نظر منتشر شده
۴۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471874
نگاهی به مواضع حسن روحانی در مناظرات؛
از دیپلماسی مذاکره تا گفتمان مجادله!
محمدصادق کلبادی، ۲۴ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳
روحانی که مرکب دولتش را با افسار اعتدال زین کرده بود و مرام سیاسی اش را در مروت با دوستان و مدارای با دشمنان تعریف کرده بود پس از نخستین مناظره ی انتخاباتی، آرام آرام چهره ای متفاوت از آنچه که انتظار می رفت را از خود به نمایش گذاشت. اوکه در سال 92 ، شهردار تهران و دیپلمات انقلابی مورد حمایت طیف اصولگرایان را به عنوان اصلی ترین رقیب خود برای رسیدن به پاستور در مقابل داشت، این‌روزها کارنامه چهار ساله دولتش را جدی ترین رقیب و شاید اصلی ترین مانع تداوم دولت خود احساس می‌کند. کارنامه ای که به ظن بسیاری از منتقدان، صلاحیت تداوم دولتش را از وی سلب کرده است.

از همین رو پس از مناظره دوم و بخصوص پس از روبرو شدن با کارگران خشمگین معدن آزادشهر و جدی تر شدن انتقادات، کلام او نیز رنگی دیگر به خود گرفت و مشی اعتدال و دیپلماسی مذاکره را  کنار گذاشت و در مقابل ادبیاتی صریح تر و لحنی شدیدتر را در برابر  رقبایش برگزید، اتفاقی که صدای  همفکران ومنتقدانش را بیش از هرزمان بلندتر ساخت.

اما از آنجایی که موضوع مناظره سوم، همان پاشنه آشیل دولت روحانی محسوب می‌شد او با انتخابی هوشمندانه با کمک کاندیدای پوششی خود، جهانگیری، زمین بازی را از اقتصاد به سمت مسائل سیاسی سوق داد هرچند شیوه ی تهاجمی برخی از رقبایش هم ناخواسته شرایط را برای چنین تغییر موضعی هموار ساخت تا روحانی نشان دهد همچنان چشم امید به جلب آراء خاموش و خاکستری دارد .

 او به خوبی می دانست که آراء حسابگر و تحلیلی در مقابل آراء هیجانی که در هراس از رقیب به صندوق ها ریخته می شوند!  سهم کمتری را در پیروزی نامزدها ایفا می کنند از همین رو عطای گفتمان عقلانیت و اعتدال را به لقایش بخشید و اینگونه، فضای میدان مناظره از گفتمان پرسش و پاسخ به سمت محاکمه کشانده شد. هرچند روحانی در مقام رئیس جمهور باید نسبت به عملکرد دولتش پاسخگوباشد اما متاسفانه برای سومین بار میدان مناظره با دادگاه اشتباه گرفته شد و عملکرد دولت بار دیگر به حاشیه رفت. شاید بهتر بود رئیس جمهور پیش از این ها فکری به حال « حسین فریدون» و اقدامات شبهه برانگیزش می کرد تا در چنین تنگنایی قرار نگیرد.

قرار گرفتن روحانی در تنگنا باعث آن شد تا برای رهایی از آن، بار دیگر «بگم بگم» های معروف، این بار از سوی او تکرار شود تا فضای مناظره به جای تنویر افکار عمومی در مسیر تخریب اذهان و بدگمانی مردم نسبت به آنچه که در دولت و سپهر سیاسی ایران می گذرد، قرار بگیرد. هرچند نمی توان یک سویه به قاضی رفت اما روحانی به عنوان رئیس دولت مستقر موظف به پاسخگویی و دفاع از عملکرد چهارساله اش است نه پرده پوشی و فرافکنی.

 بدین ترتیب شوربختانه مناظراتی که باید فضایی برای نقد راهکارها و برنامه های نامزدها را فراهم می ساخت، به محلی برای افشاگری و تسویه حساب های جناحی مبدل شد تا در عمل هیچ قوایی از گزند آن مصون باقی نماند. سرانجام هم ماحصل ساعتها مناظره یا شاید مجادله نامزدها تنها انبوهی از اتهام و ادعای ثابت نشده و آمار کاملا متناقض و واژگان خشم آلودی بود که برای مشتی رأی  مطرح شد.با این همه بنظر می رسد روحانی پیش از ورود به کارزار انتخابات باید بیش از اینها به عملکرد دولت و حتی نزدیکانش می‌اندیشید و پیش بینی چنین روزهایی را می کرد تا برای پیروزی در انتخابات به  ناچار برای جلب آراء خاموش، دیپلماسی مذاکره و اعتدالش را زیرپا نگذارد، از این رهگذر شایسته آن بود که خود رویه ی غلط برخی از سیاسیون گذشته را تکرار نکند همانطوری که در مناظره نخست پاسخ تندترین انتقادات رقبایش را با حلم و بردباری داد، مردم خود قادر به قضاوت بودند.
 
کلمات کلیدی : مناظره+مناظره انتخابات ریاست جمهوری+ ‌مناظره سوم+ مناظره اقتصادی+انتخابات ریاست جمهوری+روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۳۸:۴۶
رییسی محبوب تر شد ، خلاف نظر مشاوران تندرو روحانی. مردم از بگم بگم متنفرند. (4351079) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۴۸:۴۴
روحانی که دم از دیپلماسی مذاکره و اخلاق مداری در قبال بیگانگان و کافران میزند . آیا مسلمانان داخلی را نباید با اخلاق و دیپلماسی مذاکره قانع کرد . آیا مردم را نباید با اخلاق خوب پاسخ داد ؟؟؟؟؟؟؟ (4351390) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۳۷:۱۸
روحانی کارو تموم کرد براحتی رای میاره (4351604) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۵۷:۳۱
اونی که بی اخلاقی رو شروع کرد رییسی و قالیباف بودن. (4351726) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۷:۵۸:۰۳
روحانی کارو تموم کرد و خیلی راحتتر از قبل رییس جمهوره (4352264) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۳۹:۳۲
برای ماندن در قدرت ، به هر وسیله ای چنگ می زنند. روحانی همان احمدی نژاد است‌ (4351083) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۴۲:۲۱
امید مستضعفان روحانی قهرمان (4351636) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۷:۵۸:۲۹
روحانی امید محرومان (4352265) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۹:۵۸
درود بشرفت (4353852) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۴۱:۴۲
شما برو به او کاندیداهای محبوبت بگو مردم رو با لفظ بدبخت خطاب قرار ندن و اون حرف های زشت مثل کثافت کاری و عقل نداری و اینا رو نگن...روحانی تازه مدارا کرد...ضمنا از کی تا حالا رای به جریان شما عقلانیت شد و رای ماها به روحانی هیجانی؟!!! (4351096) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۸:۰۰:۱۰
دیگه همه چیز تموم شد روحانی پیروزیت مبارک (4352276) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۴۴:۵۷
دعوت به مدارا فقط برای کدخدا و زیر مجموعه اش است نه با هموطنان (4352925) (alef-3)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۱:۳۵:۴۲
وقتی که بدبختی رو با تموم وجودت حس کردی، اونوقت نسبت به این که یکی بهت بگه بدبخت، اینقدر حساس نمیشدی؟ خیلی مونده تا از بابات پول نگیری و خیلی چیزا رو درک کنی. (4353519) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۴۷:۳۲
این فضایی بود که از طرف رقبا تحمیل شد به روحانی (4351116) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۷:۵۸:۳۳
اگه اخلاق داشت اینجور صحبت نمیکرد.
صداقت برنده است نه تذویر و فریب (4352266) (alef-3)
 
نامجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۴۸:۵۰
اگرتبلیغات حسن روحانی که ازصداوسبماپخش میشوددقت کنیدبانوان شال بنفش دارند این شال بنفش مارک ترکیه است ورو شال نیزهک شده است یعنی توزیع شال وارداتی ترکیه درتبلیغات حسن روحانی.
تعداداتوبوس ازدانشگاه تااستادیوم آزادی .کاروان اتوبوس شهری به شهری دیگر
حال حسن روحانی کارهایی راکه خودانجام می دهد رابه رقیب نسبت میدهد (4351126) (alef-2)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۵۰:۰۲
فرض بگیریم ایشان دوباره رئیس جمهور شد با این صحبتهایی که زمان انتخابات کرده وجبهه گیریها علیه نهادها و اشخاصی که در نظام نفوذ و مراتب بالایی دارند چگونه میخواهد کشور را به نفع حل مشکلات مردم اداره کند؟ (4351136) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۴۲:۴۵
همان گونه که اقای احمدی نژاد انجام میداد (4351642) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۶:۱۷:۳۱
اتفاقا همين حرفها در جهت حل مشكلات مردم است (4351852) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۵۴:۰۵
روحانی باید مشی خودش را دنبال می کرد و وارد بازی رقبایش نمی شد اما سکوت که از حد بگذرد بعضی ها گمان بد کنند. (4351155) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۰۵:۰۰

کیا بودن که از روز اول رو آوردن به تخریب.یه نگاهی به مناظره اول بندازین بد نیست
دکتر روحانی اصلا حالت تهاجمی نداشتن و فقط تشریح دستاوردای دولت رو میگفتن ولی آقای قالیباف از هر فرصتی برای تخریب استفاده کرد.در مناظره دوم هم که جناب رئیسی و جناب میرسلیم هم حملاتشونو شروع کردن.روحانی در مناظره دوم هم حالت تهاجمی نداشت و فقط در مناظره سوم در جواب رقبا و پس از تخریب ها گسترده صدا و سیما ، رسانه هایی همچون شما و بقیه نامزدها در حالت تهاجمی قرار گرفت که کاملا منطقیه
از خدا بترسید (4351206) (alef-2)
 
ج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۷:۵۲:۴۲
با بعضی جاهایش موافق نیستم. (4353729) (alef-3)
 
majid r
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۱۴:۱۴
همه مناظره ها رو بازبینی کنید ببینید چه کسی اول می زنه به جاده خاکی؟
همیشه روحانی و جهانگیری پاسخ آقایان رئیسی و قالیباف رو دادند (4351236) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۳۸:۲۹
حرف ما یک کلام روحانی (4351612) (alef-3)
 
Lao People
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۱۵:۳۹
روحانی هیچ رای جدیدی رو نتونست جلب کنه چون کارنامه ی خودش و اطرافیانش رو شد،مردم ما متوجه شدن که رئیس جمهورشون دغدغه ی اصلیش هرچه که باشه ،حداقل مردم نیست (4351244) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۲۶:۱۵
روحانی در این 1400 ساعتی که از عمر دولتش باقی مانده نام نیکی از خودش برجا بگذارد (4351293) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۳۵:۵۲
اشتباه محاسبه كردي حدود 1400 روز باقي مانده نه 1400 ساعت (4353273) (alef-3)
 
کامبیز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۲۹:۴۹
چه یاداشت منصفانه ای بود؟؟؟!!!!!!! آقای عزیز!گویا شما مناظرات نگاه نکرده اید!!!گویی یادتان رفته است در برابر مشی ملایم روحانی در برابر توهین ها و تخریب ها در مناظره اول،چه شوق وشعفی در اردوگاه مخالفان روحانی برپا بود!! از اینها گذشته،وقتی در برنامه زنده تلویزیونی الفاظی مانند دروغگو،کثافت کاری، پر رو به محموعه دولت مستقر(الفاظی که حتی بی بی سی وبقیه رسانه های معاند از بیان آنها پرهیز میی کنند!!) وسند زمین وخانه بعنوان افشاگری رو می کنند،شما انتظار دارید با مشی اعتدال یا سکوت مواججه شوند؟؟؟ بقولی اگر قرار باشد مست گیرند،در شهر هرچه هست گیرند!! اگر نحوه مواججه با عملکرد دولت، انتقاد وسوال بود، بالطبع مواججه با نقد وسوال،پاسخ است.ولی وقتی قرار بر پرونده سازی بر علیه یکدیگر باشد،نتیجه همین می شود.بقولی خشت به آسیاب بدهی،خاک دریافت می کنید!!! آقای عزیز! فراتر از نتیجه انتخابات،آن چیزی که باید نگرانش بود،قربانی شدن اخلاق است!در نظام40ساله جمهوری اسلامی چندتا از این4ساله ها دیده ایم؟ولی آیا ایجاد شکاف بین جامعه با طرح ایده هایی مانند96درصد 4درصد،چقدر با منافع ملی کشور بزرگی مانند ایران مطابقت دارد؟؟موضوعی که مقام معظم رهبری نیز نسبت به تحریک گسل های اجتماعی،قومیتی ومذهبی هشدار دادند!!! به اعتقاد حقیر پاک کردن صورت مساله راه حل مناسبی برای برخورد با مسایل نیست.چشم برهم بگذاریم این4سال هم تمام میشود، وآنوقت ما می مانیم و فرصت های از دست رفته،و یک سند چشم انداز که با پایان دولت دوازدهم فقط 4سال به پایان آن می ماند.فرصت های از دست رفته ای که کسی در برابرش پاسخگو نیست!!! حال اگر حفظ منافع ملی در اصرار بر مواضع جناحی است، خب! با همین فرمان برویم جلو...درضمن،این چندمین پیامی است که می گذارم.اما ظاهرا رویکرد جناحی،مانع انتشار آنها شده است. (4351314) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۳۸:۴۶
روحانی دوستت داریم (4351615) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۳۰:۳۸
چهره واقعی روحانی امنیتی است، چهره دیپلماسی و مذاکره ماسک و چهره پوششی روحانی است ، البته چهره امنیتی روحانی دیگر در خدمت مردم نیست، امضاهای محرمانه و مخفیانه و غیر قانونی قراردادها و سندهایی که اقتصاد و فرهنگ کشور را نابود می کند از قبیل سند ۲۰۳۰ و اعلام رفع همه تحریم که قطعا روحانی قطعا بهایی برای آنها جز بتون ریزی شهرک های موشکی و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی ، و پذیرش حقوق بشر آمریکایی و آزادی همجنس بازی ، نمی تواند پرداخت کند، ماهیت واقعی اصحاب مذاکره با امریکا را آشکار می کند. (4351317) (alef-13)
 
هموطن
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۳۹:۲۸
سایت محترم الف نکنه توقع دارید اقای روحانی در مقابل این همه هجمه ها ساکت باشند در حالی که جناح مقابل در حال حاضر از دشمنان مملکت هم سیاه نماتر است (4351363) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۴۸:۴۵
پاسخ نقد اقتصادی رقبا ،ولو تند را باید اقتصادی داد نه با حاشیه و جنجال. (4351391) (alef-2)
 
آرش
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۰۰:۰۶
مي دونم اين پيام من امكان دارد نشان داده نشود چون رسانه مستقل در كشور ما وجود خارجي ندارد ولي به عنوان يكي از دانشجويان سال 78 هيچ وقت صحبت هاي آقاي روحاني اصولگرا و تندرو را در نماز جمعه كه سندش هم موجود هست يادم نميره كه بعنوان دبير امنيت ملي از عملكرد نيروي انتظامي دفاع كرد به نظرم نيروي انتظامي وظيفه اش را انجام داد كه اگر نمي كرد سنگ روي سنگ بند نمي شد اگر اقاي قاليباف سندي داشت بايد سال 84آقاي روحاني رو ميكرد كه با رو نكردنش معلوم ميشود آقاي روحاني اصولگراي سال 78و اصلاح طلب92 يا خيانت كرده در حق مردم يا دروغ مي گويد سند دارد اگر دارد الان رو كند.

متاسفم همه اين افراد با شعور ملت بازي مي كنند و به آن توهين مي كنند . يك دانشجوي مستقل الان و اصلاح طلب سال 87. خيلي از آقايان بخاطرقدرت رنگ عوض مي كنند مثل رئيس جمهور مستقر (4351434) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۰۹:۲۹
دولت 4 درصدی نمی خوایم نمی خوایم
دولت مردم فریب نمی خوایم نمی خوایم (4351468) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۵۵:۵۰
خوب به قالیباف رای بده. داد زدن نداره که (4351710) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۶:۵۹:۰۳
چه حال میده قالیباف 4 درصد رای بیاره (4352071) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۱۷:۲۰
آقای توکلی عزیز با تمام ادعایی که نسبت به آزادی گفتار و بیان دارید در سایت وزین شما توسط دوستانتان پیامهایی که موافق افکارتان نیست سانسور شدید میشود..
وقتی آقای قالیباف خودش را حامی محرومان و مستضعفان که در برخی موارد از آنها بعنوان انسانهای بدبخت(مناظره آخر) نام میبرد،مینامد و اون طرفتر پسرش لیست اموال خود را اعلام میکند(یک آپارتمان میلیاردی 230 متری در منطقه گرانقیمت 3 تهران) شما به راحتی گذشتید و هیچوقت نپرسیدید و یا نخواستید بپرسید که چگونه پسر قالیباف میتواند با 11 میلیون تومان پس انداز یک خانه چند میلیاردی بخرد؟؟؟
آقای توکلی عزیز،چه کسی در انتخابات سال 1392 و 96 بداخلاقی ها را شروع کرد؟؟
چه کسی به رییس جمهور قانونی و منتخب مردم تهمت دروغگویی زد؟؟
آقای توکلی عزیز،فکر میکنی کسی در ایران عزیز باور میکند آقای قالیباف با درجه سرداری و شهردار تهران بودن و استاد دانشگاه بودن و خلبان بودن، خانه ای نداشته باشد و فقط و فقط 30 میلیون موجودی در حسابش باشد،
شما خودتان باور کردید؟؟
آقای توکلی عزیز دوران فریب مردم تمام شد و به یاری خدا و همت بلند مردم ایران زمین بازهم شاهد پیروزی تدبیر و امید خواهیم بود و به یاری همه مردم ایران بزرگ کشور خویش را آبادتر خواهیم کرد (4351492) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۳۳:۰۵
احسنت (4351569) (alef-3)
 
امید
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۵:۳۴:۵۴
رای هر ایرانی،خداحافظ روحانی (4351585) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۶:۲۳:۳۹
به آزادگی ات افتخار می کنیم دکتر روحانی (4351887) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۶:۲۳:۴۶
درود بر روحانی که در مقابل تخریب گران ایستادگی کرد .خدا قوت پهلوان.خدا نگهدارت مرد بزرگ (4351888) (alef-3)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۸:۱۳:۱۴
پایان دولت حرف (4352332) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۳۵:۱۶
اینها پرچم داران نظام اسلامی هستند؟! وای به حال این مردم! (4352891) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۰۱:۳۲
روحانی خیلی بداخلاقی کرد یاد جمله سعدی افتادم ادب از کی اموختی (4352968) (alef-3)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۱:۲۸:۲۱
شما همیشه خودتونو محق میدونید و همیشه یکطرفه به قاضی میرید اما بدونید مردم خودشون قدرت تحلیل دارند..و ما دوست نداریم به عقب برگردیم... (4353506) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۷:۴۵:۴۰
رای ما رئیسی (4356836) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.