توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 329422
دلیل افزایش فعالیت آتشفشان‌ها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۱
چه چیزی عصر یخبندان را به پایان رساند؟ به احتمال زیاد ترکیبی از فرسایش و افزایش فعالیت آتشفشانی بود و این نتایج، اطلاعاتی در مورد عصر حاضر در اختیار ما خواهد گذاشت.

به گزارش ایسنا، میلیون‌ها سال پیش بین عصر یخبندان دو دوره حدود ۱۰۰ هزار ساله وجود داشته که فعالیت آتشفشان‌ها افزایش و فشار یخ‌ها بر آنها کم شده و در نتیجه فوران رخ داده است.

یکی از محققان این تحقیق پیترو استرنالی اظهار کرد: آب شدن یخ‌ها و فعالیت‌های آتشفشانی با یکدیگر مرتبط هستند و فرسایش نیز نقش مهمی در این چرخه دارد.

محققان با استفاده از شبیه‌سازی‌ها دریافتند فرسایش نقش مهمی در آب شدن یخ‌ها با افزایش تولید ماگما دارد که نتیجه آن فعالیت آتشفشان‌هاست.

محققان در مورد شواهد موجود و مقایسه آن با اطلاعات بدست آمده در مورد فعالیت آتشفشان‌ها در مدت زمان کوتاهی هشدار دادند.

به گفته آنها، چندین عامل در گرم شدن هوا و روند خنک‌سازی که مربوط به پارامترهای لایه‌های زمین است وجود دارد، اما با سرعت گرم شدن زمین این روش‌های خنک‌سازی به تنهایی کارآمد نیست.

فرسایش موجب از بین رفتن سطح روی زمین شده و در نتیجه آتشفشان‌ها CO۲ منتشر کرده و در واقع این موضوع عدم تقارن آب و هوای امروزی را تشریح می‌کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Geophysical Research Letters منتشر شده است.
 
کلمات کلیدی : آتشفشان‌
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.