نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 330177
مناظره جنجالی جمهوریخواهان/ ترامپ هو شد/ ۱۴ بار اشاره به نام ایران
بخش خارجی الف، 18 دی 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۸
مناظره جنجالی نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر موضوعات زیادی متمرکز شد و این بار ۱۴ بار به نام ایران اشاره شد. این مناظره که در منچستر ایالت نیوهمپشایر برگزار شد، چهار روز قبل از برگزاری انتخابات درون حزبی در این ایالت برگزار شده است.
مناظره جمهوری‌خواهان حاشیه‌های زیادی داشت و مارکو روبیو به شدت مورد انتقاد رقبای خود قرار گرفت و دونالد ترامپ زمانی که به جب بوش گفت ساکت باشد، توسط حاضران هو شد. ترامپ گفت تکنیک‌های بازجویی بدتر از غرق مصنوعی را می‌آورد.

شبکه بی بی سی گزارش کرد، کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی در این مناظره در انتقاد بسیار شدیدالحن، روبیو را بی تجربه و خام که از روی نوشته متن را می‌خواند، توصیف کرد. روبیو که سناتور ایالت فلوریدا است همچنین مورد انتقاد شدید دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان قرار گرفت و در عوض با حمله به باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، مقابله به مثل کرد.
+
این مناظره که به میزبانی شبکه ای بی سی نیوز برگزار شد، شروع عجیب و غریبی داشت زیرا زمانیکه بن کارسون نامزد جمهوری‌خواه و جراح بازنشسته آماده می‌شد که مجریان برنامه او صدا کنند و وارد صحنه شود، مجریان ای بی سی نیوز، سناتور تد کروز را صدا کردند و او مجبور شد که در جای خود منتظر بماند.

زمانیکه مناظره جریان پیدا کرد، اختلافات نامزدهای جمهوری‌خواه درباره موضوعاتی چون امنیت ملی، مهاجرت و سقط جنین برجسته شد. ترامپ که در نظرسنجی‌های نیوهمپشایر پیشتاز است، اعلام کرد که تکنیک‌های بازجویی بدتر از غرق مصنوعی را بازمی‌گرداند.
حاضران در مناظره زمانی به هو کردن ترامپ پرداختند که او در حین تبادل نظر تؤام با خشم با جب بوش بر سر تصرف اموال خصوصی توسط دولت به بوش گفت که ساکت شود. جب بوش گفت که اگر لازم باشد علیه کره شمالی حمله پیش‌دستانه صورت می‌دهد و کریستی در خصوص موضوع سقط جنین با باقی رقبای خود اختلاف نظر داشت و گفت که در صورت تجاوز و زنای محارم، از سقط جنین حمایت می‌کند.

۱۴با اشاره به ایران
تد کروز، یکی از نامزدها جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که در انتخابات درون حزبی ایالت آیووا جایگاه اول را کسب کرد با متهم کردن ایران برای تلاش برای نابود کردن آمریکا گفت که وقتی رهبران ایران شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند، واقعاً از گفتن این شعار منظور دارند و ما به رئیس‌جمهوری نیاز داریم که داوری و راه‌حلی برای امن نگه داشتن این کشور در مقابل تروریست‌های اسلام‌گرای افراطی داشته باشد.
وی ضمن فاجعه‌بار خواند توافق هسته‌ای با ایران گفت: «این توافق هسته‌ای ایران بسیار فاجعه‌بار است و به همین دلیل است که من اعلام کرده‌ام که در همان روز اول که رئیس‌جمهور شوم، این توافق هسته‌ای با ایران را طوری پاره می‌کنم که پنج سال دیگر مجبور نباشیم بنشینیم و درباره پرتاب موشک ایران در زمانیکه به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کردند، چاره‌ای بیاندیشیم. خطرات آن مسئله بسیار زیاد است.

مارکو روبیو دیگر نامزد جمهوری‌خواه که در انتخابات درون حزبی ایالت آیووا جایگاه سوم را به خود اختصاص داد نیز به ایران اشاره کرد و گفت: بگذارید یک بار و برای همیشه به این داستان پایان دهیم که باراک اوباما نمی‌داند که چه دارد می‌کند. او دقیقاً می‌داند که چه می‌کند. باراک اوباما یک تلاش سیستماتیک برای تغییر این کشور انجام می‌دهد تا آمریکا را بیشتر شبیه بقیه جهان کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که او توافق با ایران را تصویب کرد. این یک تلاش سیستماتیک برای تغییر آمریکا است. وقتی رئیس‌جمهور آمریکا شوم، از تمامی چیزهایی که آمریکا را به بزرگترین کشور جهان تبدیل کند، استقبال می‌کنیم و برای کودکان خود آنچه را که شایسته آن هستم، برجای می‌گذاریم و آن تنها بزرگترین کشور در تاریخ جهان است.

همچنین روبیو در بخش‌هایی از سخنان خود به مشکلاتی که هم‌اکنون کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس با‌ آمریکا دارند، گفت: مشکل با نیروهای سنی در منطقه این است که آنها به این دولت اعتماد ندارند. این دولت قراردادی را با یک دشمن فانی و شیعه در ایران منعقد کرد. در نتیجه همکاری با آنها (کشورهای سنی منطقه) را دشوار کرد.

جان کسیچ نیز در سخنان خود به ایران اشاره کرد و بعد از آنکه همچون کروز به موضوع پرتاب موشک دوربرد کره شمالی اشاره کرد، گفت: ما باید تحریم‌هاییی را علیه کره شمالی و ایران تحمیل کنیم زیرا آنها قادر به تغییر پول هستند. آنها می‌توانند پول را ارسال و دریافت کنند.

جب بوش یکی از نامزدها جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز ضمن انتقاد از دستگیری ملوانان ایرانی که وارد آبهای ایران شده‌ بودند، گفت: ما شاهد رفتار شرم‌آور با ملوانان خود بودیم و این نشانه ضعف بود و پیام ضعف را به سراسر جهان القا کرد. ما باید از تمامی نفوذ ممکن برای بازگرداندن این دانشجو به کشور استفاده کنیم.

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات آتی آمریکا در این مناظره از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و گفت: فردی که بخوبی وارد تعامل می‌شود، هرگز توافق اینچنینی که با ایران صورت گرفت را منعقد نمی‌کرد. شما باید تمامی افراد کنگره را وارد عمل می‌کردید و موفقیت آنها را کسب می‌کردید و توافق آنها را در آنچه می‌خواهید به دست می‌آورید و این بخشی از حاصل آوردن توافق است. شما نمی‌توانید کاخ سفید را ترک کنید و به هاوایی بروید و برای مدت سه هفته گلف بازی کنید و بعد هم انتظار داشته باشید که یک معامله‌ساز باشید و بتوانید یک توافق حاصل آورید. این روش به هیچ عنوان کارساز نیست. شما باید افراد را وارد عمل کنید و آنها را به آغوش بگیرید و ببوسید و کاری کنید که توافق حاصل شود و به این روش می‌توانید توافقی که به دنبال آن هستید را حاصل آورید.
بر اساس نظرسنجی ها دونالد ترامپ برنده انتخابات مقدماتی نیوهمشایر خواهد بود و مارکو روبیو در جایگاه دوم و تد کروز در جایگاه سوم قرار خواهند گرفت. هر حزب رسماً نامزد ریاست‌جمهوری خود را در گردهمایی ماه ژوئیه در واقع چهار ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا اعلام می‌کنند.انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز ۸ نوامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود.
 
کلمات کلیدی : ترامپ ، دونالد ترامپ ، نامزد انتخابات آمریکا ، آمریکا ، تد کروز ، برنی سندرز
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۱۸:۱۷:۵۸
دعا کنین جمهوریخواهان رای نیارن وگرنه ایران قطعا
وارد جنگ و شرایط سختی میشه که خدا رحم کنه (3529743) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۱۸:۲۱:۲۱
حالا باید خوشحال باشیم که 14 بار اسم کشورمون تو مناظره یه کشور دیگه برده شده؟

چند بار اسم آلمان، ژاپن، کره جنوبی و خیلی کشورهای پیشرفته دیگه برده شده؟

این برده شدن اسم بنظرم اصلا نشانه خوبی نیست و بیانگر وجود مشکل است (3529747) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۱۸:۲۴:۲۶
این انتخابات امریکا مضحکترین در دنیاست . یک مشت دلقک را می اندازند وسط تا چرت و پرت بگویند و اخرش هیلاری را ان میکشند بیرون و میگویند برای اولین بار صاحب رئیس جمهور زن شدیم . (3529752) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۲۱:۲۸:۱۸
باور کنید دعوای زرگری نیست و همچنین دعا کنید که سنندز از هیلاری کلینتون ببرد تا در دموکرات ها ایده آل آنان بیاید..سنندز نرم ترین مواضع در برابر ایران و جمهوری اسلامی را دارد و یک میانه رو و یا حتی اصولگرا معتدل معتقد به اصلاحات می تواند با وی گفت و گو کند وگرنه مابقی شمشیر را از رو بسته اند حتی هیلاری کلینتون!!!! (3530116) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۰۱:۳۴:۵۲
متوهمی ! دوست داشته باشیم یا نباشیم انتخابات آمریکا مهندسی شده نیست . یادم نمیره سری قبل رییس جمهور محبوب و کاردان دنیا در مطبوعات اعلام کرد امکان ندارد یه سیاه پوست رییس جمهور آمریکا بشود !

این توهمات رو کنار بگذارید . خدا رو شکر آمریکاست و گرنه می گفتید انگلیسا دارن انتخابات رو مهندسی می کنن (3530524) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۲۳:۵۱:۲۷
اول اینکه آمریکا ادامه انگلیس هست و حدود دو سوم از 320 میلیون آمریکایی انگلیسی هسنتند.
دوم هم اینکه برای پی بردن به این مسئله که انتخابات در آمریکا مهندسی شده یا نه فقط کافی هستش که به صحبت های اندیشمندان آمریکایی که منتقد حکومت این کشور هستند گوش کنید تا ببینید که چطور کلان سرمایه داران غربی مثل خاندان های راکفلر، روچلید، منندز و مجامع مخفی مثل بوهمین گرو، بیلدربرگ، کمیته 300 و باشگاه رم چطور تصمیمات کلان در زمینه های مختلف رو می گیرند و سیاستمدارنی که مثلا انتخاب می شوند قبلش به این افراد صاحب قدرت و ثروت تعهد دادند که همانها رو پیاده کنند و قدرت اینکه خلاف این سیاستگذاری ها کار دیگری بکنند ندارند. (3532458) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۲۰:۰۰:۱۱
تضعیف و نادیده گرفتن تلاشهای اخیر تیم دموکرات اوباما برای حل مشکلات فی مابین ایران و امریکا بزرگترین اشتباهی است که تا بحال انجام شده و اگر در یازده ماه پیش رو هم به همین منوال ادامه یابد با تضعیف سیستماتیک موضع دموکرات ها نزد رای دهندگان امریکایی احتمال رای اوری جمهوری خواهانی که خواهان جایگاه قویتری و ترجیحا" اول برای امریکا در جهان از طریق تقویت میلیتاریسم مداخله گر هستند ، بیشتر خواهد شد و دستاورد توافق برجام هم در میان مدت تضعیف شده و به تدریج از دست خواهد رفت و بازی به دوران حاکمیت خاندان بوش بر خواهد گشت و شرایطی که منجر به انتخابات 76 شد. گر چه بنا به منافعی ، برخی جناح ها در هر دو کشور به شدت خواهان بازگشت به آن دوران هستند. (3529956) (alef-13)
 
امير
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۲۱:۱۵:۱۴
به نظر من تا ژوئيه چهار ماه مانده خيلى ديره اى كاش زودتر برگزار ميكردن تا كانديداى نهايى رو اعلام كنن (3530099) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۲۱:۲۷:۱۲
هر وقت اسم ما را نبردند بايد خوشحال باشيم ، (3530114) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۲۲:۰۱:۲۳
دستگیری ملوانان آمریکایی و انتشار تصاویر تحقیر امیز آنان جایزه ای به جمهوری خواهان جنگ طلب بود. (3530176) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۰۱:۰۲:۱۹
اكر كسي فكر كنه با اومدن جمهوري خواهها برجام نقض ميشه اشتباه نكنه،،،
اونا تصميمات بزرك رو در اتاقهاي فكر كه نظريه سازهاشون نشستن منعقد و تصويب ميكنن و اجراش رو به دولت ميسبارن
با تغيير حذب حاكم تصميمات بزرك تغيير نميكنه
اونا در اجماع جهاني عليه ايران به مشكل خوده بودن و براي حفظ ظاهري تحكم بر دنيا مجبور به تعامل شدن (3530495) (alef-13)
 
کوروش
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۰۸:۳۸:۰۵
دوستان عزیز بدون اراده پروردگار عالم برگی به زمین نخواهد رسید . سرزمین مقدس ایران در طول تاریخ اگرچه حیاتش گاها به تار مویی رسید ولی هرگز این تار مو پاره نگردید . بی شک اراده خالق هستی آن است که این سرزمین و مردمش به حیات خود تا روز موعود ادامه دهد پس نگران بالا و پایین پریدن های مشتی حقیر با رفتاری کودکانه هرگز نباشید و فقط و فقط به خدای بزرگ فکر و اندیشه و تکیه نمایید که آن معید در کتاب های آسمانیش و در یعنی قران کریم وعده داده است نگران مکرها نباشید چراکه مکر او بالاترین مکرهاست و سرانجام زمین جایگاه و ماوی خوبان خواهد بود نه ابلیسان. (3530722) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.