توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 381127
سالانه ۳ هزار میلیارد تومان صرف شیمی‎‌درمانی در کشور می‌شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
کارشناس معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه ۳ هزار میلیارد تومان صرف شیمی‎‌درمانی در کشور می‌شود، گفت: فقدان مدیریت درد برای بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد.

به گزارش فارس، عباس نجاری با اشاره به نقش بسیج جامعه پزشکی در تشویش‌زادیی و افزایش بصیرت با برنامه‌ریزی و کمک در حوزه ترجمان دانش گفت: بسیج می‌تواند در بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده و نیازمند تلاش بیشتری است صادقانه به ارائه خدمت بپردازد.

کارشناس معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار کرد: یکی از این بخش‌ها کاهش آمال، ناامیدی و ارائه آموزش لازم به مردم در زمینه مدیریت درد در بیماران مبتلا به سرطان است که با توجه به هزینه‌ها و راههای فراوان درمان این بیماری، به این مقوله کمتر توجه شده است.

نماینده وزارت بهداشت در معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: طبق آمار بین‌المللی همه ساله ۳هزار میلیارد تومان برای شیمی‎‌درمانی در کشور هزینه می‌شود که یک سوم بیماران قبل از مرگ ناشی از سرطان به دلیل شیمی‎‌درمانی فوت می‌کنند و یک سوم دیگر به دلیل اینکه دارو هیچ اثری در روند بهبودی سرطان نداشته است از بین می‌روند.

نجاری تصریح کرد: طی این روند ۲ هزار میلیارد تومان خسارت بر پیکره سلامت جامعه و مردم وارد می‌شود که می‌توان با برنامه‌ریزی در حوزه مدیریت درد از اتلاف این هزینه جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز آگاهی‌بخشی در مدیریت درد از مباحثی است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد افزود: در حال حاضر کارگروه‌های پیشگیری، درمان، داروسازی و کاهش مخاطرات بیماری‌های سرطان درکشور وجود دارد که هر کدام در این مورد اقداماتی انجام داده‌اند، اما در این بین کاهش درد در بیماران مبتلا به سرطان کمتر مورد توجه قرار گرفته شده است.

رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر مطالب و تحقیقات زیادی در حوزه مدیریت درد صورت گرفته که بهتر است مدیران آنها را دسته بندی، بازسازی و بازخوانی و دوباره منتشر کنند

کارشناس معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت افزود: حوزه تولید داروی سرطان برای شرکت‌های دارویی از فروش دارو و عرضه آن در بازار منفعت زیادی دارد در نتیجه انگیزه ارائه دارو در تولیدکنندگان روزبه روز افزایش می‌یابد، در حالیکه مدیریت درد برای بخش‌هایی که سود و منافع مالی در آن گردش نمی‌کند و کسانی که می‌خواهند به کارهای عام‌المنفه انجام دهند انگیزه مهمی برای ورود و فعالیت است.

نماینده وزارت بهداشت در معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه در حوزه مدیریت درد کار چندانی صورت نگرفته است متذکر شد: چرا که دارو کمک زیادی به انواع سرطان‌ها نمی‌کند بلکه باید کیفیت زندگی را در این بیماران حفظ کنیم و با سرطان به شکل دیگری مبارزه کنیم که در این حالت مدیریت درد حرف اول را می‌زند.

رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد فناوری ریاست جمهوری گفت: امروزه شاهد این هستیم که اطلاع‌رسانی حتی در حوزه درمانی کشور کمتر انجام گرفته است و زیرساخت‌های لازم وجود ندارد، از طرفی داروهای ضد درد به مقدار کافی در بازار یافت نمی‌شود و این در حالی است که بسیج می‌تواند در بخش‌هایی که کارهای زیادی روی زمین مانده است وارد عمل شده و به کاهش درد بیماران کمک کند.

کارشناس معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر لزوم بررسی و تأیید راه‌های موجود برای مدیریت درد توسط سازمان‌های مربوطه تأکید و در پایان اذعان کرد: به عنوان مثال می‌توان از روش‌های سنتی و گیاهی به‌صورت علمی برای کاهش درد در این بیماران استفاده کرد که مستلزم حمایت نهاد قدرتمندی در کشور است.
 
کلمات کلیدی : عباس نجاری+شیمی درمانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.