نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492322
آرام بنیار در گفتگو با الف؛
در انتهای چرخه سرمایه گذاری در سپرده‌های بانکی هستیم/ منابع به سمت مسکن و بورس می‌رود/ بانک‌ها توان پرداخت سود با نرخ‌های بالا را ندارند
بخش اقتصادی الف؛ 24 تیر 96
کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دولت چه بخواهد و چه نخواهد به سمت کاهش نرخ سود بانکی حرکت خواهیم کرد و بانک‌ها توان پرداخت سود با نرخ‌های بالا را ندارند، گفت: امروز تقریبا در انتهای چرخه سرمایه گذاری در نظام بانکی به عنوان سپرده هستیم و سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن و بورس سوق پیدا خواهد کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲
به گزارش الف؛ در هفته گذشته بارها دولتمردان از لزوم کاهش نرخ سود بانکی گفتند؛ موضوعی که کارشناسان از خیلی وقت پیش از لزوم این اقدام سخن گفته بودند و دلیل آنها هم کاهش نرخ تورم و هزینه تمام شده تولید بود که امروز نرخ تورم در حدود عدد 10 است، در حالی که نرخ سود بانکی حداقل دو برابر آن است.

اما در هفته گذشته بورس هم شاهد مثبت شدن شاهص در 5روز کاری بود که نشان از اشتیقاق سرمایه گذاران داشت؛ هر چند معاملات بازار سهام در سطح پایانی قرار داشت، اما می‌تواند نوید روزهای خوب برای سهامداران باشد که این نیازمند سیاست گذاری درست دولتمردان است.

گویا امروز همه موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند و سخن از این موضوع مطرح است و پیش بینی می شود این اتفاق خیلی زود رخ دهد، هر چند معاون اول رئیس جمهور آن را به دولت دوازدهم موکول کرد؛ اما امروز خود بانک‌ها و موسسات مالی هم تمایل از کاهش نرخ سود بانکی دارند.

محمد آرام بنیار کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با الف؛ در مورد عوامل تاثیر گذار بر رشد شاخص بورس در در هفته جاری، به الف گفت: رشد بورس پیش بینی می‌شد و معمولا در نیمه فصل دوم سال، بورس روند مثبتی خواهد داشت.

وی افزود: علت اصلی رشد این روزهای بازار سرمایه این است که موسسات مالی و اعتباری، بخصوص موسسات غیر مجاز  که سودهای  غیر معقولی را اعلام و پرداخت می کردند، دیگر یا توان پرداخت‌ سودهای مورد نظر را ندارند و یا اینکه در باز پرداخت اصل سپردهای مردم با مشکل مواجه شدند.

آرام بنیار تصریح کرد: در نتییجه بسیاری از منابع سرریز شده و به سمت بانک‌های بزرگ‌تر  یا به سایر بازار ها از جمله بازار بورس سوق پیدا می‌کند و با توجه به میزان این منابع و اعداد آن بزرگ، قطعا می‌تواند تاثیر مثبتی بر بورس و اقتصاد داشته باشد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: امروز تقریبا در انتهای چرخه سرمایه گذاری در نظام بانکی به عنوان سپرده و ارواق بهادار هستیم و به تدریج سرمایه ها به سمت بازار مسکن و بورس سوق پیدا خواهد کرد.

به گفته وی، همچنین وضعیت برخی شرکت‌های بورسی از نظر میزان سود نقدی و فروش‌ بهتر شده است؛ زیرا زمانی که فروش برخی شرکت‌ها را که بررسی می‌کنیم، شاهد رشد حتی 20 الی 30 درصد (و شاید کمتر) در میزان فروش و سودآوری آنها باشیم که مفهوم آن این است که انتظار سودآوری بیشتر شرکت‌ها و به تبع آن افزایش قیمت سهام را خواهیم داشت.

آرام بنیار بیان کرد: در نتیجه پیش‌بینی می‌شود در چند ماه آینده حجم سرمایه گذاری در بورس افزایش پیدا کند و اگر فرصت‌های جدید مانند عرضه های اولیه و ... در بازار سرمایه رخ دهند، می‌توان شاهد جذب منابع و رشد بیشتر شاخص باشیم.

این کارشناس بورس تاکید کرد: اکنون قیمت‌ها در بورس به لحاظ ارزشی در کف قرار گرفته و وضعیت تعادل بسیاری از شرکت‌ها روبه بهبودی و امکان رشد را فراهم کرده است.

وی در مورد اینکه آیا برگزاری مجامع و تقسیم سود باعث رشد شاخص در این هفته نشده است، بیان کرد: درمجامع به دو دلیل موثر است، نخست اینکه زمان توزیع سود نقدی شرکت‌ها بوده و اطلاعاتی توسط خود شرکت‌ها در این مجامع اعلام می‌شود که عملکرد واقعی آنها نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد این موضوع می توان یکی از انگیرهای جذب سرمایه گذاری باشد.

کارشناس اقتصادی عنوان اضافه کرد: البته برخی از شرکت‌های سرمایه گذاری  بلند مدت دارند که به این دلیل که سود را می‌توانند شناسایی کند و تابع قیمت روز سهام هم نیستند، تقسیم سود و برگزاری مجامع برای موارد و هم جذب سهام، جذاب است که سهام‌های خود را قبل از مجامع افزایش دهند، در نتیجه ناخدآگاه حجم سرمایه گذاری قبل از برگزاری مجامع افزایش پیدا می کند.

آرام بنیار تاکید کرد: خیلی از شرکت‌ها، البته نه همه‌آنها، ولی بخش عمده‌ای از شرکت‌ها تولیدی میزان سود خوبی دارند و بازده نقدی آنها نسبت به قیمت می‌تواند بالای 20درصد قرار گیرد، مانند خودرویی‌ها و  پتروشیمی‌ها و... که می‌توانند سود خوب توریع کنند.

وی در مورد آینده نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: دولت چه بخواهد و چه نخواهد لاجرم به سمت کاهش نرخ سود بانکی حرکت خواهیم کرد؛ امروز هم تورم کاهش پیدا کرده و هم اینکه بانک‌ها به آن میزانی که سود سپرده پرداخت می‌کنند، نمی توانند سود تسهیلات بگیرند؛ در نتیجه به صورت عقلانی هم بانک‌ها باید نرخ سود را کاهش دهند.

این کارشناس مسائل بانکی تصریح کرد: تاخیر در کاهش نرخ سود بانکی تاثیرات منفی بر روی صورت های مالی بانک ها خواهد گذاشت و در نتیجه پیش‌بینی می‌شود که قطعا بانک‌ها هم تمایل دارند به سمت کاهش نرخ سود بانکی حرکت کنند.

آرام بنیار عنوان کرد: حوادث اخیر هم که در برای برخی موسسات مالی و اعتباری رخ داد به وضع کاهش نرخ سود بانکی و پول هایی که سود بلند مدت دارند کمک کرد و قطعا با کاهش نرخ سود بانکی، بازار سرمایه می‌تواند منابع را جذب کند.
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۱۸:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۰:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۱۳:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۸ ۱۰:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۱:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۱ ۱۱:۵۲
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۲ ۱۱:۵۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۱۳:۰۵
 
 
کلمات کلیدی : نرخ سود بانکی+اقتصاد ایران+بانک مرکزی+بورس+بازار سهام+بانک‌ها+محمد آرام بنیار
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۲:۵۶:۴۷
دولت خودش بارها اعلام کرده دنبال کاهش نرخ سود بانکی هست کار روحانی درسته کنترل تورم یکسان سازی نرخ ارز رونق اقتصادی همه چیز به نوبت..... (4474758) (alef-18)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۵۱:۱۴
شما معلومه وضعتون خوبه. اگه مثل ما به خاطر کم بودن حقوق مجبور بودین با سود بانکی گذران زندگی کنین تا تازه به خط فقر برسین هیچ وقت این حرف رو نمی زدین. روحانی رئیس جمهور قشر مرفهه و درد مردم رو نمی فهمه. سیستم پرداخت حقوق ناعادلانه رو اصلاح کنین که یکی می گیره 150 میلیون با کلی مزایا و یکی 1 میلیون بعد هرچقدر خواستین سود بانکی رو کم کنین. (4474889) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۱۹:۲۹
کاهش سود بانکی باید با کاهش قیمت دلار صورت گیرد (4475107) (alef-18)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۴۰:۳۸
برادر اگر بنا باشد بر اساس علم اقتصاد نظام پرداخت حقوق ها اصلاح شود باید حقوق همه مردم نصف شود ،سن بازنشستگی افزایش پیدا کند و افزایش حقوق سالانه به حداکثر 3 درصد محدود شود وگرنه دولت باید کل ثروت مملکت را صرف پرداخت حقوق به کسانی کند که در روز نیم ساعت کار مفید می کنند یا کار نمی کنند و بودجه ای هم برای عمران و ایجاد اشتغال باقی نمی ماند. فراموش نکن که رفاه نه سقف دارد و نه کف لذا هم می شود مثل مردم بورکینفاسو و اتیوپی در دنیا زندگی کرد و هم مردم سوئد و قطر حد فعلی رفاه مردم ما یک دهم رفاه مردم اروپا اما دو برابر ظرفیت اقتصاد ماست. (4476290) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۲۲:۱۸
اول باید قیمت دلار به قیمت واقعی 1000 تومان خودش برگردد تا تورم واقعی کاهش یافته و تورم واقعی محاسبه و اعلام شود و بر اساس آن سود بانکی 2 تا 3 درصد بالاتر تعیین شود

تورم واقعی در حال حاضر حداقل 20 درصد هست با کم کردن مصنوعی سود بانکی قدرت خرید عده ای دیگر از مردم کاهش بیشتر می یابد که نتیجه آن خرید کمتر و رکود بیشتر هست

تنها چاره اقتصاد ایران برگشت قیمت دلار به قیمت واقعی حدود 1000 تومان آن و مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از کالاهای خارجی هم قیمت و هم کیفیت با کالاهای داخلی هست

در غیر اینصورت رکود بیشتر بر اقتصاد ایران حاکم می شود (4474957) (alef-18)
 
ب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۶:۴۲:۴۳
دلار تا آخر آذر حداقل 4300 (4476517) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۳۴:۰۴
اینایی که گفتی قرار هرسال اجرا بشه یا بعضی هاش به گفته خود روحانی انجام شد مثل عبور از رکود و رونق اقتصادی و... (4474987) (alef-18)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۲:۲۶:۴۸
منابع به سمت مسکن و بورس می رود ؟؟
لطفا توجه بفرمایید که هم اکنون بیش از دو سال است که اشخاصی به نام کارشناس و در واقع سازنده و همچنین رئیس اتحادیه املاک و دیگر کسانی که در بازار مسکن منافعی دارند ، به صورت مکرر و مرتب خبر از رونق بازار مسکن و و گران شدن قیمت ها می کنند که تا کنون نه رونقی دیده شده نه افزایشی ، بلکه در مقاطعی با کاهش قیمتها و رشد منفی مواجه بوده ایم و باید توجه داشت که با کاهش قیمت زمین و کاهش قیمت برخی مواد اولیه و از آن سو تعداد بسیار بالای واحد های خالی و از سوی دیگر نبود نقدیگی و نبود خریدار ، روز به روز با کاهش قیمت ها مواجه هسته و خواهیم بود (4475709) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۲:۵۹:۰۴
حالا که اقتصاد را ویران کردن و کفکیرشان به ته دیگ خورده...... (4474762) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۲۵:۴۶
بیچاره بازنشستگان که بااندک دریافت سود سپرده خود کمک خرج زندگیشان بود در اواخرعمرشان. (4474825) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۲۷:۲۰
بازار مسكن خصوصا در تهران و شهرهاي بزرگ خيلي رشد قارچي داشته و بعيد است به اين زوديها دوباره تكان بخورد/
تا وقتي سطح قيمتها با توان خريد مردم برابري نكند،‌ رشدي نخواهد داشت. (4474828) (alef-18)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۵۸:۲۴
این یه محاسبه ساده اس . متوسط حقوق یه کارمند الان 2 میلیون هست . خودتون محاسبه کنید یه کارمند چند سال باید کار کنه و پس انداز کنه تا بتونه یه خونه بخره ؟؟؟؟؟

واقعیت قضیه اینه که قیمت خونه با میزان درآمد قشر اکثریت جامعه هموخونی نداره !
قیمت مسکن خیلی خیلی بالاتر از میزان حقوق دریافتی مردم هستش.

بگم خدا باعث و بانیش رو چکار کنه !!!!! (4474909) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۴۱:۵۱
ولی توان دريافت بهره بالا را دارند! (4474868) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۲۱:۲۸
تا نرخ سود بانکی بتدریج کاهش نیابد اقتصاد تکان نخواهد خورد (4474954) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۴۳:۴۰
حتما مسکن و دلار و سکه گرون بشه اقتصاد تکون خورده !؟ نه عمو جان باید سرمایه خارجی با نرخ سود 5% و کمتر وارد کشور بشه (4475008) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۴۴:۳۹
چطور اون زمان که تورم 50% بود کسی نگفت سود بانکی چرا 15% ؟؟؟ (4475010) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۱۸:۰۷
کاهش سود بانکی با دلار 3800 تومانی یعنی کاهش بیشتر قدرت خرید مردم یعنی رکود بیشتر (4475100) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۲۹:۳۶
خوب دولت هيچ برنامه اي براي مسكن نداره و باز هم يكسري افراد سود جوي تو بازار مسكن سقته يازي و كثافت كاري خريد و فروش رو شروع خواهند كرد . خسته شديم از اين همه بي قانوني بدبختي (4474978) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۳۳:۴۹
قیمت مسکن بایدپایین بیاید مردم توان خریدبااین قیمتها راندارند.دستمزدتعمیرات مسکن بسیاربالا است وکسی رغبت اجاره دادن خانه اش راندارد کارگربرق و لوله کشی ماهرنداریم بایدمراکزفنی وحرفه ای فعال شوند وکارعملی به افرادبیاموزند . (4474986) (alef-18)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۳۹:۳۸
ایشون قطعا خودشون از دوستان بساز و بفروش هستند چون جوری سنگ ملک رو به سینه میزنن که انگار ساخت و ساز شد تولید (4474999) (alef-18)
 
عماد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۲۶:۳۶
اقتصاد ایران درحال گذر از یک اقتصاد نفتی به اقتصادی بر پایه کار و ارزش افزوده است اما ایکاش جامعه رغبت کمتری به اخذ سود بانکی داشت تا زمان و هزینه از گذر کمتر میشد. (4475125) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۳۱:۴۰
بانکها دوباره می خواهندباپول مردم ثروتهای هنگفت به دست بیاورند پولهایی که باهاش معاملات نجومی می کنندمردم ِهمیشه متضرر. (4475144) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۴۳:۴۱
منم که منابع بانکی خودم رو به بازار سکه و ارز میبرم تا حسابی تکان بخورد و سکه پنج میلیونی و دلار بیست هزارتومانی خواهم داشت (4475183) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۶:۰۸:۴۲
اعدادی که برای تورم گفته می شود ساختگی است. نمی توانید براساس امار ساختگی اقتصادی درست داشته باشید. (4475228) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۶:۰۹:۲۳
پاسارگاد ۲۲درصد سود پرداخت میکند (4475230) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۷:۰۶:۰۶
این کارشناس محترم که می گوید تورم کاهش پیدا کرده در ایران زندگی می کند..رشد 50 در صدی قیمت اجاره مسکن یعنی کاهش تورم....خدایی نتیجه رفتن به دانشگاه های قلابی و مدرک گرفتن تقلبی میشود نتیجه اش نظرات این کارشناس... (4475313) (alef-18)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۴۵:۱۲
عزیزم رشد اجاره خانه به واسطه عدم رشد قیمت خانه است چون متقاضیان خرید خانه به جای خرید پول خود را در بانک گذاشته و اجاره نشین شده اند لذا تقاضا برای خرید کاهش ولی برای اجاره افزایش یافته است. (4476298) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۵۲:۰۵
دولت تنها دو راه حل دارد اول حفظ وضع موجود بانک ها ولو با تزریق پول بی پشتوانه به آنها دوم قطع جبری این چرخه که به ورشکستگی بانک ها،نابودی پول مردم و افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن و ارز منجر شده و حوادث سال 91 تکرار می شود.حال شما فکر می کنید کدام راه حل انتخاب می شود؟راستی فراموش نکنید که خریدار مسکن کسی نیست که به مسکن نیاز دارد بلکه تنها کسی است که پول دارد و خرید مسکن را از نظر اقتصادی به صرفه تشخیص می دهد چه یکی و چه صدتا مانند سکه و طلا که هیچ کاربردی جز حفظ ارزش پول ندارند (4476305) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۷:۱۵:۴۶
چرا وقتی بانکی سود ۳۰ درصدی به دست می آورد باید ۱۵ درصد آن را به صاحب سرمایه که سپرده گذار باشد بپردازد؟ نرخ تورم اعلامی دولت کاملا نادرست است چرا که سبد انتخابی دولت سبد منتخب و دستچینی است تا تورم را پایین نشان دهد،در حالی که تورم بهداشت و درمان و مواد غذایی بسیار قابل توجه است.ثانیا،اگر با کاهش تورم نرخ سود باید کاهش یابد ،چرا وقتی تورم بالای ۴۵ درصد بود ،نرخ سود ۲۲ بود؟ (4475331) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۸:۳۶:۵۳
بورس و مسکن یعنی ریسک.پس فعلا با این شرایط بانکها جای بهتری برای سپرده ها هستند .اگر واقع بینانه نگاه کنیم الان بانکه ا 26 درصد هم سالانه سود میدن. (4475413) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۰:۲۹:۵۶
مسکن که خریدار ندارد چگونه قرار است در مسکن سرمایه گذاری شود آیا سرمایه
گذاری در مسکن سبب کاهش قیمت مسکن می شود (4475489) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۴:۰۷
ما نمیتوانیم چون با دوقانون بانک داری وشرعی بعد از چهل سال هنوز تکلیف مشخص نیست مانند دو اشپز که عاقبت غذا معلوم است (4476162) (alef-3)
 
جواد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۶:۱۸:۰۱
واقعا یعنی نهایت تفکر مردم ما اینه پولتو بزاری بانک سود بدن
این از نشانه تنبلی و عقب موندگی ماست (4476441) (alef-3)
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۰:۰۸:۳۶
کاهش سود یعنی افزایش دلالی و بالارفتن اجاره خانه و قیمت سکه و دلار.
سود را باید همیشه روی ماهی 5 در صد ثابت قرار میدادند و وام با بهره و بی بهره نیز حذف میکردند.
در ضمن هر کسی میداند سرمایه گذاری در بورس ریسک بالایی دارد.وقتی سود پایین بیاد قیمت مسکن به صورت نجومی بالا میرود در گذشته نیز به این شکل بود. (4478795) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.