توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487976
بخشی از جنگلها و مراتع ۱۲ استان در تعطیلات اخیر در آتش سوخت
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها از حریق مراتع و جنگلهای برخی استانها در تعطیلات اخیر خبر داد و گفت: بیشترین آتش‌سوزیها در خوزستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، فارس، کرمان، همدان، ایلام، قزوین، کرمانشاه، کردستان و اصفهان رخ داد.

سرهنگ قاسم سبزعلی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا درباره میزان آتش‌سوزی جنگلها و مراتع  در تعطیلات روزهای گذشته اظهار کرد: متاسفانه در روزهای گذشته با توجه به افزایش سفرهای بین استانی، تعطیلات عید فطر و آغاز فصل تابستان شاهد برخی آتش‌سوزیها در بعضی جنگلها و مراتع نقاط بحرانی بودیم.

وی ادامه داد: بیشترین آتش‌سوزیهای جنگلها و مراتع در روزهای گذشته در استانهای خوزستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، فارس، کرمان، همدان، ایلام، قزوین، کرمانشاه، کردستان و اصفهان به‌وقوع پیوست.

فرمانده یگان حفاظت سازمان‌ جنگلها خاطرنشان کرد: افزایش دما، خشک شدن پوشش گیاهی، کاهش رطوبت در جنگلها و کم‌ توجهی برخی از مسافران بخشی از عوامل آتش‌سوزی روزهای اخیر در جنگلها و مراتع بوده است.

به گفته سبزعلی، گاهی اوقات گردشگرانی که برای تفریح به جاده‌ها، جنگلها و مراتع مراجعه کرده‌اند دقت لازم را در زمان روشن و خاموش کردن آتش نداشته‌اند و حتی جرقه‌ای کوچک یا آتش روشن یک نخ سیگار، وسعت زیادی از مرتع یا جنگلها را به آتش کشیده است.

  وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در روزهای گذشته نیز بی‌دقتیهای برخی گردشگران، حادثه‌های آتش‌سوزی مراتع و جنگلها را در چندین استان زاگرسی و گلستان به بار آورده است که وسعت و سطح حریق در استان خوزستان بیش از سایر مناطق بوده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان‌ جنگلها به حریق استان خوزستان در اندیمشک و باغ ملک اشاره کرد و توضیح داد: افزایش دمای هوا و صعب‌العبور بودن منطقه جنگلی و مرتعی اندیمشک در استان خوزستان، عملیات اطفای حریق را با مشکل مواجه کرده بود که خوشبختانه با بهره‌گیری از نیروهای مجرب و چندین فروند بالگرد این آتش‌سوزی را مهار کردیم.

سبزعلی افزود: عملیاتهای اطفای حریق در روزهای گذشته به‌ویژه در خوزستان و سایر نقاط ذکر شده با همکاری و تعامل ستاد کل نیروهای مسلح، نیروهای کشوری و لشکری، ارتش، سپاه، ناجا، جوامع محلی و سایر نیروهای عملیاتی انجام گرفت که خوشبختانه توانستیم به توفیقات زیادی دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: سعی داریم تا با اقدامات فنی، پیش‌بینی مناطق بحرانی، بهره‌گیری از نیروهای فصلی و ...آتش‌سوزی جنگلها و مراتع را کاهش دهیم و در این راه نیز نیازمند آگاه سازی بیشتر مردم و مسافران هستیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان‌ جنگلها تاکید کرد: در حال حاضر تمام نیروهای جنگلبانی و محیط‌بانی در آماده‌باش کامل هستند و امیدواریم شاهد کاهش آتش‌سوزی در جنگلها و مراتع باشیم و مردم و مسافران نیز همراهی بیشتری در حفظ و حراست جنگلها و مراتع داشته باشند.
 
کلمات کلیدی : حریق + آتش‌سوزی + جنگل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.