نظر منتشر شده
۱۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484618
مرجوع شدن محصولات کشاورزی ایران از عمان به خاطر سموم بالا/ واکنش نماینده عضو کمیسیون کشاورزی: نظارتی بر استفاده از سموم و مواد شیمیایی در محصولات داخلی نیز صورت نمی گیرد
بخش اقتصادی الف، 30 خرداد 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۰
طی روزهای گذشته برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند: چند محموله هندوانه و خربزه ایرانی به وزن ۳۰۰ تن از بندر سلطان قابوس عمان مرجوع شده؛ دلیل عدم مجوز واردات آن، بالا بودن باقیمانده سموم دفع آفات نباتی نسبت به حد مجاز است. این در حالی است که کشور عمان در یک ماه گذشته به دلیل بالا بودن باقیمانده سموم محصولات کشاورزی ورود این محصولات را از اردن ممنوع اعلام کرد که این اقدام فرصت خوبی برای حضور گسترده ایرانی ها در بازار عمان بود.

در واکنش به این خبر سید محمدرضا میر، مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه مرجع تعیین کننده میزان باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی، سازمان غذا و دارو است،گفت: ماجرای هندوانه های مرجوعی از عمان ربطی به وزارت جهاد ندارد. میر در ادامه اظهارداشت: مرجع تعیین کننده میزان باقی مانده سموم و یا فلزات سنگین در محصولات کشاورزی، سازمان غذا و دارو است و ربطی به وزارت جهاد کشاورزی ندارد.

مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه نداشتن گواهی باقیمانده سموم و فلزات سنگین دلیل بر بالا بودن سموم از حد مجاز در محصول نیست، افزود:این احتمال وجود دارد که محصول کاملا سالم باشد و مجوز مربوطه را نداشته باشد؛ ممکن است شرکت صادرکننده با سیر مراحل صادرات به درستی آشنا نبوده و زمانی که اقدام به صادرات کرده به او اعلام شده که باید این مجوز را از سازمان غذا و دارو دریافت کند، در بسیاری از موارد چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

میر تصریح کرد: ضمن اینکه ما این موضوع را از بنادر جنوبی کشور استعلام کردیم تا این لحظه محموله برگشتی نداشته‌ایم، با این حال نمی‌توان خبر را تکذیب کرد چراکه احتمال دارد محموله مرجوعی هنوز به کشور نرسیده باشد.

سیدرضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایران، نیز درباره صادرات محصولات کشاورزی به عمان و قطر گفت: کشور عمان در یک ماه گذشته به دلیل بالا بودن باقیمانده سموم محصولات کشاورزی ورود این محصولات را از اردن ممنوع اعلام کرد که این اقدام فرصت خوبی برای حضور گسترده ایرانی ها در بازار عمان بود اما عمان صادرات محصولات کشاورزی از جمله باغی و جالیزی به این کشورش را منوط به داشتن گواهی باقیمانده سموم دستگاه های ذیربط از سوی کشورهای صادرکننده کرده است.

نورانی افزود: متاسفانه در صادرات این محصولات گواهی لازم از سوی وزارت جهادکشاورزی صادر نشده و این وزارتخانه صدور این گواهی را به سازمان ملی استاندارد ایران ارجاع داده است که تاکنون به نتیجه ای نرسیده ایم.

وی با ابرازتاسف از اینکه بخشی از محصولات باغی و جالیزی ایران از عمان مرجوع شده است، گفت: انتظار داریم این مشکلات قانونی از طریق دستگاه های متولی برطرف و گواهی های باقیمانده سموم از سوی مسئولان ذیربط صادر شود تا کالای صادراتی ما علاوه براین که توقفی نداشته باشد، بتوانیم به روز گواهی صادر کنیم تا صادرات ما افزایش پیدا کند ، در غیر اینصورت خود به خود بازارهای مان را از دست خواهیم داد.

استفاده از سموم بدون رعایت دوره پرهیز می باشد
علی وقف چی، عضو کمیسیون کشاورزی در گفت گویی با الف عنوان می کند: ایران متاسفانه موانع زیادی در مسیر صادرات محصولات کشاورزی دارد. از جمله به جای استفاده از بیوتکنولوژی در بحث مبارزه با آفات و بیماری ها به سموم و کودهای شیمیایی برای تقویت زمین هجوم آورده ایم که این اتفاقات بدون رعایت دوره پرهیز می باشد. در واقع موضوع مهم این است هنگامی که سموم در کشاورزی استفاده می شوند، باید یک دوره زمانی پرهیز از مصرف را سپری کنند تا محصول برای انسان قابل مصرف باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی در ادامه افزود: استفاده بی رویه از سموم در بسیاری از مواقع بدلیل آموزش غلط و یا عدم ترویج این که محصولات تولیدی اگر با استانداردهای موجود سازگاری نداشته باشد طبیعتا برای مصرف داخلی هم فوق العاده مشکل زا خواهد بود، می باشد ولی بدلایل متعددی کنترلی در این باره و در داخل کشور صورت نمی گیرد ولی در بحث صادرات به خارج، کشورهای مختلف حساسیت ویژه ای روی این موضوع دارند و کلیه باقیمانده های دارویی، سموم، شیمیایی و... را کنترل و چک می کنند.
 
این نماینده مجلس گفت: بدلیل فوق امکان اینکه محصولات کشاورزی عودت داده شوند و اجازه ورود پیدا نکنند وجود دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی درباره اختلاف بین وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی هم گفت: نکته مهم این است که می باید محصولاتی تولید شود که حداقل کیفیت را داشته باشد و مسئولیت این امر نیز برعهده وزارت جهاد و کشاورزی می باشد. 
 
کلمات کلیدی : هندوانه ، عمان، سموم شیمیایی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۲۵:۲۷
...ر شدیم حتی استاندارد عمان را هم نداریم این همه سرطانی این همه امراض مسئولان هم که فقط پشت تریبون .. پیاده می کنند و خدمت می کنند (4434574) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۰۰:۱۲
هندوانه اترک استان گلستان که بهترین است و یک ماه دیگربه بازار می اید و تمام استاندارد ها را دارد یک دانه ان در ایرن فروخته نمیشود و هم صادر میشود و این هندوانه های جنوب ایران مثل خوردن سم است (4434795) (alef-3)
 
گرگان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۱۷:۱۹
این حرف کمی بی انصافی است، هندوانه اترک در شهرهای استان گلستان یافت می شود، البته با قیمتی گرانتر نسبت به هندوانه های معمولی. (4435193) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۲۲:۲۴
از دولت محترم تقاضا داریم بجای پرداختن به پخش شدن یا نشدن فلان آهنگ، به موضوع به این مهمی که جان مردم را تحت الشعاع قرار می دهد ورود کند. (4435199) (alef-11)
 
رضت
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۳:۰۲:۱۳
دیگه شماهم مسایلو باهم قاطی نکن جناب دلواپس.همه مسایل جای خود دارای ارزش اند. (4436182) (alef-3)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۴۱:۲۱
وزیر خوش اخلاق بهداشت جوابی داری بدی؟
مردم رو اصلا اهمیت میدی؟
دیدگاه یه قشر اشرافی به ملت همین میشه. (4434951) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۳:۱۱:۲۶
عربها مواظب سلامتی خودشون هستند ما نه همه ساله همینطوره تمام کشورها میوه ها و سبزیجات و سیفی جات ما رو پس میدن ما همونها رو به خورد مردم میدیم و معدوم نمیکنیم چرا یه نظارت خاصی رو محصولات کشاورزی و حمایت از کشاورز نیست که هم میوه خوب تولید بشه هم وهم کشاورز مزد زحمتش رو بگیره و واسطه سودش رو نبره کشاورز اگه خودش به حقش برسه سم و کود اضافی استفاده نمیکنه مردم هم مصون میشن ایشاا.. به اندازه عربها به فکر سلامتی مردم کشورمون باشیم (4434993) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۴۰:۵۵
در اینصورت هندوانه در ایران دو ضرر وحشتناک دارد یکی مصرف آب زیاد و دوم به خطر انداختن سلامتی مردم. لطفا کشت هندوانه رو محدود کنید. هندوان نخوریم چی میشه؟ (4435139) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۶:۱۸:۳۲
آقای وزیر بهداشت که هیچ انتقادی رو نمی پذیره کجاست؟ چرا بیانیه نمیده و نطق نمی کنه؟ (4435269) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۵۷:۵۷
عرضه تولید و صادرات یک تربچه هم نداریم . اگر نفت و گاز نبود از افغانستان هم بدتر بودیم و روزی صد بار باید خم و راست می شدیم تا یک وام از کشورهای خارج بگیریم . (4435400) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۲۶:۴۱
س مردم براتون اهمیت ندارن!!!وزارت بهداشت کجایی پس؟؟؟؟؟همه شانه خالی میکنند ازمسولیتهاشون..جنایته در حق مردم ک نمیدونند مخصولات کشاورزیشون هم خیلی خطرناکه (4434576) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۳۲:۵۱
مشکی نیست. برگشت دادن خودمون ازشون استفاده میکنیم!
سلامتی ما که مهم نیست. (4434584) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۰۴:۵۰
دولت به جای اینکه ادعاهای گنده می کنه غذای مردم را سالم به دستشان برساند بقیه موارد پیش کش . (4435407) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۳۵:۳۴
خب ديگه، معدوم كه نميشه احتمالا روانه بازار داخلي ميشه و خودمون رو نابود خواهيم مرد!!! (4434587) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۱۰:۳۸
فقط بلدین بد کشورهای مختلفو بگین. یه ذره ببینید چه جور سلامت مردم خودشون براشون مهمه. شما هم حداقل سلامت مردم ایران براتون مهم باشه. کم از آلودگی هوا و آلودگی صوتی فیض میبریم این هم روش. (4435330) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۰:۳۹
خدایا به تو پناه می بریم از بی مسیولیتی این مسئولین. عمان یه کشور هیچی هم این آشغالای ما رو نمیخوره . ببین تروخدا چی به خورد مردم بدبخت خودمون میدن (4434591) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۳۳:۴۳
همیشه تا بوده و بوده صحبت از "اشک پیاز بوده" ولی متآسفانه سالهاست که خوردن پیاز ، باعث ایجاد سوزش !!!! بسیار شدید در دهان و گهگاه حتی بروز حالت تهوع در مصرف کننده میشه که دلیلش هم کاملا مشخصه و ناشی از مصرف بسیار فراوان و نامتعارف و حتی خطرناک !!!! مادۀ فسفات موجود در کود فسفاتۀ افزوده شده با هدف رشد بسیار سریع !!!!! محصول پیاز میباشد ؛
آفت و بلائی که بدفعات باعث مرجوع شدن صد ها تن پیاز فروخته شده به همین کشور های همسایه و هم مرز کشور و در نهایت فروش اونها در بازار های داخلی خودمون شده !!!!! ؛ (4434840) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۳:۲۹
واقعا آدم غمگین میشه. برای درآمد بیشتر از هر روشی استفاده می شود . انواع مواد شیمیایی سفید کننده در نان، پوست مرغ در کباب کوبیده، استفاده از انواع سموم و کودهای شیمیایی بیش از اندازه در میوه ها ، انواع روغن ناسالم در غذا ها . !!!
جای تاسف داره. (4434596) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۰۲:۳۴
وقتی اخلاقیات جای خود را به ظاهر سازی می دهد و به قولی " پوستی " از دین می ماند همین می شود . (4435406) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۵۳:۱۹
مسولین خودشون زدن به خوابی..سونامی سرطان از چیه...چند وقت پیش رفته بودم یک مزرعه شهرستان اقوامون گفت سمومی که ما به محصولات می زنیم تمامش سرطان زا است زیرا باعث زود رس شدن محصولات می انجامد...فاجعه است فاجعه... (4434608) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۱۳:۰۸
چه فامیل های انسان دوستی دارید، (4434910) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۲۸:۱۰
انساندوست و صادق! (4435210) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۸:۵۸:۱۷
همین هندوانه های مرجوعی تا الان در بازار خودمون توزیع شده و به خورد مردم دادن و رفته. علت اینهمه سرطانها و نازایی ها در این کشور وجود سموم بالا در میوه ها و موارد غذاییمونه. (4434618) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۰۶:۵۸
سلام

اینقدر کالای بی کیفیت به خورد هموطنان خود دادیم نگاه به دنیای بیرون نمیکنیم که کشورهای دنیا برای وارد شدن محصول از یک کشور به داخل کشورشان چقدر حساس هستند ؟! برای صادرات و واردات هیچ برنامه ای استاندارد شده حتما ندارم که یک کشور کوچک عمان به کار ما ایراد میگیرد.
این که صادرات بود گندش درآمد برای واردات (برنج -چای-آبمیوه -محصولات گوشتی و لبنی -میوه جات .....)خدا می داند چه بلایی برسرما در سالهای بعد می آید(مریضی و....) و فقط دنبال این هستم مشکل پیش بیاید و بعد بگوییم این سازمان تقصیر داره و یا آن وزارتخانه . (4434630) (alef-11)
 
مصطفی محمودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۱۱:۴۰
واقعن جای تاسف داره بعد میگن علت سونامی سرطان در ایران چیه دیده بان عدالت آقای توکلی چرا پیگیر نمیشین؟ (4434635) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۳۶:۳۳
علت زیاد شدن سرطان همین تولیدات کشاورزی غیر استاندارد می باشد مخصوصا میوه ها که برای تولید بیشتر از کود و سموم زیادی استفاده میشود و در طیور استفاده بی اندازه از هرمون های رشد و هیچ گونه نظارتی وجود ندارد و امار سرطان را مقایسه کنید با 5 سال قبل گرچه امار ها هم دستکاری میشود مردم میوه نخورید که سمی ترین است مخصوصا خیار که سمپاشی و هورمون رشد روزانه استفاده میشود (4434660) (alef-11)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۳۷:۰۵
ملت رو به کشتن میدن (4434661) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۴۵:۲۴
یکی از دلایل سرطان وحشتناک در ایران همین مواد غذایی هست (4434674) (alef-11)
 
حسن یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۵۰:۳۳
ببینید که سموم چینی چه بلایی سر ما میارن! (4434683) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۵۳:۰۰
همينا داخل دوباره توزيع ميشه. اقاي وزير بهداشت كه ادعاش گوش فلك رو كر كرده بجاي هزينه كردن براي درمان مردم براي پيشگيري هزينه كن!!! (4434687) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۳۷:۵۸
باید دید چه کسانی این سموم را وارد می کنن ؟ (4435131) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۹:۵۸:۱۶
این میوه هارو مردم ایران هم می خورن؟ به جای رفع مسئولیت فکری بکنید. بی وجدانی هم حدی داره. (4434696) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۰۰:۱۲
اون وقت همین هندونه ها با کیفیت پایین تر رو به ما میدن ما هم میخریم و استفاده می کنیم.با کیفیت صادراتیش که این باشه وای به حال .... (4434700) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۰۰:۴۱
شاید هیچ موضوعی مهمتر و بالاتر از بهداشت و سلامتی مردم برای دولتها وجود نداشته باشد، متاسفانه مسئولین کشور ما آنچنان درگیر موضوعات سیاسی داخلی و خارجی هستند که ظاهرا این قبیل موضوعات که بصورت پنهان و آشکار سلامتی و بهداشت مردم را بطور جدی تهدید میکنند محلی از اعراب ندارد. و فقط وقت آشکار میشود که با منافع و سلامتی کشورهای دیگر تلاقی پیدا میکند. (4434701) (alef-11)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۰۴:۴۰
واقعا ببينيد چرا آمار سرطان در ايران بالاست-!!!! (4434710) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۰۸:۱۸
واقعا چرا کسی رسیدگی نمی کنه !!!!!امار سرطان بالا رفته خیارگوجه هندونه و.......کل محصولات کشاورزی ایران مشکل دارند چرا.............. (4434714) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۱۰:۲۷
اگر همين برنج ايراني را هم آزمايش کنند خدا ميدونه چقدر مواد سمي داره

بعد به برنج هندي گير ميدن


واي بر ما (4434716) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۱۴:۳۱
وزارت کشاورزی بخاطر عدم نظارت در توزیع و مصرف مجاز سم و واردات بی حساب و کتاب آن، و وزارت بهداشت بدلیل عدم کنترل کیفی میزان مجاز سموم در محصولات و مرجوعی محصولات مشکل دار، هردو در این زمینه و ایجاد امار سرطانها و انواع دیگر بیماریهای مرتبط باسموم در کشور مقصرند، البته اگر به وظایف خود آگاه باشند!! (4434722) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۲۶:۰۰
کجا نظارت هست که اینجا باشد وقتی برنج احتکار میشود وهمه میداننند صاحب ان کیست صدایشان درنمیاید ویا گوشت چرا برای ضربربهزدن بمردم (4434742) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۲۸:۴۵
همینه سرطان در کشور زیاد !! (4434748) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۲۹:۵۰
متاسفانه هیچ کس به فکر مردم نیست ! (4434754) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۳۷:۰۸
پس وای به حال ما داخل کشوری ها از میوه جات گرفته تا محصولات لبنی و گوشتی و خوراکی اطفال مظلوممان !
کاش کنترل سلامت اغذیه داخلی را به سلطان نشین عمان واگذار کنیم . (4434762) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۴۰:۱۹
تازه اینها محصولات صادراتی هستند . یعنی ببین اینهایی که ما میخوریم چی هستند . واقعا" به غیر از نفت ایران هیچی دیگه ندارد . (4434767) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۱۳:۰۱
که از همون نفت هم خیری به مردم عادی نمیرسه (4435085) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۴۵:۴۱
به سلامتی. این اقلام مرجوعی رو حتما میارن در بازار داخل و با قیمت بالا میدهند به خورد ما.
بعد میگن سرطان زیاد شده.
فقط داشته باشید عمان به اون کوچکی و... به سلامت شهروندانش بیشتر از ما اهمیت میده. چرا؟ چون مسئولین و تاجرانش فقط و فقط به فکر سود و منفعهت شخصی نیستند و
از خــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدا میترســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن (4434778) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۴۷:۵۰
مردم ما،کودکان ما دارند این هندوانه را می خورند، چرا نهادی نیست که نظارت کنند؟ این چه بی‌اعتنایی خطرناکی است که مسولان دارند با مردم می کنند. (4434779) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۱۴:۵۵
چون بچه های مسولان تو آمریکا میوه های ارگانیک می خورند، برای چی بتید دلشون به حال من و امثال من بسوزه؟ (4434914) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۱۲:۳۸
گل گفتی . این مسئولین خودشان می دانند چه خبر است که همه فرزندانشان را می فرستند خارج. (4435420) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۵۲:۰۱
پس ما هندونه پر از سم کشاورزی میخوریم؟ (4434787) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۳۹:۰۶
بله. (4435136) (alef-11)
 
بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۴۰:۱۴
کاش یک مدتی کسی هندوانه نخره. (4435137) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۶:۵۲:۲۹
پ ن پ
به جز اون برنج آرسنکی هندی هم میدن میل میکنیم (4435306) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۵۶:۲۱
دولت چکار میتواند بکند این کشاورزان هستند که باید مراعات کنند . روی هر مزرعه که نمیتوان ناظر گذاشت . در ضمن این سموم گران هم هستند . (4434792) (alef-3)
 
محمد ایرانی
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۱۵:۳۰
دولت کارآمد میتواند همان کاری را بکند که دولت عمان میکند!! اینهمه سموم کشاورزی موجود در بازار ایران از کجا می آید؟ دولت خودش در شب عید برای تنظیم بازار همین میوه ها را به خورد مردم میدهد! کجا دیده اید دولت آزمایش باقیمانده سموم روی میوه داخلی انجام دهد؟ یعنی دولت فقط خاصیتش این است که به مردم و کشاورزان بگوید خودتان خوب باشید و از این سموم استفاده نکنید! (4434806) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۴:۱۷
البته میشود در موقع برداشت محصولاتشان ازمایش توسط نهادی انجام گیرد و در صورت غیر مجاز بودن محصول را همانجا نابود کند تا به بازار وارد نشود البته این اداره جهاد کشورزی با این همه کارمند فقط حقوق از ملت میگیرند دوم چرا پول کشاورزان گندم کار را نمیدهند باز همان بازی سال گذشته را پیش گرفتند (4434819) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۳۶:۵۶
یعنی چه که نمیشود برای هر مزرعه ناظری مقرر ساخت؟؟این همه فارغ التحصیل کشاورزی بیکار داریم که باید توسط جهاد کشاورزی هر استان جهت بازرسی مستمر از فعالیت های کشاورزان بکارگیری شوند (4435221) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۶:۰۴:۴۲
دولت می تواند مانع خرید و فروش محصولا ناسالم بشود یعنی کاری که هر دولتی انجام می دهد! مثل این است که بگوییم تقصیر مردم است که قاتل و دزد و کلاهبردار دست به قتل و دزدی و کلاهبرداری می زنند و ربطی به حکومت ندارد! (4435262) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۱۷:۲۹
فقط ما مردم کامنت های اینجارو میخونیم . فکر کردی دولت میاد این کامنت ها رو بخونه تازه خودشون همه چیو میدونن . کلا چیزی به اسم نظارت وجود ندارد وقتی جلوی پلیس تخلف رانندگی میشه و پلیس ایستاده خوابه.......... (4435342) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۰:۵۹:۳۸
مملکت شیر توشیر همینه نیازی به حمله دشمن نیست دولت بیتفاوت کشاورز حریص دیر یا زود ... (4434794) (alef-11)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۱۲:۳۰
به یزدان اگر ما ناظر داشتیم
کی فلاکت حال حاضر داشتیم

خظرناک ترین دشمن ملت ایران، بی نظارتی است. (4434803) (alef-11)
 
غلام رحیم زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۱:۵۵
سلام، واقعیت اینه که دولت به دلایل بسیار قادر به کنترل قشر ضعیف کشاورزان در زمینه آب، سم و ... نیست. سالهاست میگن هندوانه کلی مصرف آب داره و از اصلاح الگوی کشت صحبت میشه، ولی کسی گوشش بدهکار نیست، برخورد قهری هم با این قشر زحمتکش درست نیست. دولت جلوی اونارو بگیره، تولید میاد پایین، اونوقت صدای ما مصرف کننده ها درمیاد که مثلا هندوانه میخریم 5 هزار تومن و ....
به نظر من جدا از نقش دولت و کشاورزان، مشکل اصلی مشکل فرهنگی ما مصرف کننده هاست که بلافاصله هجوم میاریم سر هندوانه نوبر چند هزار تومنی که میدونیم با کلی کود و سم بسیار رسوندنش به بازار، بعدش شاکی هم هستیم. بخاطر بحران آب باید امثال هندوانه رو نخرید تا بدونن سود نداره و کسی کشت نکنه. اگه بحران آب براتون مهم نیست حداقل بخاطر سمومی که وارد بدنتون میشه، به خودتون رحم کنید. حداقل، در مورد اقلام غیر ضروری (و کلا کالاهای بی کیفیت، مضر،گران و ...) میشه این سیاست رو در پیش گرفت. (4434815) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۷:۱۶
مرجوعی ... سم زیاد .. پاس دادن مسئولین .... عدم نظارت ....از برکات دولت روحانی .. علی برکت ا.... (4434825) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۱۹:۴۰
به این کارت میگن از اب کره گرفتن. بحث این دولت ان دولت نیست، سال‌هاست در بر همین پاشنه میچرخد. استفاده از کود شیمیایی چنان در این کشور بی در و پیکر بود ان هم ظرف 30-40 سال که بسیاری از زمینها قابلیت کشت خود را از دست دادن و سمی هستند. بماند در کنار آن تولید محصولات با پساب‌های سنگین در اطراف کلان شهرها که سالهاست ادامه دارد. (4434924) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۰۸:۱۱
کاسب سموم هم رسید!
مرد حسابی فقط تو دولت روحانی اینطوری بوده؟ اونوقت میگیم چرا مسئولین همه چیزو سیاسی میکنن (4435183) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۹:۳۷:۵۱
بازم می خوای بگی هندونه های امروز سمی هستند تقصیر دولت قبله دولت قبل هم که خودش بوده .پس اگه قرار بود تا ابد کار بهتری انجام ندن برای چی اومدن؟ برای حقوق های نجومی؟ (4435890) (alef-11)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۳۶:۰۷
واقعا دردناکه! اصلا قابل توصیف نیست..سلامتی مردممون اصلا مهم نیست..چرا این همه آمار مبتلایان به سرطان زیاد شده!!؟؟ اصلا بر استفاده از سموم و کودها در کشاورزی نظارتی نیست!! منطقه ما چند سالی است از کشت گندم به سیفی رو آورده اند بخاطر سود بیشتر! اما متاسفانه کشاورزان بدون رعایت هیچ استانداردی از سموم مختلف برای فروش بهتر و بیشتر استفاده می کنند و هیچ نظارتی وجود ندارد!!پارسال که بارندگی های پایان سال جنوب کشور بیشتر شده بود باعث آفت زدن سیفی جات شد و کشاورزان هر روز برای جلوگیری از ضرر محصولات خود را سم پاشی می کردند!! افرادی سودجو و غیرکارشناس این سموم را تجویز می کردند و به کشاورزان می فروختند...قبلا با اینکه اینها را می دیدم و برخوردی نمی شد فکر میکردم استفاده از این سموم مشکل زا نیست اما این خبر هشداری جدی است و باید مارو بیدار کنه! از مسؤولان سایت الف خواهشمندم که این در حد یک خبر نباشد و پیگیر باشند!! حداقل به سمع آقای دکتر توکلی برسانند و مانند تؤییتی که ایشان در مورد ارسال برخی آثار موزه هنرهای معاصر به خارج از کشور خواستار جوابگویی وزیر فرهنگ شدند یا مانند مسائل اقتصادی این مورد نیز با سوال از وزیر بهداشت و کشاورزی بجد پیگیر باشند...بی توجهی به این مسئله فاجعه بار است! (4434846) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۱۴:۱۵
متاسفانه مردم خودشون به خودشون هم ظلم مي كنن. كشاورزي كه جيب خودش فقط براش مهمه همون بهتر كه محصولاتش رو بريزه تو دريا (4435191) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۲:۵۵:۱۴
اونا مجبورن
چون زندگیشون به زمیناشون وابسته هست
اگه محصولاتشون از دست بره یا از کیفت عالی برخوردار نباشه
هیچ دلالی ازشون نمیخره یا خیلی ارزون تر از اونی که واقعا هست میخره (بز خری میکنن) (4437172) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۴۹:۳۳
هندوانه کمی سم دارد ولی پارازیت خیلی بیشتر عوارض دارد (4434861) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۹:۵۰:۴۹
شما مقدار سم ها رو چطوری بررسی کردی که به این نتیجه رسیدی؟ حالا که هر چیزی که دنبالشن تو فضای مجازی ریخته .پارازیت کیلویی چند؟ (4435904) (alef-11)
 
حسین
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۵۱:۱۶
ابوسعید ابوالخیرراگفتنددرشهرنان گران شده است گفت نخریم ونخوریم وقتی ماخودمان محصولات مسموم عده ای کشاورزبی وجدان وبی دین راتحریم نمی کنیم ومی خریم چه انتظاری ازدیگران داریم (4434863) (alef-11)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۱۲:۰۰
اگر مسئولان واقعا انسان هستند باید محصولات ناسالم را معدوم کنند. ولی ما شاهد خواهیم بود که آنها را وارد بازار خواهند کرد. (4434907) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۶:۰۳:۳۷
محصولات ناسالم یعنی کل محصولات! زمین ها الوده شده (4435261) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۹:۴۳:۴۸
اینا هر بار به کشتشان سم می زنند تا بحال دیدی خبری از وزیر کشاورزی یا بهداشت برای مبارزه با بکار بردن سموم مطرح شده باشه؟ خوب چون واقعا هم کاری نشده اینا که کارای مهمتری از سلامت مردم دارن (4435894) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۱۴:۴۹
جدا" خیال می کنی این ها را معدوم می کنند ؟! (4435421) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۲۱:۴۹
من يك سوال دارم اگه اصلا صادر نميكرديم چه اتفاقي يافتاد
اصلا كسي توجه ميكرد به اين موضوع حتما بايد يكي از خارج از ايران روي چيزي دست بذاره تا ما تازه از خواب بيدار شيم
حتي الان موضوع به اين مهمي كه با سلامت مردم در ارتباط دارن توجيح ميكنن
.. (4434931) (alef-11)
 
جهان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۲۸:۱۵
قبلا ما کشاورزان از سموم ساخت کشور آلمان استفاده می کردیم و سالانه دوبار سم پاشی جوابگوی آفات بود. در چند سال اخیر سموم چینی افتضاح وارد بازار شده هر چی بیشتر سم پاشی میکنیم باز جواب نمیده از طرفی باعث نابودی درختان شده. درختان به امراض قارچی و سفیدک و... مبتلا شده اند که کل درخت را خشک میکنه.
واقعیت اینه فقط دوره سازندگی و وزارت دکتر کلانتری کشاورزی تعریف خاصی داشت، اداره خدمات کشاورزی، وام ، خرید محصول، مکانیزاسیون و همه امور رو حساب و کتاب بود.
الان کشاورزی به امید خدا رها شده. (4434937) (alef-11)
 
استاد دانشگاه
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۱۴:۰۹
جای دکتر کلانتری خالی است.وزیری شجاع و توانمند. (4436443) (alef-11)
 
سسسس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۲۸:۴۶
چرا نظارتی نیست؟ شما مسوولان مگر ایرانی نیستید؟ (4434939) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۳:۱۱:۵۲
فقط در ایران برای کار خوب دنبال مسئول و ناظر میگردند. در کشور های پیشرفته تولید و کار خوب یک وظیف ملی است. از کارگر تا کشاورز تا مهندس همه وظیفه خود می دانند کار و تولید با کیفیت داشته باشند. (4434994) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۲۴:۰۳
یه زمانی میگفتن ایران بهشته. واقعا هم بود بهترین میوه ها و.... خرمای بم پسته عالی. حالا هیچ کدام گیر خودمون نمیاد. حداقل با نظارت خوبتون آبرومون رو تو دنیا حفظ کنید (4435348) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۴۲:۵۶
...به نظر نمي آيد جلو گيري از اين روند خطر ناك كه در حال تبديل شدن به يك فاجعه است مي كار سختي با شد فقط يك كم وجدان كاري و قاطعيت مي خواهد. كافي است نمونه محصولات غذايي از جمله ميوه جات به صورت جدي توسط سازمان متولي آزمايش شوند و در صورت غير سالم بودن با توليد كننده برخورد قاطع شود. ضمنا نظارت جدي بر ورود سموم كشاورزي نيز لازم است . به هرحال تا دير نشده بايد اقدام نمود. الويت حل اين معضل كمتر از مبارزه با داعش نيست شايد بيشتر است براي اينكه سلامت مليونها هم وطن و نسلهاي آينده در خطر است. (4434952) (alef-11)
 
حسن
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۲:۵۶:۰۰
ماشالا همه کارشناسن (4434977) (alef-11)
 
morteza
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۳:۰۷:۵۶
درجایی میخواندم به ازای تولید هرکیلو هندوانه 500 لیتر آب مصرف می شود آیا واقعا با این وضعیت بحرانی و بسیار نگران کننده آب اصولا تولید هندوانه سالم تا چه میزان به صرفه وصلاح است تا برسد به هندوانه سمی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4434991) (alef-11)
 
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۳:۲۷:۴۴
واقعا متاسفم واسه جهاد کشاورزی که با وجود این همه مهندس کشاورزی وضعیت محصولات ما اینه. واقعا جای خجالت داره (4435018) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۰۴:۴۰
چه جالب میگه مربوط به وزارت کشاورزی نیست.
مگر وزارت کشاورزی مسئول تحویل سموم،اموزش و ترویج کشاورزی صحیح نیست؟
اگر وزارت کشاورزی کارشو درست انجام بده دیگه نیازی به نظر سازمان عذا و دارو هم نیست
و اگر وازرت کشاورزی کارشو درست انجام نده و معاونت عذا و داروی وزارت بهداشت هم بیاد باقیمانده سموم رو اندازه بزنه و بگه بالاست چه فایده خواهد داشت
خدایا به کجا رسیدیم که عمان میزان سم مواد غذایی رو اندازه میگیره ولی ما چنین سازو کاری نداریم (4435065) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۰۸:۱۰
جالبه رییس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در مصاحبه اش بیشتر از اینکه جلوگیری از ورود مجددش به ایران و سپس معدوم کردن آن بکنه فکر آبروی صادرات و ... بوده. (4435076) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۰۹:۱۹
خوش به حال خودم که پول ندارم میوه و سبزیجات بخرم (4435081) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۴:۳۶:۱۸
در کشوری مثل کره وزیر بهداشت و کشاورزیش بمحض شنیدن خبر استعفا میدهند...و قانون هم انها را مورد پیگرد قرار میدهد...در چین انها را اعدام میکنند چون با جان هزاران نفر بازی کردند (4435125) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۰۵:۱۸
واقعا از این همه بی مسئولیتی مسئولان باید به کجا شکایت برد؟؟؟ همون هایی که با بی تدبیریشون باعث بیماری و درد و رنج هزاران انسان بیگناه میشوند و چشمشون رو بر همه ی بلاهایی که بر سر مردم و کشور مون اووردن، بستن؟؟؟ خدایا تنها کسی که میتونم بهش شکایت ببرم تویی و بهترین و عادلترین دیده بان شفافیت نیز خود تویی! پس خودت هم در دنیا و هم در آخرت مسوولین بی مسئولیت ما را در دادگاه عدل خود محاکمه و مجازات بفرما! (4435179) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۱۲:۴۱
واقعا بايد پيگيري بشه، محصولي كه دولت عمان براي مردم خودش قابل نميدونه ، خيلي سريع به خورد مردم ايران داده ميشه. كاش دولت ما هم از سلطان قابوس احترام به ملتش رو ياد بگيره (4435188) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۱۸:۰۵
آگاهی مردم و کشاورزان را بالا ببرید کشت گلخانه ای که دارد همه گیر میشود محیط مناسبی برای رشد انواع آفت ها بخصوص قارچ است کشاورز ناچار است برای دفع قارچ ها از سم استفاده کند خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای را با پوست نباید مصرف کرد روشهای مبارزه بیولوژیک نیازمند تحقیقات و آموزش است . (4435194) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۲۲:۵۳
صادراتیش که این باشه وای به اون آشغالهای داخلیش که مامیخوریم. (4435201) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۲۳:۱۱
طرح سلامت اینجور جاها کاربرد دارد برگردانند فدای سرمان می دهیم بچه های ایرانی بخورند (4435202) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۲۷:۵۹
یه سر بزنید اداره کشاورزی- اصلا حتی خیلی ها پشت میز هم نیستن! کلا بیکارن و بی تفاوت (4435209) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۲۸:۳۵
این همه بیماری پس از کجا میاد
چندین ساله این حرفا رو میزنن و کاری نمیشه (4435212) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۳۴:۵۳
شیر نخوریم که پالم و وایتکس داره
گوشت هم که مشکوک به کریمه کنگو است
میوه هم نخوریم که میزان سموم جذب شده آن فرای استانداردهاست
پس دقیقا چه باید بخوریم تا زنده بمانیم؟!؟!؟!؟
مسئولان به جد رسیدگی کنند که این مورد دیگر شوخی بردار نیست و مسئله مرگ و زندگی است (4435218) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۳۵:۲۲
خلایق هرچه لایق . (4435219) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۴۷:۰۴
تقصیر دولت قبله!!!!!!!!!!!!!!!!1111 (4435235) (alef-11)
 
استاد
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۲۳:۱۴
در ان دولت می گفتند این نوع گزارشات را در کشوی میزتان بایگانی کنید باعث تشویش عموم میشود! (4436452) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۶:۰۱:۵۱
اگر هزینه درمان را بیمه ها می دادند ان وقت به این راحتی بر بیمار کردن ملت چشم نمی بستند. (4435255) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۱۲:۲۳
ای بابا ای بابا
آدم چی بگه دیگه (4435335) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۳۹:۳۶
چرا مدیران برخی از وزارت خانه قادر به پیش بینی در این خصوص نیستند حتی
اندکی دلسوزی نیز ندارند فقط حقوق می گیرند وآخر کار به ترتیبی سخن می گویند که مشخص نمی شود کی باید پاسخ گو باشد و در آخر هر بلایی سر مردم
نجیب ومظلوم می آید (4435371) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۵:۱۹:۰۶
افرین (4435760) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۲۴:۰۸
وقتی جلوی مصرف مواد پتروشیمی سرطان زا راگرفتند همه علیه مسیولین ذیربط همدست شدن که اینها جلوی تولید داخلی راگرفتند بله سودجویان همیشه صدایشان بلنداست (4435438) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۲۶:۰۸
چرا به مردم اطلاع رسانی نمکنید گوجه فرنگی داخل انسفید عامل سرطان سیبزمینیهایدرشتوپیاز درشت عامل سرطان (4435444) (alef-11)
 
استاد دانشگاه
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۸:۴۳:۱۲
مای قزل الا که در ایران مصرف می شود چطور! (4435456) (alef-11)
 
رضا
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۲۷:۱۲
استاد منظورتان قارچ کش های سرطان زا است که بعضی ها استفاده می کنند. (4436459) (alef-11)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۲۱:۰۹:۰۳
آلودگی هوا آب غذا ونابودی کشاورزی اصلا برای مسئولین مهم نیست
جان مردم کیلویی چند؟؟؟؟؟
از جنبش اصلاح سبک زندگی پروفسور علی کرمی وطب سنتی اسلامی حکیمان دلسوز مملکت مثل استاد خیراندیش حمایت کنید
پیشگیری بهتر از درمان است
مردم ما باید از مسئولین در روزنامه ها صدا وسیما ونماینده ها مطالبه وانتقاد با حفظ حرمتها کنیم
سونامی سرطان در راه است !!!!!! (4435532) (alef-11)
 
بهرامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۲۲:۳۹:۴۳
از قوه قضاییه خواهشمندیم به این مساله ورود کند جان میلیونها ایرانی در خطر است (4435608) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۲:۴۱:۴۲
یعنی تو این کشور یک نفر که کارشناس آزمایشگاه است نمی تونه چند نمونه از محصولات رو ببره تست کنه و نتیحه اش رو با مستندات ولی‌ناشناس منتشر کنه برای مردم مستقیما؟به خدا خودم اگه بلد بودم یا پولش رو داشتم که کسی رو استخدام کنم برای این کار ،حتما چنین می کردم. (4435729) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۹:۳۳:۵۰
وقتی محصول کشاورزی قابل صادرات نباشد مسئول وزیر کشاورزی است که در کشاورزی محصولی تولید میشود که در اصل ضایع است. (4435886) (alef-11)
 
وثوق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۹:۵۶:۵۵
سازمان بهداشت می گه "قبل از ارسال گواهی بهداشت از ما می خواستند و ما هم کنترل می کردیم" این حرف یعنی اینکه به هیچ یک از محصولات تولیدی و وارداتی نظارتی نیست و امور مربوط به مردم به خدا و رسولش واگذار شده (4435919) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۰:۲۳:۳۹
نگران نباشید باقیمت بالاتربه خورد مردم می دهند (4435948) (alef-11)
 
حسین
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۳۸:۳۷
ما این سم هارا میخوریم اخ هم نمیگیم (4436634) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۵۷:۳۶
قضاوت های ناشیانه از روی نا آگاهی و تعصب سموم دفع آفات هزینه سنگینی را به کشاورزان تجمیل میکند با حذف سموم اکثر سیفیجات و میوه های درختی ما از بین خواهد رفت مرکبات شمال نیازمند حد اقل یکبار سم پاشی در سال است در غیر اینصورت پرتقالی خواهیم داشت برنگ ذغال سیاه رنگ . (4436666) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۱:۴۷:۱۷
يعني نظارت بهداشت وسلامت غذا در عمان از كشور ما متخصص ترند؟ چطور مسوولين بهداشت ما وجدانشان در عذاب نيست وقتي در عمان سموم باقيمانده را تشخيص دادند ولي بهداشت پر مدعاي ما هيچي نفهميده وتشخيص ندادند. (4436856) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.