نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475915
قاضی عسگر: مردم به مطالب مسموم درفضای مجازی درباره حج توجه نکنند/پول حجاج خرج گلوله‌های عربستان نمی‌شود
بخش سیاسی الف؛ 5 خرداد 96
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که دروغ‌های بزرگی از حج در فضای مجازی منتشر شده است،گفت: پول حجاج ایرانی خرج گلوله‌های عربستان در یمن نمی‌شود. این پول برای دریافت خدمات به شرکت‌های خصوصی سعودی داده می‌شود، نه دولت این کشور.
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۲
حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به برخی مطالب در خصوص منصرف کردن مردم از رفتن به سفر حج گفت: بسیاری از مطالب مطرح شده درباره حج، انحرافی است و مردم نباید به آنها توجه کنند. متاسفانه وادار کردن مردم به انصراف از حج، پیشینه تاریخی دارد، درحالی که فرهنگ دینی به آن توصیه مؤکد کرده است. حج نه تنها پیامدهای خیرخواهانه‌ای همچون مدرسه‌سازی در نقاط محروم کشور داشته، بلکه گردش مالی بزرگی را برای کشورمان ایجاد کرده است.

امام جمعه‌ای که خون شیعیان را حلال کرده، عربستانی نبوده
وی ادامه داد: یک و نیم میلیون نفر در نوبت حج هستند که 15 سال طول می‌کشد تا همه آنها به این سفر بروند. بیشترشان هم اولین بار است که به حج مشرف می‌شوند، با این حال تعجب می‌کنم چطور برخی مذهبیون تحت تاثیر افکار مسموم قرار گرفته‌اند و می‌پرسند چرا ایرانی‌ها باید به حج بروند. سوال ما هم از آنها این است؛ چرا نباید بروند؟! حج رکن دین است. مگر می‌شود ایرانی‌ها در آن حضور نداشته باشند.

سرپرست حجاج ایرانی، مطالب منتشر شده از حج در فضای مجازی را اغلب دروغ دانست و افزود: مثلا گفته‌اند؛ امام جمعه مکه خون شیعیان را حلال اعلام کرده است، درحالی که پژوهشکده حج پس از 6 ماه بررسی خطبه‌های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و در نهایت دریافتیم که این فتوا به «حمزه المجالی» شخصی اردنی منسوب می‌شود که چهره‌اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام است. از سوی دیگر فردی در مصر که نوع پوشش‌اش تاییدی بر هویت او است، مطالبی از این دست مطرح کرده که ارتباطی به عربستان ندارد، اما چرا برخی بی‌دقتی می‌کنند و با طرح این سخنان از مردم می‌خواهند فیش‌های حج را پاره کنند. آیا در مملکت اسلامی که حج یکی از ارکان دینی‌اش است باید اینطور برخورد شود.؟

او سپس از خطبا و ائمه جمعه درخواست کرد؛ در بیان مطالب مربوط به حج، مراقبت و از طرح مسائلی که سبب نگرانی مردم می‌شود، خودداری کنند و در ادامه گفت: بررسی بسیاری مطالب منتشر شده در فضای مجازی نشان داده که منبع برخی از آنها در خارج از کشور بوده است و متاسفانه بعضی سخنران‌ها و خطبا بدون اطلاع و توجه، از مطالب آنها استفاده کرده‌اند.

قاضی عسکر برای چندمین بار این جمله را تکرار کرد که اگر کوچکترین نگرانی درباره حج احساس کند، اولین شخصی خواهد بود که این موضوع را مطرح خواهد کرد و در ادامه یادآور شد: وقتی از طرف ولی فقیه به این امر مامور شده‌ام باید عهده‌دار مسائل و وظایفی باشم. اطمینان می‌دهم که مردم نسبت به حج نگرانی نداشته باشند.

حج تحت تاثیر سفر ترامپ به عربستان
نماینده ولی‌فقیه در امور حج در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر رییس جمهور آمریکا به عربستان و تهدید و توهین به ایران، چه الزامی برای حضور ایرانی‌ها در حج وجود دارد؟ اظهار کرد: هرچند که این ذهنیت و طرح چنین سوالی طبیعی است، چون در یمن، عراق و سوریه با عربستان مشکلاتی داریم که به حوزه سیاسی دو کشور مربوط می‌شود که این مسائل خیلی هم تازه نیست، برای همین سالها است از سعودی‌ها خواسته‌ایم حج را از سیاست جدا کند، چون این مسائل به دولتها و سران دو کشور مرتبط است. برای همین در توافق نامه حج دو کشور ذکر شده که مانع تبلیغات سوء علیه شیعیان شوند و تمام نیازهای زائران ایرانی را برطرف کنند.

وی بیان کرد: برخی فکر می‌کنند پول حج خرج گلوله‌های عربستان در یمن می‌شود. درحالیکه این درست نیست، چون ما با دولت عربستان طرف نیستیم. طرف ما در حج شرکت‌های خصوصی هستند که تعامل با آنها نیز تا کنون سازنده بوده است. حتی هزینه‌های حج گذشته که به دلیل مشکل تراشی، ایرانی‌ها از آن بازماندند، به عنوان پیش قسط خدمات حج امسال حساب شده و هیچ خسارتی از ان ناحیه به ایران وارد نشده است.

قاضی عسکر درباره ضمانت اجرایی توافق نامه حج ایران و عربستان با توجه به تیرگی روابط دو کشور نیز گفت: توافقنامه دو کشور، حکم ضمانت اجرایی را دارد. این همان ضمانتی است که وزیر عربستان سعودی آن را امضاء کرده است. شرایط حضور کارشناسان ایرانی در عربستان که این مدت پیگیر خدمات و تدارکات برای زائران ایرانی بودند نیز نشان می‌دهد؛ سعودی‌ها مراقبند و بستر را فراهم کرده‌اند تا قراردادها در اجاره مسکن، حمل و نقل و تغذیه به نتیجه برسد. احساس می‌کنم مشکلی در مسیر حج زائران ایرانی وجود نداشته باشد.

وی سپس بند مربوط به تامین امنیت زائران ایرانی را از روی توافقنامه دو کشور خواند و افزود: عربستان با امضای این توافق نامه متعهد شده تا زمانی که زائران ایرانی در خاک این کشور هستند، سلامتی، آسایش، عزت، حرمت و امنیت آنها را تامین کند. این بند هم فقط مختص زائران ایرانی نیست، برای همه کشورها است.

او در پاسخ به این پرسش که در صورت بروز هر نوع مشکلی در زمان حج، مسئول حل و فصل اختلافات و مشکلات کیست؟ گفت: در توافق نامه حج دو کشور صراحتا مشخص شده 10 نفر از بخش کنسولی وزارت خارجه ایران از اول ماه شوال تا پایان ماه محرم در مکه، مدینه و جده مستقر شوند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی، پیگیری‌های لازم را انجام دهند. این توافق امضاء شده است. ضمن اینکه من و رییس سازمان حج و زیارت همزمان در عربستان حضور داریم و پیگیر هستیم و ان‌شاءالله که مشکلی پیش نخواهد آمد.

نماینده ولی فقیه در امور حج همچنین تاکید کرد: محور درگیری‌ها با سعودی‌ها کم است و جای نگرانی وجود ندارد چرا که بیشتر امور حج در اختیار عوامل ایرانی است. دفاتری در شهرهای محل اسکان زائران ایرانی به این نیروها اختصاص داده می‌شود و هر کس مسؤولیت خود را خواهد داشت تا اگر احیانا مشکلی پیش آمد، مثل تصادف و یا فوتی، پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

تکلیف صدور ویزای ایرانی ها در زمان تعطیلی سفارت عربستان
به گزارش ایسنا، وی درباره چگونگی صدور روادید عربستان برای زائران ایرانی با توجه به قطع روابط دو کشور، اظهار کرد: این مشکل در توافق نامه حل شده است. در گذشته سعودی‌ها حرف از کشور ثالث می‌زدند، اما حالا پذیرفته‌اند روادید اتباع ایرانی را الکترونیکی صادر کنند و در فرودگاه، روی پرینت آن، مُهر ورود بزنند.

او اضافه کرد: توافق شده برای کاهش معطلی زائران ایرانی در فرودگاه عربستان، نیروی انتظامی در داخل کشور انگشت نگاری زائران را انجام دهد و اطلاعات آن در اختیار سعودی‌ها قرار گیرد. احساس می‌کنیم با توجه به حوادث منا و مسجدالحرام، این اطلاعات در حوادث احتمالی، کاربرد خواهد داشت.

مچ بندهای پر حاشیه!
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه برای روشنگری درباره مچ بندهایی که قرار است زائران ایرانی در حج امسال استفاده کنند، توضیح داد: در فضای مجازی شایعه‌هایی درباره ساخت دستبندهایی فلزی به سفارش عربستان در اسرائیل مطرح شد، درحالیکه این مچ بندها با آن تصمیم عربستان که البته عملیاتی هم نکرد، هیچ ارتباطی ندارد.

قاضی عسکر نمونه‌ای از این مچ بندها را برای جلب اطمینان نشان داد و گفت: این دستبندها تولید داخل کشور و از جنس پلاستیک است که حاوی اطلاعات محدودی از زائر شامل مشخصات فردی، نام هتل، کاروان و نوع بیماری خواهد بود که نه تنها هیچ مشکلی ندارد، بلکه با توجه به سن زائران ایران و آمار گمشدگان هر سال، ضریب ایمنی آنها را بالا می‌برد.

او در عین حال توضیح داد که این مچ بندها به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق کنند که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.

سفر حج چند روزه شد؟
وی سپس با یادآور اینکه امسال 86 هزار و 500 تن از ایرانی ها به حج مشرف می‌شوند، درباره مدت زمان حضور آنها در عربستان توضیح داد: ما تا کنون خیلی تلاش کرده‌ایم مدت زمان حج را کوتاه کنیم، در گذشته محدودیت‌های فرودگاه‌های جده و مدینه این اجازه را نمی‌داد. الان که این فرودگاه‌ها توسعه پیدا کرده است ساز و کاری طراحی شده که زائران ایرانی بین 30 تا 34 روز در عربستان حضور داشته باشند. اگر در آینده این فرودگاه ها شرایط لازم را مهیا کنند، ما هم مدت زمان حضور زائران ایرانی به کمتر از 30 روز می‌رسانیم. البته راه برای افرادی که می‌خواهند بیشتر بمانند، بسته نیست.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین درباره کاهش مدت زمان حضور زائران در مدینه گفت: با توجه به تخریب ساختمان‌های اطراف مدینه در طرح توسعه مسجدالنبی، مشکلاتی وجود دارد که البته مانع از تامین مسکن مورد نیاز زائران نشده است، اما شرایط زیرساختی در این شهر، زمان ماندگاری زائران ایرانی را که قبلا یک هفته تا هشت روز بود به پنج تا شش روز کاهش داده است. البته این مشکل حجاج همه کشورها است که عربستان هم قول داده با اجرای طرح توسعه، آن را حل کند.

او سپس درباره موقعیت هتل‌های زائران ایرانی که گفته شده با حرم‌ها فاصله زیادی دارند، توضیح داد: فاصله هیچ یک از هتلها دور نیست، اما زائر باید آگاه باشد که هتل‌های اطراف مسجدالحرام فرسوده هستند. سازمان حج نیز با توجه به محدودیت زمانی که داشته تلاش کرده ساختمان‌های جدیدتر را در اختیار بگیرد. در مکه هتل‌های به نسبت بهتری اجاره شده و جای نگرانی وجود ندارد.

قاضی عسکر همچنین از توافق پروازی دو کشور خبر داد و اظهار کرد: در گذشته دو کشور توافق کرده بودند، هر یک از شرکت‌های هواپیمایی ایران و عربستان، 50 درصد زائران را جابه جا کنند. طرف سعودی امسال دو شرکت را معرفی کرد که 25 درصد از جابه جایی‌ها را انجام می‌داد، اما دو روز پیش اعلام کرد که عهده‌دار سهم‌شان خواهند بود، به این ترتیب 25 درصد از جمعیت زائران ایرانی را آن دو شرکت، 25 درصد ایرلاین سعودی و 50 درصد شرکت‌های ایرانی جابه جا خواهند کرد.

وی همچنین در مورد تغییر جمعیت پزشکان با توجه به افزایش سهمیه ایران و اتفاقات آخرین حج که تجربه شد، اظهار کرد: تاکید شده کادر پزشکی با تجربه‌تر باشند. ضمن اینکه امداد و نجات به زائران آموزش داده می‌شود تا در مواقع ضروری استفاده شود. همانطور که به نیروهای بعثه با وجود افزایش سهمیه ایران، اضافه نشده، فکر می‌کنم ظرفیت کادر پزشکی نیز پاسخگوی زائران باشد، ضمن اینکه درمانگاه‌هایی به این کار اختصاص داده شده است که نیاز پزشک همراه با کاروان را تا حدی برطرف می‌کند. در هر حال برای تعیین سهمیه پزشکان به فراخور نیاز و ظرفیت تصمیم گرفته خواهد شد.

اعزام کارشناسان ایران به کمیته تحقیق منا
قاضی عسکر درباره آخرین وضعیت دیه شهدای ایرانی در عربستان نیز توضیح داد: طبق توافق ایران و عربستان، کمیته تحقیق حادثه منا، باید به کار خود ادامه دهد دو روز پیش گزارش نهایی ایران از آن فاجعه به این کمیته فرستاده شد و در آینده نیز دو نماینده از کشورمان برای حضور در آن کمیته اعزام خواهند شد. عربستان پرداخت دیه حادثه مسجدالحرام را نیز پذیرفته که امیدواریم با این پیگیری ها، حقوق شهدای این حوادث استیفا شود.
 
کلمات کلیدی : سید علی قاضی عسگر+حج+فضای مجازی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۰:۰۵:۱۳
اون شرکت ها به دولت عربستان مالیات میدن مگر غیر این هستش ؟ بعدش اون مالیات تبدیل به سلاح امریکایی میشه در یمن و سوریه و عراق. بکار میره (4391256) (alef-13)
 
Kazakstan
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۶:۵۹:۲۸
شما (و اکثر کامنت گذاران محترم و هم-نظر شما) که ظاهرا، اینقدر مستدل می نویسید، لطفا، یکی از شما ها، نظرتان را در رابطه با (صلح حدیبیه) بنویسید . (4392122) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۰:۰۵:۴۱
واقعا تو اين شرايط ما و عربستان، چه اصراري به برگزاري حج است، واقعا غيرمنطقيه، عربستان عملا شمشير رو از رو براي ما بساه، تجاوز و كشتن ما مباحه، (4391262) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۵:۳۷:۴۰
شما میتونی به مردمی که دوست دارن برن حج بگی نرین؟!
نمیتونی.
این هم یه بخشی از حق شهروندیه.

اونا دلشون میخواد برن حج. مسئولین فقط باید شرایط مناسبو فراهم کنن.
بعد از فاجعه هایی مثل منا هم که هنوز درست حل نشده، بتونن از "دیپلماسی قدرتمند" بهره ببرن.

شما هم اگه دوست ندارین نرین. (4391982) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۳:۴۵:۱۳
دوست عزیز در واقع درست می فرمایی اما به یاد داشته باش وقتی متولی رفتن حج با کمال لودگی عنوان می کنه قراردادمان با شرکت خصوصی است نه عربستان اگر این حرفش صحیح باشد خب پس چرا غرامت نمی دهند ربطی به عربستان ندارد (4401219) (alef-13)
 
Malaysia
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۰:۴۲:۲۹
متاسفانه کسانی که اصلا با حج و نماز و روزه مخالف اند الان پرچم خیرخواهی دستشان گرفته اند. ما ملت کی می خواهیم بپذیریم که در اعتقادات و رفتار همدیگر دخالت نکنیم. (4391342) (alef-13)
 
عمار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۰۰:۳۱:۳۰
وقتی در دین تقیه را گذاشته اند که در شرایط خاص می توان به آن تمسک کرد تا دین از بین نرود چگونه است که اصرار دارند حتما به حج بروند؟ مگر ما به برائت اعتقاد نداریم که باید در حج برائت از مشرکین صورت بگیرد پس این حج سیاسی هم هست الان هم با شرایط سیاسی حاکم بر منطقه چه اصرار بر حج هست؟ الان نرفتن به حج خود نوعی برائت از مشرکین می تواند باشد (4393149) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۰:۵۴:۱۳
از کجا اینقدر به حساب کتاب عربستان مطمئنی؟ (4391361) (alef-13)
 
K
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۱۳:۳۰
،مردم با هزینه کردن مخارج حج بمنظور کمک به بیماران ناتوان و مستمندان و جوانان ازدواج نکرده، اجری بسیار خداپسندانه و خلق خداپسندانه خواهد برد وانشالله فریضه حج بدلیل مخاطرات جانی به بعد از تثبیت وضعیت منطقه و توقف فتنه ها موکول می شود ،به خطر انداختن جان هموطنان از دید شرع و عرف و قانون به صلاح نیست. (4391409) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۲۲:۴۵:۴۲
دوست گرامی فریضه حج واجب است (کاری به عمره که مستحب بوده و در اینمورد با شما همنظرم نیست)کمک به مستمند جای خود و ادای فریضه واجب جای خود.هر دو واجبند و کفایت از دیگری ندارد (4392933) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۱۷:۱۲
ببخشید از کجا مطمینی هستید که خرج گلوله نمیشه؟
بهت تعهد دادند؟ (4391416) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۱۸:۴۰
حاج آقا حواستون باشه که هر اتفاقی امسال برای زوار ایرانی رخ بده مسئول اصلی و مستقیمش شما هستید نه دولت عربستان! (4391421) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۳۳:۲۶
با این توجیه کاملا مستدل منع خرید کالاهای اسراییلی هم بیمورد است چون پول ان صرف اسفالت و ایزوگام اورشلیم و پرداخت به مستمندان اسراییل میشود (4391461) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۳۵:۱۳
کلا حج رفتن و خرج کردن در عربستان با شرایط حاضر به صلاح نیست (4391468) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۳۵:۴۶
سلام اینکه حج را از سیاست جدا کنیم موضوع بی ربطی است چون ما همواره تاکید داشته ایم که سیاست ما عین دیانت ماست (4391469) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۳۶:۴۴
"برخی فکر می‌کنند پول حج خرج گلوله‌های عربستان در یمن می‌شود. درحالیکه این درست نیست، چون ما با دولت عربستان طرف نیستیم. طرف ما در حج شرکت‌های خصوصی هستند که تعامل با آنها نیز تا کنون سازنده بوده است"

خوب اون شرکتهای خصوصی هم خیلیشون وابسته هستن به شاهزاده ها و حکومت عربستان! تازه این کلا به اقتصاد عربستان کمک میکنه و دولت عربستان میتونه پولش رو ببره خرج گلوله کنه بجای اینکه مجبور باشه بیشتر به مردم خودش کمک کنه. (4391471) (alef-13)
 
کرمانشاهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۰:۴۱
مستقیم خرج نمی شه و لی مالیات به دولتشون که میدن !!!! (4391481) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۳:۵۵
یعنی حساب کتاب ریز هزینه های بودجه عربستان میدن دست حج و اوقاف ما!!! چه فرقی می کنه درآمد دولت عربستانه حالا از این جیب خرج می کنه یا از اون یکی جیبش (4391490) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۸:۰۷
اصلا به صلاح نبود ملت ایران در شرایط فعلی به حج بروند یکی از شرایط استطاعت امنیت است که وجود ندارد (4391520) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۰:۵۵
جالب قضیه این است که ما حتی از نحوه خرج درامد در کشور عربستان هم خبر داریم اما همین اندازه اطلاعات واقعی از دخل و خرج کشور خودمان نداریم (4391528) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۱:۳۸
خرج نامنی در سیستان میشه (4391532) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۲:۰۸
ببخشید بودجه سالیانه عربستان شما می نویسید که قاطعانه از خرج نشدن پول ایرانیان بر علیه شیعیان و ایرانیان صحبت می کنید (4391534) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۶:۳۸
حمایت معنوی شما از "خادمین بیت اله" چطور، اصلا اهمیتی ندارد؟ نمی شد حداقل به عنوان اعتراض به کشتار انسان های بینوا در یمن حج تعطیل شود؟ اگر امنیت موجود بود پس فاجعه منا چی بود و چرا تا الان یک ریال دیه پرداخت نکرده اند؟ چه تضمینی هست که فاجعه مشابه پیش نیاید؟ (4391548) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۷:۳۹
ای قوم به حج رفته کجایید کجایید

معشوق همین جاست بیایید بیایید

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار

در بادیه سرگشته شما در چه هوایید

گر صورت بی‌صورت معشوق ببینید

هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

ده بار از آن راه بدان خانه برفتید

یک بار از این خانه بر این بام برآیید (4391551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۱۷:۲۱
شرکت خصوصی سعودی مالیات به دولت نمیده که گلوله بخره؟؟؟!! (4391572) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۲۴:۴۸
خرج مدارس وهابی در سراسر دنیا چی ؟ (4391587) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۲:۴۶
از چنین فردی چنین اظهار نظرهایی بعید است. مگر در عربستان شرکت خصوصی معنی دارد؟ تمام شرکتها، هتلها، سیستم حمل و نقل و غیره و غیره در این کشور متعلق به شاهزاده های سعودی می باشد. و پول حج هم به جیب انها سرازیر می شود. (4391600) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۰:۰۲
دقیقا پول حج صرف گلوله های عربستان میشه (4391661) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۰:۵۶
کمک به نیازمندان بهتر از ریختن پول تو جیب عرب های ادمکش (4391664) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۳:۵۰
پول حج = تقویت اقتصاد عربستان = افزایش نیروی نظامی عربستان (4391673) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۴:۵۳
این شرکت ها یعنی مالیات نمیدن به دولت عربستان!!! (4391675) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۶:۱۹
عربستان چند روز پیش به پشتوانه حجاجی که امسال عزم حج کردند و پول سرشاری که نسیبش می شود اقدام به عقد قرارداد 400 میلیارد دلاری کرد.
وقتی دلار رو دادید به وهابیت دیگه اونها هستند که تصمیم می گیرند این پول کجا خرج بشه. باید ببینیم علت این همه اصرار شما به برقراری حج در این شرایط بحرانی چیست؟ (4391680) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۳۴:۵۹
نکند بودجه عربستان با شما هماهنگ میشود اولا ؟! دوما اگر اتفاقی افتاد چه کسی پاسخگو است ؟! (4391737) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۸:۲۴
عرب های عربستان ایرانی ها را دوست ندارند و به همین دلیل امار کشته شدگان ایرانی منا از سایر کشورها بیشتر بود .
وقتی امنیت نیست چرا باید والدین خود را به سفر حج بفرستیم
ان حجی که واجب است با این حجی که مردم می روند، فلسفه اش از زمین تا اسمان متفاوت است . (4391765) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۴:۰۷:۵۳
/پول حجاج هم خرج گلوله‌های عربستان می‌شود هم خرج اعدام شیعیان و تخریب شهر و روستای آنها. همه میدانند که شرکتهای خصوصی همان شاهزاده های رژیم سعودی هستند و پالیات آن هم در جیب دولت سعودی است. (4391779) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۴:۱۰:۰۹
عجب. خودشون گفتن که با پول حجاج اسلحه و گلوله نمیخرن؟؟؟!!! (4391786) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۴:۳۰:۴۹
پس لابد هزارو خورده ای ایرانی خود به خود در سال 64 و 94 مردند .

بس کنید لطفا . مردم قسم حضرت عباس را باور کنند یا دم خروس را ؟؟

من خودم چند سال پیش به حج عمره رفتم و از نزدیک توهینهای پلیس و مردم عربستان را به ایرانیها دیده ام . اینها ذاتا با ایرانیها دشمنن . (4391824) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۵:۱۲:۲۳
دشمن اصلی ایران عربستان (4391910) (alef-13)
 
amir911
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۵:۲۰:۳۸
سلام . روایتی هست از یکی از اهل بیت که وقتی یکی از مومنین شترانش را کرایه برای اعمال حج داده بود حضرت باو ایراد گرفت که تو کمک به پایداری ظالم میکنی آن مرد صالح هم شترانش رو فروخت تا کمک به ظاللم نکرده باشد پس این روایات برای چی نقل شده برای اینکه ما عبرت بگیریم (4391924) (alef-13)
 
محمد
Belgium
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۵:۲۹:۵۷
آقای قاضی عسگر.درتمام طول چند سال گذشته عزت حجاج پایمال شده ونتیجه مشخصی از اقدامات جناب عالی وهمکاران منتشر نشده. من به عنوان یک شیعه معتقد موافق خرد کردن شخصیت ایرانیان مسلمان نیستم.ومعتقدم خدمت عملی به مسلمان نیازمند دهها برابر خودسازتر از حج باشرایط فعلی است.راستش به صداقت حضرتعالی هم مشکوکم. (4391953) (alef-13)
 
مامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۲۳:۱۲:۴۰
۸۶۵۰۰ نفر × هر نفر ۲۰ میلیون (با حواشی هزینه ها) = ۱۷۳۰ میلیارد تومان
والا با این پول بیشتر میشه احکام خدا را عملیاتی کرد. ازدواج. مسکن . شغل و ... (4392998) (alef-13)
 
بهرام
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۲۳:۴۳:۰۳
اقای محترم حاضری قسم بخوری پول حجاج ایرانی خرج گلوله‌های عربستان بر علیه ایران نمیشود ؟ ایا شما در خزانه داری دولت عربستان کار میکنید که اطلاع دقیق دارید ؟ دقیقا میشود و رفتن به عربستان حرام است (4393078) (alef-13)
 
فاطما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۰۰:۲۹:۱۱
اصرار شما برای فرستادن حجاج جای سوال داره . (4393141) (alef-13)
 
پاپیتال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۲۳:۳۰:۴۹
عربستان در حال تدارک حمله به ایران است و من یاد تحریم حج از سوی بنیاگذار انقلاب امام خمینی (ره ) هستم ! (4395369) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.