نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461425
مسکن در سال ۹۶ رونق می‌گیرد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۵
بازار مسکن پس از پشت سر گذاشتن ۴ سال رکود سنگین در شرایطی سال جدید را آغاز می‌کند که صنایع مرتبط با آن در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اند و کارشناسان این حوزه نیز پیش‌بینی‌های متفاوتی از وضعیت این بازار در سال ۹۶ ارائه می‌دهند که دورنمای این بازار در سال‌جاری را ابهام‌آمیزتر می‌کند.

بيت‌الله‌ ستاريان، كارشناس اقتصاد مسكن در گفت‌وگو با همشهري مي‌گويد: تقريبا از پايان تابستان شاهد تحولاتي در بخش مسكن خواهيم بود كه با افزايش در 4حوزه معاملات، قيمت، صدور پروانه و توليد همراه است. به اعتقاد او در اين شرايط سياست كنترل نرخ تورم كارايي ندارد و چنانچه با تداوم ركود اين سياست پيگيري شود،

تحولات مسكن با شدت بيشتري در سال‌هاي آينده رخ خواهد داد. از سوي ديگر، فردين يزداني، مديرعلمي طرح جامع مسكن نيز پيش‌بيني مي‌كند كه در نيمه اول سال‌جاري، مسكن وارد فاز رونق شود اما معتقد است قطعا با جهش قيمتي همراه نخواهد بود. البته او سقف تورم مسكن در سال‌جاري را نهايتا ۲۰ درصد پيش‌بيني مي‌كند كه حداقل دوبرابر تورم پيش‌بيني شده از سوي دولت است.

مسئله‌ ديگري كه در اين وضعيت مطرح مي‌شود، كاهش شديد قدرت خريد مردم در سال‌هاي اخير است. در اين ميان، وزير راه و شهرسازي هم با استناد به آمار خانه‌هاي خالي به ميزان بالاي حبس سرمايه در اين حوزه مي‌پردازد، ايرج رهبر، عضو هيأت مديره انجمن انبوه‌سازان مي‌گويد: بايد اذعان كرد كه بالا بودن تعداد خانه‌هاي‌ خالي از سكنه ناشي از پايين بودن قدرت خريد متقاضيان است. از سوي ديگر حامد مظاهريان، معاون مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي با اعتقاد به اينكه رشد ۵.۶ درصدي بخش مسكن در اسفند‌۹۵ رشد مطلوبي است،

بهترين حالت براي بازار مسكن را ادامه همين رشد آرام و افزايش معاملات با شيب ملايم عنوان مي‌كند كه تأثير تورمي و ناگهاني بر قيمت مسكن ندارد. او مي‌گويد: از نظر وزارت راه و شهرسازي، نه رشد ناگهاني كه موجب جهش قيمتي مسكن و بازگشت خريد و فروش دلالانه به اين حوزه مي‌شود، مناسب است و نه ادامه ركود. اين در حالي است كه حسام عقبايي، رئيس اتحاديه مشاوران املاك، معتقد است:

يكي از دلايل اصلي نابساماني وضعيت مسكن ايران، اين است كه در حوزه مسكن، برنامه‌ريزي نداشته‌ايم يا اجرا نكرده‌ايم و دولت‌هاي قبلي و فعلي براساس سلايق و ديدگاه‌هاي مديريتي خودشان، سكانداري اين بخش را بر‌عهده گرفته‌اند.

عقبايي درباره تأثيرات نبود برنامه‌ريزي پيوسته براي حوزه مسكن مي‌گويد:

نتيجه اين وضعيت آن است كه دولت قبل طرح مسكن مهر را اجرا مي‌كند اما دولت فعلي اين طرح را اشتباه مي‌داند و به برنامه‌ريزي و اجراي طرح ديگري مي‌پردازد؛ اين درحالي است كه دولت‌ها بايد در قالب برنامه كلان به مسئله مسكن نگاه كنند و براي آن برنامه‌ريزي طولاني‌مدت داشته باشند.
 
کلمات کلیدی : بازار مسکن ، قیمت مسکن ، مسکن
 
Czech Republic
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۰:۵۲:۰۳
دولت در این چهارسال هیچ حرکتی برای رونق مسکن نکرد فقط نشست نگاه کرد..واقعا چهارسال بدون هیچ حرکت خاصی در حوزه اقتصاد گذشت..اونایی که پول داشتند گذاشتند تو بانک سودش رو گرفتن اونایی هم که نداشتن چهارسال مخصوصا این دوسال آخر رو صورتشون رو با سیلی سرخ نگهداشتن..کاش دولت فعلی در تبلیغات انتخاباتی بگه که اگر دور دوم هم قرار شد مدیریت کشور رو بعهده داشته باشه برنامه اش برای نجات اقتصاد و مردم چیه.. (4247940) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۹:۴۱:۵۲
منظورتون از رونق مسکن ، دلالی و گرون شدن مسکن هست دیگه ؟؟؟


وقتی در سال های قبل مسکن رشد 100 درصدی داشته کاملا طبیعی هست که چند سال به رکود بیوفته . این یک قانون در اقتصاده . (4248329) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۱:۲۶:۱۴
این بخش همون در رکود بماند بهتر است ! طی 4 سال دولت دهم خانه 5 برابر شد! (4247974) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۸:۰۰:۳۵
امیدوارم این بخش همیشه در رکود بماند تا دلالان و سوداگران مسکن با خرید و فروش مسکن موجب بالا رفتن بی دلیل مسکن و دور ماندن دست جوانان از آن را فراهم نکنند. اگر مسکن در رکود بماند بالاخره پس انداز ما جوانان روز به حد خرید مسکن می رسد. (4248133) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۱:۲۲:۱۸
جالبه مشاوران املاک هرسال میگن مسکن بارشدقیمت مواجهه.اینا خودشون دلالان مسکنن.میخان جو ترس ایجادکنند تا مردم بسمت خریدخونه برن.دیگه قدیمی شده این ترفند.اخه براساس کدوم منطق میگی رشدقیمت 20درصدی (4248555) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.