توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312321
مذاکره ایران و آمریکا درباره اجرای برجام
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۱
سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام صبح سه شنبه با استفان مال هماهنگ کننده ارشد آمریکا برای اجرای برجام دیدار و گفت و گو می کند.این نخستین مذاکره دو مقام ایرانی و آمریکایی است.

روند اجرای برجام ، اقدامات ایران و تعهدات طرف مقابل در مذاکره عراقچی - مال مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین فردا با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفت و گو خواهد داشت.
استفان مال از روز یکشنبه در وین بسر می برد تا با سایر نمایندگان کشورهای ۱+۵ روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را بررسی کند. نمایندگان ۱+۵ با آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مذاکره و هماهنگی داشته اند.

یکی از تعهدات ۱+۵ طبق برجام، نگارش و ارائه پیش نویس قطعنامه ای به شورای حکام آژانس است تا برای همیشه پرونده مسائل گذشته را ببندد.
همزمان با حضور عراقچی در شهر وین، تیم کاملی از کارشناسان ایران روز سه شنبه سوم آذر – ۲۴ نوامبر- آخرین دور گفت وگو با آژانس بین المللی انرژی اتمی را انجام می دهد تا درباره حل مسائل گذشته به جمع بندی نهایی برسد.
مسئولیت این مذاکرات را رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس به عهده دارد و هیاتی کامل از ایران در آن حضور خواهد داشت.
معاون مدیرکل و رییس بخش پادمان های آژانس، واریو رانتا هدایت تیم مذاکره کننده آژانس را به عهده دارد.
یک هفته پس از این مذاکره، در روز ۱۰ آذر – اول دسامبر- آژانس گزارش خود در مورد حل مسائل مربوط به گذشته را به اعضای شورای حکام ارائه می کند. اعضای شورای حکام طبق قانون، ده روز تا دو هفته وقت دارند گزارش آژانس را بررسی کنند.
در نخستین جلسه شورای حکام پس از ارائه این گزارش که احتمالا ۲۵ آذر – ۱۵ دسامبر- خواهد بود، اعضا نظر خود درباره بسته شدن پرونده مسائل گذشته ایران و یا بازماندن آن خواهند گرفت. ١+٥ براساس برجام متعهد شده که پیش نویس قطعنامه ای را با هدف بستن پرونده به شورای حکام ارائه کند.
 
کلمات کلیدی : آمریکا+ایران+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.