نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 341923
76 روز پس از اجرای برجام/ عراقچی از اجرای تعهدات طرفین، بحث‌های موشکی و سوئیفت می‌گوید
بخش خبری الف، 15 فروردین 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۸
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه دستور العمل داشتیم که در صورت ورود به بحث موشکی میز مذاکره را ترک کنیم،گفت: بحث موشکی بحث امنیت ملی کشور است و با کسی در این زمینه شوخی نداریم و به هیچ وجه در این باره مذاکره نکردیم.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به تشریح آخرین تحولات پس از اجرای برجام پرداخت و درباره پایبندی طرف مقابل به تعهداتشان با بیان اینکه باید از دو زاویه مختلف به اجرای تعهدات طرف مقابل نگاه کرد، گفت: آنها به تعهداتی که طبق برجام روی کاغذ داشتند در خصوص لغو تحریم‌ها عمل کرده‌اند و زیرساخت تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای کاملا برچیده شده است.

وی افزود: اما اینکه بگوییم تحریم‌ها تنها روی کاغذ لغو شده نباید باعث شود که ارزش کار کم شود.

معاون ظریف با بیان اینکه این تحریم‌ها مشروعیت خود را از قطعنامه‌های شورای امنیت می‌گرفت که این قطعنامه‌ها به کلی لغو شد، خاطرنشان کرد:‌ قطعنامه‌ها به دلیل پی ام دی که پرونده‌ای سنگین علیه ایران بود صادر شده بود که با گزارش آمانو همه قطعنامه‌ها لغو شد.

عراقچی ادامه داد:‌ اینکه می‌گوییم تحریم‌ها روی کاغذ برداشته شده به این معنا نیست که اهمیت موضوع را کاهش دهیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد: تمام تحریم‌هایی که باید لغو می‌شد، لغو شده است و تحریم‌ها همه لغو شده و قسمتی که باید متوقف می‌شده متوقف شده و ما الان با شرایطی جدید مواجه هستیم.

*کارشکنی‌های آمریکایی‌ها

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد:‌ ما در اینجا با دو دسته مشکل جدید مواجه هستیم یکی شرایط بازگشت به شرایط قبلی که خود به خود زمان‌بر است و از طرفی کارشکنی‌های طرف آمریکایی که کار را سخت کرده، برخی از آثار تحریم طول می‌کشد که خود را نشان داد.

وی گفت:‌ فروش نفت قبل از تحریم‌ها ۲.۵ میلیون بشکه بود که پس از توافق ژنو به یک میلیون بشکه رسید. خریداران نفت ما در این مدت رفته‌اند و با کشورهای دیگر قرارداد بسته‌اند و ما باید دوباره مشتری‌های خود را پیدا کنیم و کسی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که از فردای توافق ما به همان میزان صادرات نفت که در گذشته داشتیم بازگردیم.

عراقچی افزود: غربی‌ها باید تعهد می‌کردند که تحریم‌های نفتی را بردارند، اما تعهد نداده‌اند که برای ما مشتری خرید نفت پیدا کنند. الان حدود ۱.۷ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم، اما بازگشت به میزان قبلی قدری زمان بر است

وی گفت:‌رقم‌های مختلف ارائه شده از دارایی‌های ما در خارج از کشور به این دلیل است که جنس‌های مختلف و صاحبان مختلف دارد، برخی از آنها برای دولت و برخی از آنها برای بانک مرکزی است که دولت حق ندارد آنها را خرج کند، برخی متعلق به وزارت نفت است و برخی هم به صورت سپرده در بانک‌های چین قرار دارد.

عراقچی افزود: مبلغ دقیق را باید خود صاحبان این پول‌ها بگویند که چقدر است مجموع اینها بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است. صاحبان این پول‌ها هستند که می‌توانند تصمیم بگیرند که پول‌ها در کجا خرج شود، پول‌ها آزاد شده و اختیار نقد کردن و یا خرج کردن آن در دست بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: لزوما هم اسکناس نباید بیاید داخل کشور و آن مقداری که نیاز باشد بانک مرکزی به صورت اسکناس وارد کشور می‌کند.

معاون وزیر خارجه یکی از مشکلات را زمان بر بودن بازگشت به شرایط قبل از تحریم برشمرد و افزود: یکی از آنها برقراری روابط بین المللی بانکی است که وصل شدن دوباره این سیستم و برقراری روابط کارگزاری زمان‌بر است. این زمان بر بودن به لحاظ فنی مشکلی طبیعی است و کاری هم نمی‌توان کرد.

*فروش نفت به ۲.۵ میلیون بشکه می‌رسد/باز شدن نزدیک به ۲ هزار ال‌سی
عراقچی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده فروش نفت به ۲.۵ میلیون بشکه برسد.

وی ادامه داد: این منوط به خود بانک‌های ما است که در برقراری این روابط کارگزاری چقدر سریع بتوانند پیش بروند. تا الان بانک‌های ما قریب به ۳۰۰ کارگزاری توانسته‌اند ایجاد کنند و نزدیک به ۲ هزار ال سی نیز تاکنون باز شده است.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد:‌ بانک‌ها همه خصوصی هستند و خودشان باید تصمیم بگیرند که با بانک‌های ما کار کنند. الان بانک‌ها مانند سابق به آسانی با هم رابطه برقرار نمی‌کنند به دلیل پول شویی و قاچاق.

به گفته عراقچی تا این شبکه پیچیده دوباره برقرار شود مقداری زمان می‌برد.

وی در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور اتریش درباره سوئیفت نیز عنوان کرد: سوال خبرنگار واحد مرکزی از رئیس جمهور اتریش این بوده که چرا تحریم‌های سوئیفت برداشته نشده و او هم به دلیل بی اطلاعی به این استناد کرده که خود خبرنگار ایرانی می‌گوید برداشته نشده و رئیس جمهور اتریش از جزییات سوئیفت اطلاع نداشته است.

عراقچی ادامه داد:‌ هر کس می‌گوید سوئیفت برداشته نشده به اتاق سوئیفت در بانک مرکزی برود و از نزدیک ببیند که سوئیفت برقرار شده یا خیر.

* از روز اول گفتیم تحریم‌های اولیه و غیر هسته‌ای سر جای خود می‌ماند
وی با بیان اینکه برخی از تحریم‌ها هنوز باقی مانده که ربطی به برجام و هسته‌ای ندارد، خاطرنشان کرد: ما از روز اول گفتیم که تحریم‌های اولیه آمریکا و تحریم‌های غیر مرتبط با هسته‌ای سر جای خود می‌ماند.

معاون وزیر خارجه گفت: من نمی‌دانم چرا برخی اینقدر به دلار علاقه مند شده اند و مدام می‌گویند چرا تحریم‌ها‌ی دلار برداشته نشده است. دلار جزو تحریم‌های اولیه است. این موضوع باید در روابط دو‌جانبه با آمریکا مذاکره شود تا تحریم‌های مرتبط با دلار برداشته شود که خواست ما نیست.

وی خاطرنشان کرد: مشکل بزرگ ما این است که تحریم‌های اولیه که شامل تبادلات دلاری هم می‌شود سر جای خود باقی مانده است.

*بانک تجارت اسفند ۱۷۴ ال‌سی باز کرد
عراقچی با ذکر این نکته که مبادلات یورویی مشکلی ندارد و در حال انجام است، گفت: بانک تجارت در ماه اسفند ۱۷۴ ال‌سی باز کرده است و در همان ماه ۳۴۳ حواله ارزی حواله کرده است. ارتباطات ارزی ما معلق نشده و تا جایی که به دلار برخورد نکند، مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه مشکلاتی را به وجود آورده و آمریکایی‌ها تا به حال همکاری لازم را در این زمینه نداشته‌اند و ما تا به حال با فشار زیاد به آمریکا خیلی از این مشکلات را رفع کرده‌ایم.

معاون وزیر خارجه گفت:‌آمریکایی‌ها رغبتی به حل این مشکلات ناشی از تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه ندارند، درباره بیمه نفت کش‌ها ما با فشار به آمریکا‌یی‌ها مشکل را رفع کردیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: توانمندی‌های ایران، آمریکایی‌ها را پای میز مذاکره آورد و الان کارشکنی آنها طبیعی است، ما به همان میزان که در مذاکرات با آنها درگیر بودیم هنوز هم در حال رایزنی با آنها هستیم و تا به حال فشارهای ما باعث شده برخی از مشکلات رفع شود.

وی ادامه داد: برخی از بانک‌های بزرگ از سوی آمریکا جریمه شده‌اند و تعهد داده‌اند در زمان تحریم‌ها که دیگر با ایران کار نکنند و الان به آنها فشار می‌آوریم که این محدودیت ها برداشته شود. ما می‌دانستیم در صحنه اجرا با بد عهدی و بدقلقی آمریکا‌یی‌ها مواجه خواهیم شد.

*مذاکره دوجانبه با آمریکا نه خواست ماست و نه اجازه آن را داریم
معاون وزیر خارجه همچنین گفت: مذاکره دوجانبه با آمریکا نه خواست ماست و نه اجازه آن را داریم.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها کارشکنی می‌کنند و برخی از بانک‌های بزرگ هنوز می‌ترسند، افزود: یکی از مشکلات بحث عدم اعتماد است و آمریکایی‌ها نمی‌گذارند این اعتماد ایجاد شود.
عراقچی ادامه داد: طرف مقابل باید اجرای موفقیت آمیز برجام را تضمین کند آنها تحریم ها را لغو کرده‌اند، اما باید در زمینه رفع موانع هم تلاش کنند و ما مرتب با آمریکایی‌ها بحث داریم تا مشکلات حل شود.

وی اضافه کرد: یک سری از تحریم‌ها تا کامل برداشته شود به لحاظ فنی و تکنیکی نیازمند زمان است برخی هم به دلیل عدم همراهی آمریکا و برخی هم بدعهدی طرف مقابل و از طرفی عدم اعتماد بانک‌ها، اما هیچ کدام از اینها نقض برجام نیست. در ایجاد اعتماد لازم آمریکا‌یی همراهی نمی‌کنند.

عراقچی گفت: توافق با غربی ها به معنای کنار گذاشتن خصومت‌ها نیست، ما که تغییر ماهیت نداده‌ایم جمهوری اسلامی همان جمهوری اسلامی است.

یکی از نگرانی‌ها بعد از برجام این بود که آیا ارتباطی بین بحث موشکی و برجام وجود دارد که بعد از تست موشک عماد غربی‌ها گفتند نقض قطعنامه صورت گرفته، اما نقض برجام نیست و خیال خیلی‌ها راحت شد که تست موشکی نقض برجام نیست.

عراقچی در ادامه و در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ برای ما الزام آور نیست، اظهار داشت: الزام حقوقی برای ایران وجود ندارد که تست موشکی انجام ندهد و تنها گفته موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند ساخته نشود که ما به دنبال آن نیستیم.

وی ادامه داد:‌تحریم یکسری افراد و نهادها توسط آمریکا می‌تواند نقض برجام حساب شود و می‌تواند نشود و تصمیم گیری در این خصوص به عهده هیئت نظارت بر برجام است. ما به این هیئت گزارش کرده‌ایم و آن هیئت باید جمع بندی کند و بگوید که آیا نقض برجام صورت گرفته یا نه.

وی ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته ۴ چالش با آمریکا داشته‌ایم، تروریسم، بحث هسته‌ای، حقوق بشر و موشکی و این بحث فعالیت‌های موشکی بحث تازه‌ای نیست.

* ۱۰ سال است بحث موشکی را داشته‌ایم/ملاک ما فرمایشات رهبری است
معاون وزیر خارجه گفت: تعجب می‌کنم که برخی می‌گویند بعد از برجام آمریکا به سراغ بحث موشکی آمده؟ ما ۱۰ سال است که بحث موشکی را داشته‌ایم و اصلا بحث جدیدی نیست. اگر آنها به خاطر موشکی تحریم جدید وضع کنند نقض برجام نیست، همانطور که تست موشکی ما نقض برجام نیست، اما طبق فرمایشات رهبری تحریم جدید نقض برجام است و ملاک ما منویات رهبری است و از دید ایشان نقض برجام است و ملاک ما فرمایشات مقام معظم رهبری است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ۸۹ نفر اعم از حقیقی و حقوقی تا به حال فقط به دلیل مسائل موشکی در لیست تحریم‌های شورای امنیت قرار گرفته‌اند و بسیاری از مراکز مهم و برخی از سرداران سپاه جزو آن هستند.

* درباره بحث موشکی شوخی نداریم
وی تصریح کرد: بحث موشکی بحث امنیتی و دفاعی است و اصلا در این رابطه شوخی نداریم و در طول مذاکرات اجازه ندادیم که وارد این بحث شوند. آنها انتظارات عجیبی در رابطه با بحث موشکی داشتند که به آن نرسیدند و شاید در آینده بتوانیم بگوییم که چه می‌خواستند.‌ هیچ انسان عاقلی امنیت ملی کشور خود را مورد مذاکره قرار نمی‌دهد چه برسد به مصالحه.

عراقچی با بیان اینکه ما دستور العمل داشتیم که در صورت ورود به بحث موشکی میز مذاکره را ترک کنیم، گفت:‌ امنیت ملی ما نه مورد مذاکره و نه مصالحه است. بحثی که رهبری در مورد اجرای گام به گام برجام داشتند در مورد تبادل مواد بود و ما همانگونه عمل کردیم و حتی بهتر از خواسته‌ای که ایشان داشتند عمل شد.

وی درباره راکتور اراک گفت: مقام معظم رهبری در مورد اراک فرمودند بعد از بسته شدن پی ام دی و انعقاد قرارداد مطمئن به سراغ اراک برویم که ما خدمت ایشان عرض کردیم که برای قرارداد مطمئن حتما باید به سراغ یک شرکت داخلی برویم.

معاون وزیر خارجه درباره مصوبه کنگره درباره ویزای آمریکا با بیان اینکه هنوز در حال بحث و تبادل ایمیل با آمریکایی‌ها هستیم، افزود: تاکنون هم موارد بسیار محدودی بوده که به دلیل این قانون توریست‌ها و آژانس‌های مسافرتی شکایتی در این خصوص داشته باشند.

*خودمان هم قدری به فضای بی اعتمادی دامن می‌زنیم
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: خودمان هم قدری فضای بی اعتمادی را دامن می‌زنیم و اگر می‌خواهیم زودتر مشکلات رفع شود باید این اعتماد را ایجاد کنیم تا فردی که می‌خواهد در ایران سرمایه گذاری کند و پول خود را به کشور بیاورد بتواند اعتماد کند و باید فضای را به گونه‌ای آماده کنیم که آمریکا‌یی‌ها نتوانند از این فضا سوء استفاده کنند.

به گفته معاون ظریف منافع ملی کشور اقتضا می‌کند که ما فضایی آرام و اعتماد ساز را برای شرکت‌هایی که قصد سرمایه گذاری در ایران دارند را آماده کنیم. اگر می‌خواهیم رفع تحریم‌ها به خوبی اجرا شود و ثمرات برجام را ببینیم باید این فضای اعتماد را ایجاد کنیم.

عراقچی در واکنش به سوالی درباره تعطیلی معدن ساغند با طرح این پرسش که چرا باید تعطیل شود؟ گفت: این سؤالات را باید از سازمان انرژی اتمی پرسید البته با توجه به شایعات قبلی از جمله بیکار شدن و اخراج دانشمندان هسته‌ای از سازمان انرژی اتمی، احتمال می‌دهم این موضوع هم شایعه باشد.

وی گفت:‌ سوالات فنی را از دکتر صالحی و افرادی که در زمینه فنی تخصص دارند بپرسید.

تماشا
 
کلمات کلیدی : تحریم+اجرای برجام
 
Alireza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۰:۴۴:۴۲
انصافا خیلی مظلوم واقع شده ان مذاکره کنندگان. هم از دشمن خارجی میخورن و هم از مخالفان داخلی.
انشالله که پسا برجام خوبی پیش روی مردم باشه و جناح های سیاسی هم همکاری کنند تا کشور وضعش بهترشه. (3625538) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۰:۰۲:۲۶
احسنت (3625835) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۰:۵۲:۳۰
توافق جالبی شده در کل....ایران به تعهدات خود بطور کامل عمل کرده و الان در حال چانه زنی و فشار است تا طرف مقابل هم عمل کند....
ان زمان که رهبری فرمودند انجام تعهدات بطور همزمان و متوازن باشد برای همین مشکل بود. (3625916) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۱:۲۵:۳۷
امیدواریم شرایط بهتر بشه. فقط یک نکته: اگر امریکایی ها عملا تحریم ها را برمی داشتن ولی هیچ متنی که انها را ملزم به اجرای ان کار می کرد امضا نمی کردند خیلی بهتر از این بود که الان متنی را امضا کرده اند اما بدان عمل نمی کنند. تحریم ها برداشته شده اما هنوز فقط در حد حرف و امضا. امید است به عمل نیز تبدیل شود. (3625971) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۰:۴۸:۴۲
اگر این توافق نبود، همین حالا تورم بالای چند ده درصد بود، خوب آنها میگن همین که ما به شما دیگر سخت نمی‌گیریم و اجازه دادیم یک کمی‌ از فشار کم شود، خود بزرگترین امتیاز است... ولی‌ تا مدیر جهانی‌ خود را آماده انتخابات بعدی می‌کند، هرگز امیدی به بهبود واقعی‌ شرائط اقتصادی و روابط با دنیا نباشید... ما شاید، ولی‌ آنها از یک جا، چندین بار بازی نمی‌خورن..... (3625540) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۰:۵۰:۳۲
نميدونيم حرف كيهان در سرمقاله امروزش را قبول كنيم يا حرفهاي اين اقاي بي اطلاع از مذاكرات هسته اي اقاي عراقچي..ولي حرف كيهان به حقيقت نزديكتر است چون هميشه راست است مثل نفت 500 دلاري واصلاح طلب بودن رحيمي و... (3625542) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۳:۳۱:۴۰
حرف کدخدا را باور کن، کدخدای مودب. (3626210) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۰:۵۴:۳۵
برنامه رو دیدم خیلی عالی بود و جواب همه شبهه افکنی های مخالفان رو داد. ابتدا اشاره کرد که تحریمها رفع شده اند و سوئیفت هم برقراره ولی برای برقراری ارتباط بین بانکها اونها باید شروع کنند به فرستادن هیات مذاکره کننده و قرارداد ببندن تا ارتباط کاملا برقرار بشه در کل بحث این بود که اعتماد وجود نداره ولی ایران داره تلاش میکنه تا مشکلات رو رفع کنه
من سراسر برنامه داشتم فکر میکردم که ایا اون برادری که میگفت قطعنامه ها کاغذ پاره اند هم الان داره برنامه و دست گل هایی که به اب داده رو میبینه یا نه؟ و ایا میبینه و میفهمه که چه انرژی و وقت و هزینه ای باید کشور بذاره تا همه چیز به حالت قبل برگرده؟ و برای من جای سوال بود که یک عده با چه روییی میان میگن چرا تحریمها رفع نشده و همه چیز عادی نشده؟ ای برای اینها تحریم شدن و..مهم بوده؟ اگر مهم بوده چرا همون موقع اعتراض نکردن؟ اگر مهم نبوده چرا الان دارن جنجال میکنن؟ (3625547) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۴:۴۶:۲۲
امروز صدا سیما در بخش خبری شبکه یک سعی در تغییر سخنان عراقچی داشت همان طور که سخنان اوباما را یا تغییر داده بود یا تفسیر به رای کرده بود یا اصلا به روی مبارک نیاورده بود !!! (3626338) (alef-13)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۱:۱۵:۵۷
میگه. از نظر رهبری تحریم های جدید نقض برجامه و ملاک عمل ما فرمایشات مقام معظم رهبریه اما با برجام مغایرت نداره و ما برجام رو ادامه میدیم,خدایی همینا رفتن مذاکره که الان هیچ کدوم از تحریما برداشته نشده دیگه (3625562) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۱:۳۶:۱۰
اولا" تعهداتی که ایران داده نه تنها بر روی کاغذ نمانده ، بلکه مو به مو و حتی فراتر از آن و با سرعت و دستپاچگی و نه پایاپای انجام پذیرفته و این در حالیست که اغلب تعهدات کلیدی و اهم تکالیف غربی ها و اربابشان هنوز بر روی کاغذ است . ثانیا" همه ی ملت ؛ دلواپس و نگرانند که مبادا اجرای تعهدات آمریکایی ها به علت عطاله ی آن ، خاصیت و ارزش و تأثیر لازم را از بین ببرد و با فرسایشی کردن موضوع ، نوش دارویی پس از مرگ سهراب به شما بنوشانند . ثالثا" بهتر است از ولی امر مسلمین جهان هزینه نکنید !! خودتان با تأکید مکرر گفته اید : هر تحریمی بعد از آغاز برجام صورت پذیرد ، نقض برجام است و این عرایض شما در پیشگاه ملت در آرشیو رسانه ها و اذهان مردم فهیم و هوشیار و ولایتمدار ایران ثبت و ظبط است . رابعا" آیا اکنون نیز در یک پروسه ی جدید و در غالب لبخندی دیگر برای پیگیری و وصول مطالبات ، باب مذاکرات و رفت آمدهای دیگری را گشوده اید و با نام عوامفریبانه ی اعمال فشار ، حقوق مسلم و حقه ی ملت را ملتمسانه گدایی میکنید . آیا این است تدبیرتان ؟ مبادا اجرای ملتمسانه برجام ، با اهدافی خاص ، به ماه ها و ایام پایانی دولت موکول گردد !!! واقعا" که ... (3625576) (alef-13)
 
سعید
United States
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۲:۱۱:۴۵
جناب آقای عراقچی مگر مذاکره تمام نشد ، به قول شما ما وارد پسا برجام شده ایم، یعنی مرحله ای که امریکا تعهداتش را عملی کند، ‌ پس چرا دنده عقب گرفته اید دوباره باید مذاکره کنید که امریکا به تعهداتش عمل کند ، و جای تعجب است در دوران مذاکره برجام که دست شما پر بود و اهرم های قدرتمندی را در اختیار داشتید امریکا بر شما فشار می آورد و شما عقب نشینی می کردید تا آنجا عقب نشینی کردید که از برخی از خطوط قرمز رهبری هم عبور کردید و آقای ظریف هم خدمت مقام معظم رهبری اعتراف می کند و صریحا می گوید ما نتوانستیم برخی از خطوط قرمز شما را رعایت کنیم، خوب بفرمایید حالا با کدام دست پر و اهرم فشار برامریکا فشار می آورید که به تعهداتش عمل کند؟؟؟!!!! یا دارید شوخی می کنید.؟؟؟ چرا تا این حد به تناقض گویی افتاده اید؟ همه دنیا میدانند رهبر معظم انقلاب برجام مشروط به ۲۸ شرط را پذیرفتند، که یکی از آنها این بود که هرنوع تحریم جدید به هر نام و عنوان و بهانه ای نقض برجام است، اگر شما از این برجام حرف می زنید این برجام توسط امریکا نقض شده است، و اگر از برجام دیگری سخن می گویید که برجام محرمانه بین آقای ظریف و جان کری است و نه رهبری و نه نمایندگان ملت ، آن را امضا و تایید کرده اند، صریحا بفرمایید مراد شما از برجامی که نقض نشده آن برجام است. و دیگر نفرمایید ملاک ما فرمایشات رهبری است، اگرملاک شما فرمایشات رهبری است، این متن مصاحبه شما با کدامیک از فرمایشات رهبری در سخنرانی نوروز ۹۵ منطبق است؟؟!!! مگر رهبری نفرمودند امریکا به تعهداتش عمل نکرد و تحریم ها جدید وضع کرد ؟؟؟!!!! مگر رهبری نفرمود برجام خسارت محض بود؟؟؟!!!! شما تا کی می خواهید با این دسته گل برجامی که به آب دادید ، خود را بستایید و برای برجام شعر و غزل بگویید و مدال فتح توزیع کنید؟؟!!!! شما خوب میدانید که اگر اعتباری دارید ، از طریق حمایت های مقام معظم رهبری کسب کرده اید ، هرچه کردید ،کردید، اما با رهبری و با مردم صادق باشید. (3625587) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۲:۵۰:۵۰
نان بعضیها در دامن زدن به فضای بی اعتمادی است تا برجام را ناکارآمد جلوه دهند (3625594) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۰:۵۱:۰۶
فعلا که نان در قرارداد های محرمانه نفتی و خودرو و خرید هواپیما بعد از برجام است (3625914) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۴:۲۸:۴۹
به امید یارانه 250هزار تومانی باش (3626308) (alef-3)
 
سیدجمال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۱:۱۱:۰۴
واقعا ساده لوحی تا چه حد یک کم چشماتو بازکن (3625946) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۴:۳۶:۲۶
جناب عراقچی هم ایران دروغ میگه هم آمریکا و اطمینان دارم معامله درست از آب درنمیاد .ودراین میان فقط ملت ایران هستند که له میشوند . (3625604) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۶:۳۳:۰۶
درود بر ظريف و تيم مذاكره كننده (3625627) (alef-3)
 
آریو سوئد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۷:۱۱:۲۹
دوستان قبول کنند که با داشتن مدرک دکترا در تله لیسانسهای امریکایی و اروپایی افتادید و کشور را برای سالها دچار مشکل کردید. با برجام ۱ قدرت بازدارندگی کشور نصف شد و تحریمها هم بشکل دیگری باقیست. با برجام ۲ و ۳ کشور کاملا تسلیم خواسته های امریکا و صهیونیستها خواهد شد. (3625635) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۹:۱۵:۲۷
اگه تحریمها هنوز برقرار بود که قیمت دلار سر به فلک کشیده بود! (3626833) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۷:۱۱:۳۵
وی افزود: اما اینکه بگوییم تحریم‌ها تنها روی کاغذ لغو شده نباید باعث شود که ارزش کار کم شود.
ممکنه بفرمائید وقتی صرفا روی کاغذ لغو شده ارزشش واسه ملت چیه. دادنی ها رو دادید ولی گرفتنیها رو نه (3625636) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۷:۱۵:۰۸
بحث موشکی درسته جزء حقوق ماست اما خودتون تصور کنید وقتی هر روز رسانه ما چنین چیزهایی را آن هم با لحن تهدید پخش می کند، خوب شرکت های خارجی که سال ها تحت تاثیر تبلیغات غربی علیه ایران قرار گرفته اند احساس میکنند ایران کشوری در معرض تهدیدات نظامی و امنیتی است و ریسک سرمایه گذاری در ایران بالاست. به همین دلیل هم این ریسک رو نمی کنند. این به معنی نیست که برجام اجرایی نشده.
همانطوری هم که آقای عراقچی گفتند بحث موشکی و گره خوردن آن با مسائل هسته ای از سال 1385 به راه افتاد. و اشتباهات فرد دیگری گریبان این دولت را گرفته. تازه برجام باعث شده این بحث از مسائل هسته ای جدا بشه و از حالت الزام آور به حالت غیر الزام أور و توصیه ای تبدیل بشه. (3625638) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۵:۱۳:۱۰
همین که شما نوشتی را یک عده متوجه نمیشن ! (3626392) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۸:۳۵:۰۸
در زمان احمدی نژاد فروش نفت فرضا یک سوم فروش نفت بعد از برجام باشد ولی در زمان احمدی نژاد قیمت نفت سه برابر الان است. به عبارتی ساده تر در زمان احمدی نژاد پولی که در قبال نفت وارد کشور می شد با پولی که قرار است بعد از برجام و بعد از پیدا کردن مشتری وارد کشور شود برابری می کند (3625713) (alef-3)
 
dave
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۳:۳۴:۲۳
اون زمان به قول آقایون این همه جهان امن تر نشده بود به همین خاطر قیمت ها بالا بود. یکی از نتایج توافق هسته ای کاهش قیمت نفت می بود (3626212) (alef-3)
 
T
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۸:۵۴:۴۰
چطور خود بانکهای خارجی مکررا اعلام می کنند از ترس جرایم و قوانین امریکا وارد معامله با ایران نمی شوند و همزمان رییس جمهور امریکا هم در مصاحبه اعلام می کند تحریمها همچنان هست و موجب تشدید ترس بانکها می شود ،حالا چطور بانکها جلو بیابند و یا شرکتها ،با دست جلو می کشند و با پا پس ،چرا انهایی که گزارشات چند صد صفحه ای تنظیم ی کنند صریحا مواردی از معاملات را که شامل تحریمها نمی شود اعلام نمی کند ،مشخص است برجام دو،سه،...و غیره هدف انهاست.در حال حاضر سرمایه گذاری خاورمیانه جدید با دخالت چند کشور من جمله ایران زیر سوال رفته ،تمام کاندید اها ریاست جمهوری هم توافق را کاغذ نوشته ای بی اعتبار دانسته اند ،همچنان هم شواهد ملموسی از برداشتن موانع سرمایه گذاری و یا مبادلات بانکی با ایران دیده نشده،حتی با نیت جلوگیری از صنعت اکوتوریسم سریعا قانونی در جهت ممانعت سفر به ایران وضع کردند ،حالا کجای اینها حسن نیت است ،انها بدنبال ساکس پیکو ۲ یعنی طرح برنارد لو ییس هستند یعنی کشورهای قطعه قطعه شده کوچک شده خاورمیانه جدید ،کشورهای ضعیفی که توانایی صیانت از منابع خود را نداشته باشند و بازار مصرف کالاهای مصرفی انها باشند مطلوبند ،حتی همین قشر کشورها ی مطیع هم چنان در درگیری های هدایت شده غرق شدند که دیگر اعتماد خود را به انها از دست داده اند،ایا حقوق بشر شامل کشورهای عربی که حداقل استانداردهای انسانی را رعایت نمی کند نمی شود ،چرا دادگاه های انها هر روز رای بر مصادره اموال کشور را می دهند کدام حسن نیت را شما می بینید که دیگران نمی بینند (3625732) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۹:۰۸:۳۷
به نوعی صحبتهای اوباما را تایید کردند . (3625750) (alef-3)
 
امیر
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۹:۲۵:۱۳
رمز به بار نشستن برجام و رسیدن به نتایج دلخواه مورد انتظار، اتحاد و وحدت کلمه در سایه واقع نگری و در نظر گرفتن مصالح کشور است. باید از کم اهمیت جلوه دادن برجام و یا بزرگ نمایی آن پرهیز نمود تا از این فرصت به وجود آمده به خوبی استفاده کرد و به دنبال راهبرد ها، سیاست ها، و شیوه هایی باشیم تا از طریق آنها به استیفاء کلیه حقوق خود مطابق با برجام در عرصه بین الملل برآییم. (3625775) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۹:۴۸:۱۲
حتی بعد از برجام هم شهامت حضور در یک برنامه دو سویه را ندارند، مردانی که به توان مذاکره اشان می نازند!

معلوم است در میدان خالی از رقیب می شود ترکتازی کرد... (3625815) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۲:۵۳:۱۷
کسی می ترسه که یا دانش و اطلاعاتش کمه یا حمایت مردمی نداره که خدا رو شکر تیم مذاکره کننده از هر دو نظر در تاریخ انقلاب بی سابقه ان. (3626133) (alef-3)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۹:۵۸:۳۲
اینکه صدا و سیما به صورت هدفمند و بعد از ناکامی اصولگرایان در انتخابات هفت اسفند ؛ برجامی را که توسط آقای روحانی و تیم مذاکره کننده هسته ایش به نتیجه رسیده است مورد تردید جدی قرار می دهد و در بخشهای گوناگون خبری و همچنین گفتگو های ویژه از شبکه های مختلف آنرا دستاورد مهمی برای دولت آقای روحانی نمی داند کمال بی انصافی است . بگذارید به این برجام از دیدگاه دیگری نگاه کنیم . فرض می کنیم که آقای روحانی برجام را در دستور کار دولت خود قرار نمی داد و یا با تقاسیری که اکنون آقایان منتقد در مورد برجام بیان می نمایند بنابر دلایل همان منتقدین آنرا در مذاکرات به نتیجه نمی رساند چه اتفاقی می افتاد ؟ جواب آن خیلی ساده است و آن اینکه ما الان مدلی از کره شمالی بودیم که تنها و تنها انرژی هسته ای دارد و در آن از موئلفه ای دیگر نظیر اقتصاد خبری نیست . در آن صورت ما با ابقا کردن تحریمها به مواردی از توانمندی هسته ای دست می یافتیم که در ان سو بر تمام مشکلات کشور در بخشهای گوناگون به صورت مضاعفی افزوده و افزوده تر می شد و این به دین معنا نیست که الان مشکلی وجود ندارد اما به صورت محسوسی از ادامه آن جلوگیری شده است . من تصور نمیکنم که در آن برهه این تصمیم تاریخی در مورد برجام فقط و فقط از مجرای تصمیمات خاص دولتی عبور کرده باشد و چون یکی از تصمیمات کلان سیاسی در مورد مملکت بوده با چراغ سبز مسئولین رده بالای کشور انجام پذیرفته است بنابراین به چالش کشاندن آن در این برهه حساس توسط خود آقایانی که همراه این قضیه بودند نوعی فرار به جلو و ترفند سیاسی زیرکانه ای است که در صورت سنگ اندازی طرف غربی عواقب این شکست را متوجه دولت آقای روحانی بسازند . من از آقایان اصولگرا میپرسم که شما بدون برجام و با کم سیاستی خود در خصوص نحوه پیشبرد کشور در زمینه هسته ای کشور را تا آستانه ورشکستی کامل کشاندید و تورم را به اوج خود رساندید و ضربه ای بر پیکره نحیف اقتصاد کشور زدید که سالها طول می کشد کشور به حالت عادی خود برگردد و اکنون منتقد برجامی هستید که اگر نبود الان وضعیت اسفناکتر از زمانی بود که شما بر دولت آقای روحانی تحمیل کردید . شما فقط چرخ سانتریفیوژها را به حرکت درآوردید و در مقابل چرخ زندگی مردم را به کلی از حرکت انداختید پس انتظار نداشته باشید وضعیتی را شما در طی سالها بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی و ... بر مردم تحمیل کردید آقای روحانی بعد از برجامی که تازه به نتیجه رسیده طی چندین ماه به گلستان تبدیل کند . ناامید کردن مردم تنها با نشانه رفتن برجام و کوبیدن هر روزه آن از طریق صدا و سیما و مطبوعات وابسته به طیف اصولگرایان و برجسته کردن مواردی که بعضا در مسیر اجرای برجام پیش می آید فقط به دلیل اینکه مردم انتخابی متفاوت داشته اند خدمت به قشر مستضعف نیست . منصفانه بگوییم اجازه بدهید دولت کارش را بکند و انتقام هفت اسفند را از مردم نگیرید . (3625828) (alef-13)
 
سید
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۲۱:۲۰:۴۶
اینکه اصولگرایان بر خلاف نظر اضلاح طلبان حرفی بزنند و دستاوردهای دولت اصلاح طلب را بی ارزش جلوه ندهند طبیعی است ولی چیزی که غیر طبیعی و نادرست است موضع گیری صدا وسیمای میلی بر خلاف رای و نظر اکثریت مردم است . (3627041) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.