نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 356016
هنر اخلاق مند
علی نبوی، 4 خرداد 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱
امسال نخل طلای بهترین بازیگر مرد جشنواره کن در دستان شهاب حسینی آرام گرفت.

شصت و نهمین جشنواره کن در حالی به کار خود پایان داد که اصغر فرهادی برای بهترین فیلمنامه و شهاب حسینی به عنوان بهترین بازیگر مرد نخل زرین جشنواره را از آن خود کردند.فرهادی قبلاً هم با فیلم گذشته تجربه نامزدی در جشنواره و دریافت نخل طلا برای بهترین بازیگر زن توسط برنیس بژو فرانسوی را داشت. اما امسال شهاب حسینی با بازی درخشان خود اولین بازیگر ایرانی مفتخر به دریافت جایزه ی بهترین بازیگر مرد لقب گرفت.

همواره در مورد حضور آثار سینمای کشور در جشنواره های شاخص خارجی نظرات و واکنش های متفاوتی را شاهد بوده ایم. وجود جریانات سیاسی در پشت صحنه جشنواره ها چه از لحاظ ماهیت و چه از بعد کارکرد، همواره موجب واکنش و توجه مضاعف جریانات هنری،اجتماعی و سیاسی کشور بوده است. پیش تر موافقت و مخالفت با حضور سینماگران در این جشنواره ها بیشتر به موج سواری سیاستمداران و جریانات فعال حقوق بشر از تصاویر به نمایش در آمده از ایران در قالب فیلم ها بود. ساخته های سینماگران ایرانی اعم از داخل و خارج نشین همواره با حواشی خاص خود روبرو بوده است. اما در سالهای اخیر بیشتر بحث موافقان و مخالفان حضور در این جشنواره ورود هنرمندان کشور به حاشیه های اینگونه مراسمات بوده است.در سالهای اخیر همراهی برخی هنرمندان در بروز رفتارهای مغایر با موازین دینی و ملی موجب آن شده تا واکنش های متفاوتی را از سوی اقشار و افراد مختلف در داخل کشور شاهد باشیم.

در تفاوت های فرهنگی و اخلاقی مردمان اخلاق مدار و دیندار کشورمان با سایر ملل هیچ جای شک و شبهه ای نیست. اما گاهی غرق شدن در ظواهر جذاب و دلفریب فستیوالهای غربی موجب آن میشود که برخی هنرمندان برای از قافله عقب نماندن و یا ترس از متحجر نامیده شدن نه تنها به ارزشهای ملی بلکه به داشته های شخصی خود پشت کرده و یا به نوعی از ابراز آن خجالت می کشند. جریان روشنفکر نمای موجود در جامعه هنری کشور مشوق و بانی اصلی این گونه رفتار هاست.

مراسم اختتامیه ی شصت ونهمین جشنواره کن نمونه متفاوت از نوع رفتار یکی از اعضای جامعه هنری کشور بود. در مراسم اخیر شهاب حسینی با وقار و متانت روشنی فکر خود را به دیگران نشان داد. او پیش تر قدرت خود را در ایفای نقش هایش به همگان ثابت کرده بود.این هنرمند کشور برخلاف بسیاری از هنرمندان در هنگام دریافت جایزه رزانتی در خور یک ایرانی را از خود نشان داد تا نقش اخلاق را به زیبایی بازی که نه زندگی کند. کریتسین دانست که به تعبیر غربی ها یک سلبریتی است مسئول اهدای نخل طلا به شهاب حسینی بود.او در کمال احترام و وقار کار خود را انجام داد و خبری از شو و صمیمی شدن های طرفین نبود. رفتار و عکس العمل در مراسم اخیر این نکته را در ذهن تداعی میکرد که شاید این خود هنرمندان هستند که باعث بروز اتفاقات جنجال براانگیز بر روی سن می شوند و اگر تمایلی در آنها دیده نشود آغوشی برایشان باز نمی شود!

برخلاف برخی که با ژنده پوشی سعی دارند سوژه دوربین ها شوند و یا با انجام رفتارهای متناقض با سابقه ی ملی و دینی دل مخاطبان را بربایند، اتفاقات مراسم اختتامیه مهر تاییدی بر ارزشمند بودن حفظ اخلاق و متانت در میان مردم جهان بود. گویی برخورد محترمانه و گرم شهاب حسینی که از خصوصیات مردمان شرق است، مردمان غرب را هم مجاب به حفظ حرمت و احترام متقابل کرد.
 
کلمات کلیدی : جشنواره کن، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی+اصغر فرهادی
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۳:۵۸:۲۷
شهاب حسینی با دریافت جایزه سیاسی,محبوبیتش را از دست داد, (3722178) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۶:۴۹:۴۹
این خنده دارترین نظری بود که درباره برنده شدن شهاب حسینی خواندم.
اولا که تا کی می خواهید تو این توهم باشید که همه دنیا، هر کاری می کنند منظور دارند. بابا بخدا ما اینقدرها هم مهم نیستیم که بخاطر دشمنی با ما جشنواره را سیاسی کنند.
بالفرض محال هم که جشنواره سیاسی باشه، شهاب حسینی چه گناهی کرده که بهش جایزه دادند؟ چرا محبوبیتش رو از دست بده؟ (3722589) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۷:۱۶:۳۳
منفی (3722632) (alef-13)
 
حزب اللهي
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۷:۵۲:۴۹
من تعجب مي كنم اين چه حرفي است مي زني
اتفاقاشهاب بانشان دادن يك وجهه هنرمندمسلمان دل همه راشادكرد (3722679) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۸:۲۶:۱۶
بابا جایزه سیاسی شناس!!! (3722728) (alef-13)
 
hm
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۲۲:۵۶:۰۹
خیلی وقته یک عده ای با انگ سیاسی زدن به همه چیز و موج سواری محبوبیتشون رو از دست دادن (3726395) (alef-13)
 
هاشم از امریکا
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۴:۰۷:۳۷
خدا خیرش دهد و مبارکش باشد.

هم با وقار بود، هم مسلمانانه بود و هم سخنانی که گفت با ادب بود.
نوش جانتان آقا شهاب و اصغر آقای عزیز. (3722203) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۴:۴۱:۵۱
اگر ژرفا نگر باشیم چه خواهیم دید؟
---
این یک هشدار است که سطحی نگری احساس آلود و خرد گریز و خوش بینی ساده لوحانه نسبت به اهداف نهفته در پس این جشنها و جوایز فریبنده بین المللی و خود داری از نقد خرد گرای تحلیلی رویکردها واهداف استعماری گردانندگان این جشنها نسبت به کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته خطر افتادن ملتهای این کشورها را در دام اهداف استعماری کشورهای این گرداندان و رفتن زیر یوغ اسارت بار این اهداف افزایش می دهد.
البته این سخن به این معنا نیست که ملتهای کشورهای مذکور نقاط ضعف و عیبهای خود را که آنان را در معرض آسیب پذیریهای گوناگون قرار میدهند نادیده بگیرند و برای زدودن و اصلاح علمی و جدی کاستیها و عیبهای خود و رسیدن به آینده ای بهتر پیوسته با جدیت و پیگیری تلاش نکنند.
هر ملتی که وفادار به استقلال و آینده و سرنوشت خود است و دغدده ی بهینه سازی این آینده و سرنوشت را دارد می باید در برسی علمی اهداف گردانندگان جشنهای مذکور تاریخ طولانی استعمار گری و موضعهای زیان بار کشورهای استعماری این گردانندگان علیه ملل جهان را بدون افراط و تفریط همیشه نصب العین داشته باشد. (3722276) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۵:۴۲:۴۵
زنده باد شهاب
بازیگر توانمند و با فرهنگ و اصیل ایرانی. (3722430) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۶:۲۴:۲۹
شهاب حسینی هم با وقار بود هم مغرور نبود رفتارش بسیار مناسب بود در شان مرد ایرانی بود درود بر او فکر میکردم با شخصیت باشد اما رفتار سنجیده اش اورا بیشتر از قبل شاخص کرد (3722545) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۶:۳۴:۰۹
الان ما در غرب انواع و اقسام آدمهای جور واجور را می بینیم و فکر هم نمی کنیم هیچکدون از اینها نشانه یک ملت یا کشور باشند!

بابا ول کنید! چه جوری رفتار یک نفر آدم شده ملت و یک کشور.... اینقدر انتظاراتتون را از افراد بالا نبرید! هر کسی آزاده هر جور دوست داره رفتار کنه (3722559) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۶:۲۶
در مورد وقار و متانت شهاب حسینی عزیز و دوست داشتنی که هیچ شکی نیست ولی به نظر من اساسا اینکه یه هنرمند که تو یه جشنواره خارجی شرکت کرده رو نماینده کل ایران بدونیم خیلی اشتباهه. هر کسی حق داره اونجوری که دوس داره لباس بپوشه و لباسش فقط نشون دهنده شخصیت و سلیقه اون فرده نه کل مملکتش! (3723728) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۲۰:۲۹:۲۲
به قول خود شهاب، الهی شکر. تا حالا ندیده بودم اهالی سینما خصوصا در فستیوال های خارجی سخن خودشون رو با یاد خدا آغاز کنند. آفرین سید!! (3722870) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.