی در دادسرای انتظامی این سازمان طبق آئین‌نامه‌ها و قوانین رسیدگی در دادسرا همراه با درخواست و دریافت کلیه اسناد و مدارک بیمارستانی و هم چنین درخواست کارشناسی از متخصصین معتمد این رشته برای بررسی موضوع انجام داده که بعد از جمع بندی تمامی اسناد-مدارک و توضیحات شاکی و مشتکی عنه، در نهایت دادسرا به این نتیجه می‌رسد که قصور پزشکی واقع نشده است.


3- طبق آنچه در قانون جهت احقاق حق هر یک از طرفین شکایت دیده شده است، پدر نوزاد از حق خود جهت اعتراض به رای دادسرا استفاده کرد و پرونده مجددا به هیات بدوی انتظامی که نماینده قوه قضائیه و پزشکی قانونی نیز در آن حضور دارند ارجاع می‌گردد، که در آنجا نیز با بررسی مجدد کلیه اسناد و مدارک و اخذ مجدد توضیحات شاکی و مشتکی عنه، در نهایت عملکرد عامل زایمانی را مطابق موازین علمی دانسته و رای برائت از اتهام انتسابی صادر کرده است.


4- متاسفانه بخشی از آنچه در گزارش این سایت به نقل از پدر نوزاد آمده، مطابق با واقعیت نیست و اقدامات لازمه در همان اتاق زایمان برای نوزاد انجام شده است.


5- هم چنان که در ذیل رای هیات بدوی نیز آمده است حق اعتراض به این رای نیز برای هر یک از طرفین شکایت وجود دارد.


6- در هر شکایت دو طرف وجود دارد که در نهایت با صدور رای، یک طرف خشنود و طرف دیگر ناخشنود از رای می باشد. اگر بنا باشد که هر کس که از رای صادره از دستگاههای قانونی دارای صلاحیت رسیدگی ناراضی باشد و به فرافکنی موضوع و زیر سوال بردن صلاحیت آن نهاد اقدام کند، علی القاعده امکان برقراری نظم و آسایش در جامعه مختل شده و بی نظمی بر جامعه حاکم خواهد شد.


این سازمان امید دارد در موارد مشابه به جای حرکت ژورنالیستی و تشویش اذهان عمومی که در نهایت منجر به آسیب اعتماد بین پزشک و بیمار می‌گردد، با بررسی شواهد و مدارک و کسب اطلاع از محتوای قضیه، به نقدی دلسوزانه نسبت به موضوع اقدام شود.

 

دکتر شهریار موسوی نژاد رئیس سازمان نظام پزشکی شهریار، قدس و ملارد

 
توضیح «تابناک»
بر اساس آنچه در جوابیه تفصیلی نظام پزشکی آمده، مشخص است که دست نوزاد حین زایمان و در بیمارستان شکسته است؛ حقیقتی که بر اساس آن رای صادر شده برای پرونده عجیب جلوه می‌کند و این سوال را به وجود می‌آورد که اگر وقوع چنین رویداد دردناکی «قصور پزشکی» نیست، چیست؟ آیا توضیح پزشکی دارد؟ و اگر دارد، آیا این توضیح به خانواده نوزاد ارائه شده یا به عکس، رویداد رخ داده مکتوم مانده و پای مسائلی مانند ابتلای نوزاد به بیماری ای خاص به میان آمده است؟


اینها پرسش‌هایی‌ست که در انتهای خبر «تابناک» درج شده و بر اساس آن انتظار می‌رفت بخشی از توضیحات سازمان نظام پزشکی به پاسخ به این ابهامات اختصاص داده شود. انتظاری که دست کم در جوابیه فوق پاسخ داده نشده و به جای آن، مسئولان سازمان نظام پزشکی ترجیح داده‌اند که رسانه را بابت انتشار این خبر تلخ، متهم به «تشویش اذهان عمومی» نمایند.


شاید از این رو که در باورشان این گونه شکل گرفته که انتشار واگویه ها و دردهای مردم، یا در قالب تشویش اذهان قرار دارد و یا احتمالا بی ارزش و صرفا ژورنالیستی‌ست. باوری که تنها بر اساس آن می‌توان نتیجه گرفت «در شکایت های مطرح شده دو طرف وجود دارد که در نهایت با صدور رای، یک طرف خشنود و طرف دیگر ناخشنود از رای خواهد شد»؛ انگار نه انگار که ملاک از داوری و قضاوت در بررسی شکایت ها، نه خشنودی و ناخشنودی طرفین، که اجرای عدالت است. عدالتی که گاه ممکن است هر دو طرف پرونده از جاری شدنش خشنود شوند و گاه بالعکس، اما کسی نخواهد توانست بابت این موضوع به «عدالت» خرده بگیرد!
 
کلمات کلیدی : قصور پزشکی+شکستن دست نوزاد+نظام پزشکی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۸:۴۳:۴۹
وای بحال کسی که از پزشکان انتقاد کند؟ (4102551) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۱:۱۹:۴۹
خدایش این ديگه بی انصافيه. دیستوشی بوده. آفرين به پزشک و ماما که مادر و نوزاد زنده اند.تصور کنید زایمان و فشار ناشی از اون در چه حد بوده که بازو شکسته. (4102762) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۰۱:۴۸
بابا جان بعضی زایمان ها بعلت بزرگی بچه و گیر کردن امکان فوت مادر و نوزاد داره که طبق کار علمی و ثبت شده باید با شکستن بازوی نوزاد امکان عبور از کانال فراهم شود و جان مادر و نوزاد رو نجات داد. این در تمام کتاب ها و مراجع علمی وجود داره.
عدالت در قضاوت نیز مهمه. نباید بدون داشتن اطلاعات حرف زد. (4103473) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۱۳:۱۵
از جوابیه سازمان مربوطه من نتیجه گرفتم که خود نوزاد از عمد دستش را شکسته. (4102586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۱۴:۵۰
دوستان. تو آمریکا هم 4.5 مورد از هر هزار زایمان این اتفاق می افته و دليلش هم عدم انطباق لگن و اشکال مختلف اونه، با ی سرچ ساده این موضوع به راحتی قابل دسترسی است. (4102589) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۳:۵۰:۱۶
یعنی پزشک وظیفه نداره برای این عوامل تدبیری بیندیشه؟ (4103084) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۳۰:۰۱
چرا اما هیچ وقت به صفر نمیرسه اگه قرار بود برسه تو آمریکا میرسید.پزشکی که ثابت نیست همه چیز متغیره. (4103509) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۲۳:۵۶
واقعا مايه تاسف هست (4102606) (alef-13)
 
صمد
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۲۴:۱۵
مشخصه که دیستوشی زایمان بوده. پدر نوزاد باید از پزشک تشکر کنه که تونسته دستوشی رو مدیریت کنه و جان نوزاد رو نجات بده. ولی نا آگاهی و جو سازی علیه پزشکان باعث شده که در عوض بره شکایت کنه.
پ.ن می دونم که بازم منتشر نمی کنید در راستای رسالت پزشک ستیزیتون (4102609) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۳۳:۴۲
کاری به پزشکان نداشته باشید وظیفه این افراد فقط دریافت پول است و بس
بندگان خدا در مضیقه هستند و دچار مشکلات مالی هستند
کارانه های چند ده میلیونی هم پاسخگو زندگی این افراد نیست
خدا بهشون کمک کنه
مستضعف هستند دیگه (4102621) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۴۳:۰۵
ظاهرا طبق این گزارش فقط در صورتی که پزشک مربوطه محکوم شود عدالت اجرا شده ولا غیر! (4102638) (alef-13)
 
الهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۵۰:۰۹
حکومت رابطه بجای ضابطه و قانون در تمام سطوح و میان اغلب اقشار جامعه یکی از مشکلات ریشه دار و عمیقی است که این مملکت بشدت از آن رنج برده و می برد. نمونه متداول آن هم اینکه اغلب ما در هنگام برخورد با یک مشکل قانونی بدنبال راهی برای دور زدن قانون از طریق پارتی، آشنا، رشوه، ... هستیم.

در این مورد خاص نیز بنظر می رسد سازمان نظام پزشکی شهریار و بطور خاص رییس آن ترجیح داده اند هوای همکاران پزشک و پرستار خود را داشته باشند، چه قطعا بر این امر واقفند که روزی ممکن است به خدمات، رای و ... ایشان به عنوان پزشک یا در همان منصبی که خود اکنون به آن منتصبند نیاز پیدا کنند.

دلایل بروز و تسری این ناهنجاری که مختص قشر خاصی نیز نمی باشد نیاز به بررسی و تحقیق اکادمیک دارد اما انچه بطور قطع می توان اظهار نمود این است که تا وقتی قانون مداری در اکثریت جامعه نهادینه نشود وضعیت به همین صورت باقی خواهد بود. (4102645) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۱:۱۷:۲۵
به نظر آدم منطقی میرسی، توصیه میکنم ی سرچ ساده در مورد این موضوع و شکستگی حین زایمان طبیعی داشته باش بعد مطمئنم نظرت عوض ميشه (4102755) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۰:۵۰:۳۴
متأسفانه موارد زیادی از آسیب رسیدن به نوزاد در هنگام زایمان در شهر بوشهر هم طی این مدت که سزارین ممنوع شده و به طور عجیبی حتی مادرانی که مشکل پزشکی دارند هم تا پول هنگفت پرداخت نکنند سزارین نمیشوند اتفاق افتاده. خود بنده شاهد شکسته شدن دست نوزاد در شهریور امسال در بیمارستان تأمین اجتماعی بوشهر بودم که به علت وزن بالای چهار کیلوی نوزاد و عدم تشخیص پزشک محترم مبنی بر لزوم سزارین نمودن مادر این اتفاق افتاد. عجیب تر از آن نوزادی بود که به علت بلند بودن ناخن های مامای محترم! بعد از دنیا آمدن تمام صورت و بدنش خراشیده شده بود. صحنه ای که دل هر انسانی را به درد می‌آورد. ظلم به ناتوان ترین انسانی که تازه به این دنیای پرآشوب وارد شده هیچ توجیهی ندارد. متنها اینجا چون شهر محرومی است صدای کسی به جایی نمیرسد... (4102728) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۳:۵۱:۲۵
وای !!! (4103085) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.