توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445512
وزیر جهاد کشاورزی: تولید برنج تراریخته نداریم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۵
وزیر جهاد کشاورزی عملکرد بخش کشاورزی در راستای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را قابل قبول ارزیابی کرد و گفت: تولید برنج تراریخته نداریم، انحصاری در واردات روغن نیست. برسر قیمت خرید گندم با شورای اقتصاد اختلاف نظر داریم.

به گزارش تسنیم، محمود حجتی نجف آبادی در گفتگوی ویژه خبری در بخش تأمین نیازهای کشاورزی به تکیه بر استفاده از تولید داخل اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به طراحی و اجرای پروژه هایی همچون ذخیره سازی، افزایش تولیدات گلخانه ای، افزایش تولیدات محصولات زراعی مانند گندم و نیشکر، سیاست های نوین آبیاری، بخش گلخانه ها، کشت در قفس و افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی که در ستاد مربوطه به تصویب رسیده است مکلف هستیم. 

او ادامه داد: پیشتر اعلام کردیم تا در افق چشم انداز تراز غذا که منهای 1،8 میلیارد ریال بوده این رقم را به صفر برسانیم. 

حجتی از میزان واردات سال قبل که حدود 94،  دو میلیارد دلار بود و امسال قرار است به منهای صفر برسد خبر داد و گفت: این رقم معادل 400 میلیون دلار است. 

وزیر جهاد کشاورزی با تکیه بر تنوع اقلیمی و منابع کشور تصریح کرد: در بخش کشاورزی مزیت هایی داریم که محصولاتمان در دنیا می تواند قابل رقابت باشد، امسال علی رغم همه کاستی ها، مصوباتی در زمینه برخی محصولات کشاورزی از قبیل کشمش، نیشکر و همینطور شیر که نیازمند یارانه های صادراتی بوده داشته ایم اما بازهم شرایط طوری نیست که بتوانیم به راحتی با رقبای خود در بخش بین الملل رقابت کنیم البته محصولات صادراتی زیادی همچون زعفران، گوجه فرنگی و غیره داریم. 

حجتی گفت: ما همیشه اساس را بر افزایش بهره وری از آب می گذاریم راندمان آبیاری از 37 درصد به 44 درصد رسیده است و پروژه های انجام شده ای مانند شبکه های نوین آبیاری را پیش گرفته و متعهد شده ایم که 250 هکتار از اراضی کشاورزی را زیر کار ببریم، تاکنون 140 هکتار از این میزان تحویل داده شده و بقیه سال آینده تکمیل خواهد شد. 

او افزود: امیدواریم بتوانیم در بحث گلخانه ها و تولید صیفی جات به خودکفایی برسیم در این راستا به همراه سه طرح مبنایی که توسط صندوق توسعه ملی حمایت های مناسبی از آنها به عمل آمده (طرح های مرزی و طرح سیستان و بلوچستان و ... ) به راندمان بالای 90 درصد رسیده ایم. 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید برنج به افزایش هشت درصدی معادل دو میلیون تن اشاره کرد و گفت: ما تولیدکننده ایم نه تعیین کننده قیمت بازار اما با این حال عرضه و تقاضا تقریباً نسبتی برابر دارد. 

حجتی افزود: در برنج داخلی از استقبال خوبی برخورداریم و به یقین می توان گفت هیچ برنج تراریخته ای تا به حال در کشور تولید نشده است البته از نظر دانش بنیانی و تحقیقاتی در حوزه تراریختگی فعالیت های گسترده ای به عمل آمده اما تولیدی نداریم. 

او تصریح کرد: در ارتباط با پنبه کاری اقداماتی را روی بذر شروع کرده ایم تا بتوانیم پنبه را در مقابل کرم قوزه مصون کنیم. 

حجتی ادامه داد: بیش از یک میلیون تن شکر در کارخانجات وجود دارد اما مشکل کشاورزان این است که بنا داریم به جای پول به آنها شکر با بهای پایین تری بدهیم زیرا مشکل نقدینگی داریم. 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از 93 درصد روغن مصرفی، واردات است تصریح کرد: با این حال در واردات این محصول انحصاری وجود ندارد زیرا از نظر دولت و قانون هر شهروند ایرانی که دارای کارت بازرگانی باشد می تواند روغن وارد کند. 

او افزود: انحصار این است که دولت برای کسی زمینه ای ایجاد کند و برای دیگران خیر، اما توانمندی کسانی که در بازار جهانی قدرت سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند انحصار نامیده نمی شود، از حیث مقررات محدودیت و یا امضاء طلایی ای در واردات این محصول وجود ندارد و اگر کسی امضاء طلایی ای و یا انحصاری مشاهده کرد به ما اطلاع دهد. 

حجتی ادامه داد: تصمیماتی اتخاذ شده تا در زمینه دانه های روغنی و نهادهای دانه ای که آب بر هستند (آب زیادی مصرف می کنند) واردات سهم بیشتری داشته باشد. در ارتباط با نهادهای دامی هم راه مقابله ای با انحصار ایجاد کرده ایم تا دیگران هم بتوانند پا به پای آنها که قوی ترند در عرصه تولید حضور یابند. 

وزیر جهاد کشاورزی به افزایش تولید شکر از یک میلیون و 100 هزار تن به یک میلیون و 600 هزار تن اشاره کرد و گفت: اگر امروز کارخانه قند در خطه جنوب کشور می داشتیم نیازی به واردات نبود به این منظور تصمیمی اتخاذ کرده ایم که شکر را به کشت پاییزه تبدیل کنیم تا مصرف آب به یک چهارم برسد. 

حجتی افزود: هرکس چهار کیلو شکر تولید کند می تواند یک کیلو شکر وارد کند یعنی سهم واردات برای تولیدکنندگان چهار به یک است اما درست تر این است که بتوانیم پول تولیدکنندگان را به طور کامل پرداخت کنیم نه اینکه به آنها امتیاز واردات بدهیم. 

او ادامه داد: بر سر افزایش قیمت گندم با شورای اقتصاد دچار اختلاف نظر شده ایم که امیدواریم به زودی این اختلاف به تفاهم تبدیل شود.
 
کلمات کلیدی : وزیر جهاد کشاورزی، برنج تراریخته
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.