توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439410
وزیر خارجه فرانسه هفته آینده در تهران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۸
سفیر ایران در پاریس از سفر وزیر امور خارجه فرانسه در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی به تهران، در هفته آینده و برگزاری اولین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و فرانسه خبر داد.

 به گزارش فارس، ‎به ابتکار اتاق بازرگانی دپارتمان «او دو سن» همایش «ایران؛بازاری برای اکتشاف فرصت‌ها» با حضور علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، دوِوجیان وزیر اسبق و رئیس شورای دپارتمان او دو سن این کشور، تی یری کوویل اقتصاددان و متخصص امور ایران و جمع کثیری از بازرگانان فرانسوی در محل اتاق مذکور برگزار شد.

‎در ابتدای این همایش سفیر ایران در فرانسه با ابراز خوشحالی از تحولات رو به رشد روابط با فرانسه که در پی توافق هسته‌ای و سفر رئیس جمهوری در سال گذشته وارد فصل نوینی شده است‌، گفت: ایران با زیرساخت اقتصادی قوی در زمینه صنعت و کشاورزی و حمل و نقل، می‌تواند برای فرانسه شریک اقتصادی پایداری باشد.

آهنی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور ایران به فرانسه در ژانویه 2016 افزود: در این سفر 35 یادداشت تفاهم همکاری و برخی قراردادها برای بسترسازی و توسعه مناسبات دو کشور امضا شد که در نتیجه آن قرار است آقای اِرو وزیر امور خارجه فرانسه در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی در هفته آینده به ایران سفر کند و اولین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز همزمان با این سفر به ریاست وزرای امور خارجه دو کشور برگزار شود.

سفیر ایران در فرانسه ادامه داد: شرکت بیمه کوفاس آماده همکاری و پوشش قراردادهای شرکت‌های فرانسوی با ایران است، اما احتیاط و نگرانی بانک‌های بزرگ فرانسه از مجازات‌های احتمالی آمریکا مانع توسعه روابط اقتصادی است که باید با تدبیر مرتفع شود.

آهنی تاکید کرد: نگاه شرکت‌های فرانسوی به ایران به عنوان شریکی مطمئن و نه بازاری برای صادرات صرف کالا عامل مهمی در موفقیت شرکت‌های فرانسوی در بازار ایران خواهد بود.

دووِجیان دیگر سخنران این همایش بود که ثبات و امنیت ایران در منطقه‌ای متلاطم را عاملی مهم در تشویق شرکت‌های فرانسوی برای حضور در بازار ایران معرفی کرده و گفت: روابط دو کشور دارای قدمت تاریخی است و مردم ایران و فرانسه از ویژگی‌های مشابهی برخوردارند و دلیل نزدیکی روابط دو کشور نیز همین موضوع است.

وی افزود: با توجه به تحکیم روابط دو کشور، استان او دو سن آمادگی دارد تا در تمام زمینه‌ها با ایران همکاری کند.

وزیر اسبق و رئیس شورای دپارتمان او دو سن ادامه داد: مشکلات بانکی وجود دارد، اما دولت فعلی فرانسه و همچنین دولت آینده فرانسه به این مهم توجه خواهند داشت.

تی یری کوویل اقتصاددان و متخصص امور ایران با ارائه گزارشی از اقتصاد ایران، شاخص‌های کلان اقتصادی را مثبت ارزیابی کرده و گفت: رشد اقتصادی ایران در سال 2016 به میزان 4.5 درصد بوده و برای مقابله و پشت سر گذاشتن معضل بیکاری نیاز است 5 سال این رشد تداوم داشته باشد.

وی عنوان کرد: ایران ظرفیت رشد 8 درصدی را داراست و می‌تواند اقتصادی قوی مثل برزیل باشد.

این اقتصاددان همچنین با ارائه نموداری از تورم در ایران اظهار داشت: دولت جدید موفق به کاهش تورم از 35 به 9 درصد شده است.

وی نرخ ارز را نیز با توجه به رشد آن در سال‌های گذشته با ثبات عنوان کرد و گفت: البته به دلیل سیاست‌های آمریکا هنوز نگرانی وجود دارد، اما بعید به نظر می‌رسد معضل خاصی پیش آید.

کوویل صادرکنندگان مهم به ایران را کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه، آلمان، هند، روسیه، سوئیس، ایتالیا، هلند و برزیل معرفی کرد و گفت: فرانسه هنوز در رده 10 شریک تجاری ایران قرار نگرفته است و در رده‌های 13 الی 15 قرار دارد.

وی با اشاره به همکاری ایران با نهاد مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تاکید کرد: همکاری ایران با این نهاد موجب شفافیت می‌شود.

‎در ادامه مدیرکل امور شرکت‌های بانک دلو بک به بررسی ویژگی‌های روابط بانکی دو کشور پرداخت و عنوان کرد: نقل و انتقال پول برای امور تجاری با محدودیتی مواجه نیست، اما هنوز فاینانس از سوی بانک‌های بزرگ فرانسه حل نشده است.

همچنین سخنرانان دیگر به اهمیت بازار ایران تاکید داشته و بازرگانان ایرانی را افرادی با حوصله و با مهارت در زمینه مذاکره معرفی کردند.

ارائه تجربیات فعالان اقتصادی فرانسوی حاضر در بازار ایران، پرسش و پاسخ و ارائه نظر حضار از دیگر برنامه‌های این همایش اقتصادی بود.
 
 
کلمات کلیدی : وزیر خارجه فرانسه+سفر به ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.