توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425875
مطالبات بیمه سلامت ایران به ۴۵۰۰ میلیارد تومان رسید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۸
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سازمان بیمه سلامت با ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مطالبات پرداخت نشده وارد سال ۹۶ می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد جواد کبیر امشب در جمع خبرنگاران آذربایجان غربی اظهار داشت: در اردیبهشت سال 93 که آهنگ پوشش بیمه همگانی در کشور نواخته شد 11 میلیون نفر فاقد بیمه تحت پوشش بودند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت 68 درصد هزینه توسط سازمان بیمه پوشش داده می‌شد که با اجرای طرح 79.8 درصد رسید و 12 درصد بار ناشی از هزینه‌های مربوط به بیمه شدگان به سازمان بیمه سلامت منتقل شد.

وی افزود: سقوط یکباره قیمت در سال 93 سبب شد تا 600 میلیارد تومان از منابع مصوب بیمه سلامت ایران در سال 93 محقق نشود به طوری که در پایان سال 93 به میزان یک هزار و 415 میلیارد تومان مطالبات پرداخت نشده به مؤسسات وجود داشت.

کبیر بیان کرد: سازمان بیمه ایران با بار 2 هزار و 100 میلیارد ریال مطالبات سال 94 را آغاز کرد، از سال 92 به 93 اعتبارات بیمه سلامت ایران 66 درصد و از سال 93 به 94 حدود 12 درصد رشد داشت در مجموع رشد 78 درصدی اعتبارات بیمه ایران نتوانست کفاف نیازهای را در سال 94 دهد.

وی گفت: سازمان بیمه ایران در پایان سال 94 به میزان 5 هزار و 700 میلیارد تومان مطالبات پرداخت نشده داشت و بودجه سال 95 نیز برابر با 5 هزار و 860 میلیارد تومان بود و تمام منابع از محل درآمد عمومی برای سازمان بیمه سلامت مصوب شده بود پیش خور و صرف پرداخت مطالبات شد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات اصلی بیمه سلامت ایران این است که هزینه‌های تحمیل شده به سازمان بیمه متناسب با منابع نیست و باید در نظام تأمین منابع دگرگونی ایجاد شود.

کبیر افزود: با وجود اینکه اعتبارات پایدار مصوب شد اما محقق نشد به طوریکه 10 درصد هدفمندی یارانه تا 4 هزار و 800 میلیارد تومان مصوب ولی محقق نشد.

وی به تجمیع منابع اشاره کرد و اظهار داشت: دولت باید در برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 96 به آن بپردازد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: عدد مصوب در بودجه سال 96 گویای نیاز سازمان نظام سلامت نیست اما نسبتی معقول از سرانه واقعی در منابع خود دیده می‌شود.

کبیر خاطر نشان کرد: تا امروز 82 درصد از منابع سال 95 هزینه شده است و 8 هزار میلیارد تومان اوراق قرضه نیز به منابع تبدیل شده تا کفاف مطالبات را داشته باشد از این اوراق 4 هزار میلیارد تومان دریافت و به مؤسسات طرف قرارداد پرداخت شده است به طوریکه مطالبات بخش دولتی سال 94 به اضافه مواردی دیگر تسویه شده و منتظر هستیم تا با 4 هزار میلیارد تومان دیگر مطالبات تا مهر ماه 95 تسویه شود.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: این سازمان با 4 هزار و 500 میلیارد تومان مطالبات پرداخت نشده وارد سال 96 می‌شویم.
 
کلمات کلیدی : بیمه سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.