نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482873
به بهانه لغو سند 2030/مسیر تصویب عهدنامه یا موافقتنامه بین‌المللی چیست؟
محمد کاظم انبارلویی/23 خرداد 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۶
شورای عالی انقلاب فرهنگی با هوشمندی، سند آموزشی 2030 را ابطال کرد و اجرای آن را متوقف نمود. رئیس جمهور هم با همراهی شورا، مسئولانه در این نشست گفت: "هر سندی که مغایر با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد، ملغی است."

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران فرمودند: "نباید در مورد مسائل کلان کشور کشمکش و بگو و مگو باشد." از اینکه عقل جمعی شورای عالی انقلاب فرهنگی به غائله 2030 خاتمه داد و آن را از دستور کار دولت خارج کرد باید از تک تک اعضای شورا و نیز رؤسای قوا تشکر کرد.

پذیرش سند 2030 با استقلال فرهنگی نظام ما مغایرت داشت. رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان نیز بر این مهم انگشت تاکید گذاشتند و فرمودند: "حرف من این است که نظام آموزش کشور نباید بیرون کشور نوشته شود. چرا باید نظام آموزش کشور را 4 نفر در یونسکو بنشینند و بنویسند؟"

نظام ما متکی به تولید فکر نخبگان جامعه به ویژه در حوزه و دانشگاه است. سند تحول آموزش و پرورش، نقشه جامع علمی کشور، نقشه مهندسی فرهنگی کشور و... که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است از پشتوانه علمی و عملی چنین اتاق فکری برخوردار است. با وجود چنین اسناد معتبری چه نیازی به پذیرش سند آموزشی 2030 بود؟

مبتنی بر این تجربه، مروری بر ادله عدم پذیرش سند 2030 خالی از فایده نیست؛

1- سند 2030 که با عنوان "دستور کار 2030 دگرگون ساختن جهان ماست" حاوی 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه به تصویب نمایندگان و رؤسای 91 کشور جهان در سازمان ملل رسیده بود. نماینده ایران یکی از شرکت‌ کنندگان در اجلاس تصویب سند یاد شده بود.

این سند به لحاظ حقوقی یک قرارداد بین المللی یا عهدنامه یا موافقتنامه بین‌المللی است که طبق اصل 77 قانون اساسی باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب می رسید که این کار انجام نشد. مفاد این سند حتی در هیئت دولت مورد بررسی و رسیدگی قرار نگرفته بود و دولت در این باره مصوبه ای نداشت. تنها مصوبه‌ ای که از دولت در این مورد باقی است تصویبنامه ‌ای برای تشکیل کارگروه برای اجرا و انجام ‌آن بود. یعنی در حقیقت دولت داشت یک سند حقوقی بین المللی را اجرا می کرد که نه در هیئت دولت و نه در مجلس، مفاد آن بررسی نشده و به تصویب هم نرسیده بود!

این اولین اشکال به سند و اجرای آن از نظر شکلی بود. ده‌ها حقوقدان در دولت و مجلس حضور دارند و متأسفانه چشم خود را روی این اشکال شکلی بسته بودند.

2- سند تحول آموزش و پرورش یک قانون مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور و سند جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی از مصوبات شورا بود و برای اجرای آن هیچ کارگروهی در دولت تشکیل نشده و دولت در این باره تصویبنامه‌ ای ندارد، اما در مورد اجرای سند 2030 کارگروهی متشکل از جمعی از وزرا و کارشناسان تشکیل شد که آنها موظف بودند در مورد پیشرفت کار اجرای سند به یونسکو گزارش بدهند و این فوق العاده عجیب بود!

3- دولت و به ویژه وزرای آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و وزارت خارجه قبول داشتند این سند اشکالات کلیدی دارد و با اصول و مبانی اسلام و انقلاب نمی خواند. به همین دلیل گفته بودند ما برای خود "حق تحفظ" قائل هستیم و مفادی که با اسلام و فرهنگ ایرانی نمی خواند اجرا نمی کنیم. در حالی که در بند بند سند 2030 کشورهای تصویب کننده متعهد شده بودند همه "بسته" سند را اجرا کنند و آن را به عنوان یک مجموعه به هم پیوسته بپذیرند.
این سند از سوی مراجع عظام تقلید، حضرات آیات نوری همدانی، سبحانی ، مکارم شیرازی و... مورد بررسی دقیق قرار گرفته بود و همگی آنها حکم به ابطال آن دادند و جالب اینجاست ایران هیچ نقشی در تنظیم این سند نداشته و دیدگاه‌های حقوقی دولت و ملت ایران در این سند دیده و پذیرفته نشده بود. چرا ما باید خود را ملزم به اجرای آن می‌کردیم؟
4- گفته می شد اجرای این سند الزام آور نیست. پاسخ این شبهه از پیش روشن بود. اگر واقعا الزام‌آور نبود پس چرا دولت برای اجرای آن کارگروه تشکیل داد؟ چرا این قدر عجله برای رونمایی آن و اجرای آن به خرج داد و همین حساسیت را نسبت به اسناد بالادستی آموزشی کشور نشان نداد. این تحرکات نشان داد این سند "تعهد" بود نه "توصیه"! متن سند نشان می دهد در 17 جای سند بحث تعهد امضا کنندگان آن مطرح شده و در 150 مورد کلمه "تضمین" اجرا آمده بود.
5- لغو پذیرش این سند باید یک تجربه در فرایند پذیرش اسناد حقوقی و بین‌المللی باشد. از این پس اسناد این چنینی باید فرایند تصویب خود را در دولت به عنوان لایحه و در مجلس وفق اصل 77 قانون اساسی طی کند تا "نکته سنج‌ها" و منتقدین، مفاد خلاف قانون و خلاف فرهنگ ایرانی و اسلامی را تبیین کنند و جمهوری اسلامی را از افتادن در وادی خطرناک تهدید و تحدید استقلال ملی برهانند و مسئولان را انذار دهند.
 
کلمات کلیدی : 2030 +سند2030+آموزش و پرورش+شورای انقلاب فرهنگی
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۶:۲۴:۰۲
اظهر من الشمسه که این سند الزام اور نیست! وگرنه مگه به همین راحتی لغو می شد! (4426245) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۲:۱۴:۱۲
الزام آور نیست !! ولی در حال اجرا بود !!!!!!!
اظهر من الشمس است ؟؟؟؟ (4426632) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۳:۰۱:۵۲
این سند لغو نشده هیچ یک از اعضای شورای انقلاب فرهنگی نگفته اند که سند لغو شد. فقط تیتر خبر است. (4430000) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۶:۴۰:۴۲
ای کاش قبل از اینکه یه سندی اینقدر حاشیه ساز باشه اول درموردش تحقیق بشه
واقعا" تیم های کارشناسی شده اصلا" داریم (4426262) (alef-2)
 
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۷:۳۵:۴۷
مشکل سند چی بود بالاخره که به موازین فرهنگی ما نمی خورد؟ (4426325) (alef-2)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۰:۱۳
با فرهنگمون نمیخوره
با دینمون نمیخوره
با استقلالمون نمیخوره (4427476) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۷:۳۹:۰۸
وقتی طبق حکم قرآن نباید اموال خود را در اختیار سفیه و سفیهان قرار بدهیم. به طریق اولی باید در مسائل فرهنگی کشور مواظب باشیم سرنوشت ما را خارجی‌ها تعیین نکنند. بنابراین آن کسانی که اجرای سند آموزش 2030 را پذیرفته‌اند کار غیرعاقلانه‌ای انجام داده‌اند و باید هزینه آن را بپردازند و از مسئولیت کنار بکشند. این مطالبه را ملت باید داشته باشد. (4426332) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۸:۳۹:۴۷
به نظر من تصميم گيرى در اين موارد فقط به عهده دولت باشد (4426404) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۲:۱۶:۴۹
این دولت فاقد توان و قابلیت امور اینچنینی را دارد .
آزموده را آزمودن خطاست . (4426634) (alef-2)
 
یاوری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۲:۴۰:۴۹
همون برجام که دولت تصمیم گیرش بود ، برای 7 پشتمون بسه! (4426665) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۳:۰۴:۰۰
این دولت فقط به دنبال لین است که در کجای دنیا سندی را می خواهند امضا کنند فوری امضا کند. بدون بررسی محتوی. (4430006) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۹:۰۰:۵۰
تحلیل شما طبق معمول اشتباه و پر از غلط بود. مگر شما حقوق بین الملل خوانده اید که به این راحتی در مورد یک مساله ی چالشی نظر می دهید؟ این سند مطلقاً معاهده نیست و مشمول اصول 77 و 125 قانون اساسی هم نمی شود. (4426441) (alef-2)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۹:۱۳:۴۶
بنده هم سند یون 2030 سکو را خوانده ام و هم سند 2030 ایران را
باور کنید آنجه مخالفان این سند درباره خانواده و غیره گفته اند اصلا مستند نبیست . حتی حاضر نیستند یک آدرس صحیح بدهند.
خیلی ها نمی دانند حتی دو سند یونسکو و ملی وجود دارد. هز دو کاملا قابل دسترس هستند .
این روش مخالفت با یک موضوع نیست (4426453) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۱:۱۷:۲۰
کسانی که سرمستانه و متوهمانه از برجام های دیگر دم میزدند ، همین سند خفت بار را میگفتند ؟ !!

(4426588) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۱:۱۹:۲۳
این مجلس در قعر امور است .
تشریفاتی ترین نظرها را در آخرین لحظات و با احتیاط تمام ابراز میکند !!!!! (4426591) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۱:۲۶:۲۶
تاریخ ایران افتخارات زیادی را ثبت کرده
خیانتهای زیادی را هم به ثبت رسانده
(4426600) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۲۱:۳۲:۴۸
همین الآن هم سند 2030 صریحا ملغی نشده، بلکه از ویترین به پستو رفته!!
(4426602) (alef-2)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.